duży cyfrowy zegar. po co mu AC?

witam mam potrzebę posiadania dużego cyfrowego zegara. kupiłem taki lata temu i wszystko byłoby świetnie, gdyby nie moje nowe hobby (wzmagane wyskokimi rachunkami) - energooszczędność. nie wiem ile dziadostwo bierze prądu, ale średniej wielkości zasilacz jest ciepły (zegar ma

20na50 cm i jest ledowy -znaczy świeci własnym światłem non stop). pierwsze na co wpadłem to zamiana oryginalnego zasilacza na inpulsowy, najlepiej o nieco niższym napięciu, żeby zegar tak mocno nie świecił. okazuje się że nie działa. dałem identyczne napięcie - dalej nie działa. no i zacząłem sprawdzać miernikeim i włosy mi się na glacy zjeżyły. Zegar działa na napiecie przemienne. dobrze działał na 50Hz i na 60 hz też działa. do czego mu napięcie przemienne? wymyśliłem ze będę wyłączał zegar jak mnie niema w pomieszczeniu. Zegar ma możliwość zainstalowania baterii, w celu podtrzymania... zegara. po odłączeniu zasilania, baterie podtrzymują ustawienia zegara, ale po przywróceniu napięcia, zegar "miga" aby poinformować że był zanik napięcia. więc po co takie podtrzymanie bateryjne? Dziwne jest też to, ze 4 baterie AA zostały wyczerpane w miesiąc, mimo że symulowany zanik napięcia był tylko jeden..... Teraz liczę na Waszą pomoc, wskazówki. czy można by przerobić ten zegar na napięcie stałe? tu bym miał mniej kłopotów z wyłączaniem. Może są na rynku tanie zegary LCD/led które mogę kupić i używać? Alliexperes sprawdzony - niema. a może jakiś zdechły tablet? Pytanie czy jest program który będzie wyświetlał zegar w określonych godzinach, włączając i wyłączając ekran? Myślałem juz o rzutniku, ale miałem coś takiego i niebardzo się sprawdza. w dzien kompletnie nie widać, a kształt i wielkość cyfr są mocno zależne od umeblowania pomieszczenia

Dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam ToMasz

Reply to
ToMasz
Loading thread data ...

W dniu 2017-02-24 o 21:47, ToMasz pisze:

Skoro stary to może nie ma kwarcu ani odbiornika DCF a synchronizuje się siecią. Kiedyś w zamierzchłych czasach były popularne.

Reply to
t-1

ToMasz pisze tak:

wyłaczaj tylko zasilanie wyświetlaczy.

Reply to
PiteR

W dniu 2017-02-24 o 21:47, ToMasz pisze:

Nie napisałeś "jak" duży on ma być. Za 22 złocisze nabyłem taki "mniejszy-średni", który jest z wyświetlaczem LCD, oraz samoczynnie załączającym się podświetleniem: wystarczy nieco głośniejszy dźwięk, ciche klaśnięcie, czy lekkie puknięcie w stół na którym stoi.

Opisane przez Ciebie próby przerobienia tego, co to "kupiłem taki lata temu" - wskazują na spory namiar... wolnego czasu ;-)

Reply to
JaNus

W dniu 25.02.2017 o 00:40, JaNus pisze:

racja. bo przy 50cm możesz mieć czas i pierdylion zbędnych informacji, wtedy cyfry czasu mają 5cm, albo same cyfry czasu które mają 15cm. I skłaniam się do cyferek o wielkości 15cm.

pokaż proszę jaki to zegar.

błędnie to zinterpretowałeś. chodziło mi o fakt, ze przez 15 lat technika poszła do przodu a ceny powinny były spaść. już w zeszłym roku zabierałem się za projekt zegara, w którym cyferki będą poskładane z taśmy led. w tym roku "odkryłem" taśmy w których każda dioda ma swój adres, wiec można by z taśmy ułożyć cztery ósemki, podłączyć to do arduino i mamy zegar za "grosze" o wielości... dowolnie dużej

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu sobota, 25 lutego 2017 09:03:45 UTC+1 użytkownik ToMasz napisał:

Ale pisałeś o energooszczędności, a to nie będzie za cholerę energooszczędne, przynajmniej w odniesieniu do zwykłego zegara ;)

L.

