wentylator

Nov 14, 2015 4 Replies

Witam. Jako, że w triakach i 230AC się nie bardzo czuję to proszę Was o pomoc. Mam wentylator DECOR300CRZ, posiada timer na 4017 a element wykonawczy to triak Z0103. Problem w tym, że chcę mu zmniejszyć obroty, jest zbyt wydajny i nieco zbyt głośny. Czy mogę to zrobić zmieniając wartość oporu w bramce triaka ? Jakieś inne opcje ?


W dniu 2015-11-14 o 23:02, sundayman pisze:

O ile się domyślam schematu, to w ten sposób nie. Pokaż schemat to się zobaczy.

Schemat naszkicuję później mając płytkę w rękach, wujek niestety żadnego schematu nie znalazł. Na chwilę obecną mam tylko

formatting link

W dniu 14.11.2015 o 22:54, pilocik pisze:

Według mnie żadnej opcji nie ma, triak to nie tranzystor, zmieniane oporu w bramce nic tu nie zmieni, a może tylko pogorszyć sprawę - dasz za duży to nie wystartuje w ogóle, dasz za mały to będziesz grzał triaka prądem bramki. Ten 4017 jest tylko dla opóźnionego wyłączania, kombinowanie przy nim też nic nie da. Można się pobawić dając w szereg z silnikiem kondziora, o ile się tam zmieści taki silnikowy. Generalnie ja bym się nie pieprzył tylko oddał ten wentylator do sklepu i wziął inny słabszy.

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required