Pytanie o projekt płytki

Jeszcze raz chciałem z Wami skonsultować kwestię projektu płytki. Częściowo gotowy projekt wygląda następująco:

formatting link
O ile część z ENC28J60 i PIC32 moim zdaniem wygląda w porządku, to chciałem zapytać o kilka kwestii związanych z obwodem zasilania.

1) Czy projekt przetwornicy DC/DC wygląda w porządku? 2) Mogę w ten sposób połączyć przetwornicę i LDO? Czy też wskazane jest wstawienie jakiegoś koralika ferrytowego pomiędzy tymi elementami? To samo pytanie odnosi się też do przetwornicy i hosta USB. 3) Dobrym pomysłem jest zastosowanie poza C25 przy przetwornicy także osobnego kondensatora tantalowego na wejściu LDO (C7)? Czy przypadkiem równolegle do C25 i nie powinienem dać małego kondensatora 100-470nF? Na schemacie aplikacyjnym LM2674 go nie było. 4) Czy w takim układzie zamiast jednorazowego, wymeinnego bezpiecznika SMD mogę użyć polimerowego 1206?
Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Niepotrzebnie 6 pinowe złącze do pickita, ostatni 6 pin nie kiedy wykorzystywany przy programowaniu. I sprawdz w erracie kryte pgdxpgcx są "uszkodzone" i mogą sprawiać problem w niektórych okolicznościach.

Reply to
Marek

W dniu 2016-07-24 o 15:48, Marek pisze:

Fakt. Ten pin zostawiłem właściwie tylko po to, żeby zmniejszyć ryzyko pomyłki przy pospinaniu programatora.

To znaczy? We wcześniejszych konstrukcjach używałem właśnie takiego podłączenia i wszystko działało z PicKit3. Czyżby alternatywne piny pgdxpgcx mogły mieszać w przypadku użycia ich jako GPIO lub wyjść/wejść peryferiów?

Reply to
Atlantis

Nie tyle co mieszać co sprawiać problemy przy programowaniu akurat tą parą pgd/pgc. Mchpowi często zdarza się i to w różnych architekturach, że alternatywne pary pgd/pgc (nr 2 lub 3) po prostu w pewnych okolicznościach nie działają (nie związane z możliwością aktywowania/deaktywowania przez bity config). Warto zawsze przy projekcie płytki, gdy bardziej nam pasuje użycie pary innej niż nr 1, sprawdzić czy ta para w przypadku programowania nie ma jakiegoś "ale" lub "pod warunkiem" w erracie wybranego mcu. Tak tylko uczulam. Dave z eevblog ma nawet film, w którym biadoli jak kiedyš zrobił piękną płytkę, wysłał do produkcji seryjnej a później się okazało, że pgd/pgc które wybrał (inne niż nr 1) akurat w używanej przez niego rewizji mcu nie działają :-). Dotyczyło to pic24 ale dla jakiegoś pic32 też w erracie kojarzę ostrzeżenie do alternatywnych pgd/pgc.

Reply to
Marek

użytkownik Atlantis napisał:

Można łączyć 5V usb z 5V przetwornicy tak bezpośrednio? Piny uC od USB można łączyć bez niczego z gniazdem? Po mojemu grozi to późniejszym marudzeniem "port mi nie działa" nie wiem dlaczego? (jak w ostatnim wątku o RPI).

Reply to
bronek.tallar

W dniu 2016-07-25 o 13:12, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

A jakie połączenie sugerujesz? Przez jakiś dławik/koralik ferrytowy? Czy chodzi o coś innego?

Na wszystkich schematach z PIC32, gdzie wykorzystywany jest moduł USB, łączy się to właśnie w ten sposób. Jeszcze nie widziałem projektu, gdzie na tych liniach znajdowałyby się jakieś rezystory albo diody. Jeśli o to chodzi. Sam zbudowałem już kilka układów i USB działało. Raz tylko miałem problem z tym interfejsem, ale jego źródłem okazał się konflikt z innym peryferiów, wynikający z błędnej konfiguracji.

Reply to
Atlantis

użytkownik Atlantis napisał:

To zależy jak ważny jest projekt, jednostkowy egzemplarz czy 10-1000 na sprzedaż. Jak jednostkowy to nic, ale kiedy jest na sprzedaż i szanujesz swój czas, wtedy coś tam się daje.

Większość producentów coś ma w swojej ofercie.

formatting link

To są projekty ekonomiczne, starterkity, mają działać na biurku i nic więcej. Projektów "na lata" nikt tak nie robi, a coś czuję automatykę domową z perspektywą komercjalizacji, dlatego uprzedzam. Nie spotkałem komercyjnego projektu, gdzie piny od portu USB radośnie sobie wiszą w powietrzu.

Microchip też pisze.

formatting link

Reply to
bronek.tallar

W dniu 2016-07-25 o 17:44, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Hmm... Widzę, że piny I/O1 oraz I/O2 występują w tym układzie podwójnie. Po obydwu stronach obudowy. One muszą być ze sobą połączone na płytce, czy wystarczy fakt, że są połączone wewnętrznie i jeden z nich może wisieć w powietrzy? Pozostawienie tych pinów niepodłączonych uprościłoby projekt płytki.

Fakt. A jakie dławiki/koraliki ferrytowe powinienem zastosować na liniach sygnałowych USB? Jak najmniejszy rozmiar jest dla mnie priorytetem. :)

Reply to
Atlantis

Hmm... Jeszcze jedno pytanie: Jeśli gniazdo USB ma w założeniu służyć tylko do podłączenia PenDrive'a, który będzie przez układ wykorzystywany do w roli pamięci masowej (ekwiwalent karty SD) to czy mogę pominąć zabezpieczenia ESD? W końcu nie będzie żadnych długich kabli.

No i jeszcze jedno - obudowa gniazdka USB powinna być połączona z masą układu, czy też nie?

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:57973c34$0$15187$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Rozróżniasz ESD, Burst, Surge ?

Na to pytanie nie umiałem sobie odpowiedzieć jednoznacznie. Potrafię znaleźć argumenty za:

- połączyć bezpośrednio,

- połączyć przez koralik. I nie potrafię ocenić które argumenty przeważają.

Reply to
Piotr Gałka

"Ufać ale sprawdzać" jak mawiał J. Stalin... ;)

Reply to
Marek

Pan Marek napisał:

Lenin. Stalin nie musiał sprawdzać, wiedział.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Marek" snipped-for-privacy@fakeemail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... ...

Z drugiej strony...

- Ufaj swojej żonie, ale jej nie kontroluj.

- Dlaczego?

- Abyś mógł dalej ufać!

Reply to
HF5BS

Jesteś w błędzie poznawczym, to słowa Stalina błędnie przypisywane Leninowi.

Reply to
Marek

W dniu 2016-07-26 o 14:55, HF5BS pisze:

"I wiesz, co... I bym teraz, kurwa, nie miał ręki.

Reply to
spider

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.