Zrealizowałbym mały projekt, ale... nie mam o tym pojęcia.

Cześć. Przez najbliższe kilka miesięcy będe miał nadmiar wolnego czasu i pomyślałem, że wreszcie może warto w tzw. "międzyczasie" zabrać się za mikrokontrolery. Pojęcie o nich mam bardzo zielonawe, ale troche słabsze niż ten oczojebny fluorescencyjny zielony.

Chciałbym zmontować sobie takie coś: Na podświetlanym wyświetlaczu o wymiarach 4x16 znaków miałbym datę, godzinę, prędkość, wysokość, azymut, współrzędne z gpsu, do tego temperaturę i wartość przeciążenia.

Mam jako takie pojęcie o programowaniu, głównie w perlu i php. C trochę liznąłem, ale tylko tyle, że potrafię znaleźć błąd w kodzie czy coś, z własnych rzeczy nic specjalnego nie napisałem poza kilkoma programami operującymi na pojedyńczych plikach.

No i pojawia się pytanie: od czego zacząć, jakie uC i jaki wyświetlacz? I ile mniej więcej na to będe musiał wydać?

Jakieś książki pomocniczne, artykuły?

Będe wdzięczny za wszelką pomoc.

Reply to
asd
Loading thread data ...

asd pisze:

Czyli coś podobnego do tego:

formatting link

Tylko że większy wyświetlacz, wbudowany moduł GPS oraz akcelerometr i termometr cyfrowy.

Koszt samych części wyjdzie conajmniej 200 zł (w tym 100 zł moduł GPS z zintegrowaną anteną). Do tego płytka drukowana, obudowa, jakieś zasilanie (akumulator Li-Ion, ładowarka).

I się niebezpiecznie zbliżasz do ceny gotowego ręcznego odbiornika GPS, wyświetlającego prawie wszystko z powyższej listy (datę, godzinę, prędkość, wysokość, azymut i współrzędne) a przy tym o dużo większej funkcjonalności. Pozostaje tylko dodać cyfrowy termometr (10 zł w markecie) i wskaźnik przeciążenia.

No ale jeżeli w ramach zabawy jesteś w stanie wydać więcej, niż na gotowe urządzenie to czemu nie. :)

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Adam Dybkowski" napisał:

Mniejsze, zasilane z akumulatora 12V, w miare płaskie albo po prostu nadające się do przykręcenia(przyklejenia) gdzieś na kierownicy motocykla.

Moduł gps i uC i płytka.

Domyślałem się tego. Tylko jest kwestia tego, że tutaj moge mieć wszystko tak jak chcę. To chyba jest najpiękniejsze w "zrób to sam".

Chce się czegoś nowego nauczyć przy okazji, a takie coś mi się przyda.

To od czego mam zacząć skoro nie mam pojęcią o mikrokontrolerach? Troche lutowałem, ale nic w płytkach drukowanych(głównie demontaż).

Pozdrawiam, asd

Reply to
asd

asd pisze:

Kup zestaw startowy z możliwie największym procesorem AVR. Zacznij od prostych programów typu miganie diody. Później przyjdzie czas na podłączenie odbiornika GPS do portu szeregowego. Dopiero gdy cały docelowy soft odpalisz na zestawie startowym, zacznij myśleć o zrobieniu własnej małej płytki dedykowanej do tego zastosowania. Wtedy się okaże, czy program wejdzie do mniejszego procesora.

Chociaż do twojego zastosowania powinien wystarczyć ATmega32:

formatting link
formatting link
Przyda się też programator:
formatting link
formatting link
Inne sklepy też mają ciekawe zestawy startowe, sprawdź np. ofertę Propoxu. A jeżeli chodzi o język programowania to nie słuchaj innych tylko od razu zaczynaj w C. Natomiast BASIC (BASCOM) omijaj z daleka.

No i pozostało tylko kupienie książki o programowaniu mikrokontrolerów AVR w języku C. Jest kilka pozycji do wyboru. Może ktoś poleci?

Reply to
Adam Dybkowski

A może chociaż jakieś tytuły? To bym pooglądał w empiku czy gdzieś...

Reply to
asd

asd pisze:

Takich rzeczy się w empiku nie dostanie, chyba że się mylę? _Prawdziwa_ księgarnia, internet...

Reply to
BartekK

Dnia Thu, 18 Jun 2009 21:50:38 +0200, Adam Dybkowski napisał(a):

Adam, ale jest jedna kwestia. Czasem budując samemu uzyskuje się nieco lepszą funkcjonalność niż fabryczny sprzęt. Jestem aktualnie trochę na rozdrożu, czy składać samemu odbiornik GPS-logger czy też np. kupić coś takiego:

formatting link
wyszłoby niewiele drożej lecz jest jedno ale. Logger własnej produkcji będzie miał kartę SD więc nawet i kilkaset godzin rejestracji kompletu danych NMEA pomieści a przy zasilaniu z 4 cel 18650 to powinien pracować około 30 godzin zakładając użycie modułu GPS na chipsecie MTK. Fakt, że całość będzie nieco większa ale dla mnie najważniejszy jest czas pracy na baterii, tak by co najmniej kilkanaście godzin sprzęt mógł pracować bez wymiany aku lub doładowywania. Z tego też powodu oczywiście odpadają wszelakie odbiorniki GPS na BT współpracujące z komórką.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.