VHDL ( zegar, powielanie )

Loading thread data ...

^^^^^^^^^^^ Wiesz o tym ze to bedzie dzialac _tylko_i_wylacznie_ w ModelSimie? Takie cos jest nierealizowalne w strukturze FPGA.

Za bardzo nie rozumiem.

Szybszych nic CLK? Nie da sie.

Reply to
jerry1111

Jakby wywalic after 1ns to cos by wyszlo. Pytanie do autora - niech przeanalizuje co :-)

Reply to
jerry1111
Reply to
invalid unparseable
Reply to
Piotr Wyderski

Zgadza sie - przy P&R jest to olewane, natomiast ma znaczenie tylko przy symulacji kodu _zrodlowego_ i jest glownie uzywane do opisywania wymuszen, czyli tego co na piny podajemy.

Ma racje :-)

Zmieniasz jeden sygnal (Licznik) w dwoch procesach - i teraz ktore zmiany uwzgledniac? Zawszyj wszystko w jednym bloku if(rising_edge(clk)) then ... end if.

Aha... no to potrzebujesz CLK o czestotliwosci takiej, jakie Ci potrzebne impulsy Q. Potrzebujesz do generaowania sygnalu ENABLE dla reszty logiki a NIE do generowania tej logice sygnalu zegara. Zegar ma byc jeden! Wtedy w odpowiednich momentach wlaczasz sobie enable.

He??

Hmm... mozna, ale po co? Potem problem jest ze stworzeniem dla tego procka kompilatora :-) Natomiast jesli w celach edukacyjnych to proponowalbym cos prostszego. Jako przyklad przychodzi mi napisanie UARTU (moze byc z predkoscia transmisji ustalona na stale) takiego, ze czas bitu dzieli na 16, probkuje 7,8,9 czesc (srodek) bitu transmisji i decyduje o wyniku. W tym przykladzie bedziesz musial rozwiazac wlasnie takie problemy o ktorych tutaj piszesz, a poza tym... jak zrobisz procka, to fajnie miec do niego wlasny uart :-)

Reply to
jerry1111

kiedys stoczylem dlugie boje probujac przekonac pewnego programiste (z Chorwacji), ktory pisal w vhdl i twierdzil ze ich syntezer syntezuje petle for i while oraz te neiszczesne after...i ze dla neigo nei ma roznicy miedzy vhdl a c++, i ze vhdl to jest tak banalny ze nei ma co o nim gadac...zagialem go na przeniesieniach w sumatorze :) coz, kwestia gustu widac:)

Reply to
greg

a co myslicie o napisaniu MAC'a gigabit ethernet z protokolem IP i uproszczonym TCP? mysle zeby sei za to zabrac..mam rdzenie IP z MoreThanIp na razie do prototypu, ale wole miec swoj wlasny i nei placic kilku tys EUR:) kolega sie podjal napisac to w ciagu meisiaca za 400EUR, ale jakos nie za bardzo mu wierze..

Reply to
greg

To jest nawet krotszy termin. Jeszcze w liceum sie bawilem w programowanie maszynki ktora potrafi tylko dodac i odjac jeden :-)

O, ciekawe zadanie z p.s.matematyka: procesor wykonuje 3 instrukcje:

1) zmienna++ - powieksza zmienna o 1, 2) zmienna-- - zmniejsza o 1, ale tylko gdy zmienna byla wieksza od zera [czyli nie ma liczb ujemnych] 3) zmienna ? etyk - skok warunkowy do etyk, o ile zmienna jest <>0

zmiennych do dyspozycji skolko ugodno, poczatkowo sa wyzerowane.

Jaka najwieksza wartosc zmiennej da obliczyc w programie o 23 rozkazach ..

J.

Reply to
J.F.

Czy ja dobrze rozumiem ze usilujesz powielic czestotliwosc zegara ? Owszem - to se ne da :-)

Chcesz wygenerowac zmiane w momencie w ktorym nie masz zadnego zdarzenia. Wiec albo zastosujesz opoznienia czasowe [nieeleganckie], albo PLL z osobnym generatorem - ale tego VHDL ci nie wygeneruje :-)

Szkoda czasu. Ale jesli nie szkoda - zacznij tak jak Intel - jedna instrukcja w 12 taktach zegara. [Czy raczej jak w 8080 - instrukcja od

1 do czterech faz, faza 3 do 5 cykli zegara, a zegary doprowadzone dwa, przesuniete w fazie, robione z kwarca 9x wiekszego niz cykl zegara - zeby te przesuniecia precyzyjnie wykonac].

Chyba ze masz wielka ochote .. chodzi mi po glowie procerorek asynchroniczny, bez zegara :-)

J.

Reply to
J.F.

Bo programisci mysla, ze jak mozna napisac tekstowo, to juz jest rownoznaczne z programem. I tlumacz potem dla matola podstawy... A jeszcze sie obraza - bo on przeciez "Pan" programista :-)))

Reply to
jerry1111

mi też... A dokłądniej: mi chodzi po głowie falownik z error diffusion robiony w połowie asynchronicznie... Jak powiedziałem w robocie, to mnie przechrzcili...

Reply to
Marek Lewandowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.