Reply to
Lisciasty

On 2017-02-25 09:03, ToMasz wrote: (ciap)

Powstanie kolejny superkiczowaty zegar?

formatting link

Włodek

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Włodzimierz Wojtiuk" <"WBodzimierz Wojtiuk"> napisał w wiadomości news:58b14297$0$15200$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Dla mnie przerost formy nad treścią... Zastanawia mnie jedno - tu też wystąpiło, ale spotyka się to niemal wszędzie - Dlaczego cyfry sa pochylone? Małe, duże - w 99% chyba, pochylone. Więcej... na miniaturce jednego z filmów pod spodem, były pochylone w drugą stronę, nieco w lewo.

Mnie interesują cyfry duże, ale proste. Chcę się tym pobawić, choć same segmenty składac będę raczej z pojedynczych diodek, kwarc z naciskiem na stabilność i dokładność, dzielniki, zero dodatkowej logiki, tyle. Jak ruszy, pobawię się z logiką i wtedy może jakieś funkcje. Ma być dokładny, widoczny, pokazywać aktualną godzinę, na razie nic więcej, może ewentualnie data, w podobny sposób zrobiona - dzielniki.

Reply to
HF5BS

Dnia Fri, 24 Feb 2017 21:47:48 +0100, ToMasz napisał(a):

Taki duzy wyswietlacz LED oczywiscie sporo mocy bierze.

Ale jesli zasilacz jest cieply ... to znaczy, ze zasilacz kiepski jest i ma duze straty. Bo cieple to w tym zegarze powinny byc wyswietlacze i sciana na przeciwko :-)

Mam stary radiobudzik, tam a) zegar karmiony czestotliwoscia sieci, ale u ciebie jest bateryjka, wiec pewnie i kwarc

b) wyswietlacz multipleksowany dwiema polowkami z sieci. Musialbys zobaczyc, czy

a) kup sobie zwykly wskazowkowy, bedzie ci bral jedna bateryjke R6 na

2 lata

b) lcd nie ma ? Takich po pol metra to moze i nie ma, ale

formatting link
A jak uznasz, ze zakup sie nie zamortyzuje, to sa mniejsze :-) P.S. Za DCF bym nie przeplacal

c) wyswietlacz e-paper, to malo pradu bierze. Zegarow takich chyba nie ma, trzeba by robic, albo uzyc np czytnika e-bookow. Tylko zeby procesor tez malo pradu bral :-)

d) moze wystarczy transformator zmienic, na taki co sie nie grzeje na jalowo, i z odczepami do regulacji napiecia/jasnosci. Albo obnizyc napiecie autotransformatorem.

e) przerobic na DC pewnie sie da. Moze trzeba bedzie dorobic falownik na 4 tranzystorach, moze wystarcza 2, jesli to tylko multipleksowany wyswietlacz.

f) zegar nie ma regulacji jasnosci ? Moze tam cos trzeba pogmerac, zeby ciemniejszy byl.

J.

Reply to
J.F.

Może to niekoniecznie zgodne z oczekiwaniami, ale zerknij na to:

formatting link

Reply to
Sebastian Biały

W dniu 25.02.2017 o 09:16, Lisciasty pisze:

będzie. znaczy w sekundzie będzie zużywał więcej niż kilka wat, (choć tego nie jestem pewnien) ale arduino dość sprytnie będzie go wyłączało. ToMasz

Reply to
ToMasz

tak. tzn ja bym to podobnie zrobił, tylko po kija zabawa w kolorki - nie mam pojęcia. zegar to zegar, nie kolorofon dyskotekowy

czy jest gdzieś program do arduino do takich taśm diodowych? Jeden gostek tam daje skrót ale to wygląda na czyty c++ nie wsad do arduino Pozdrawiam

ToMasz

Reply to
ToMasz

W sieci szedł sygnał czasu?

Reply to
Adam Wysocki

W dniu 2017-02-25 o 20:05, Adam Wysocki pisze:

Ja nie ekspert, ani nawet "fachowiec", ale coś tam słyszałem. Mianowicie praca turbin energetycznych podłączonych do sieci wymaga synchronizacji z nią, i aby to zapewnić uzgodniono rozwiązanie oparte na b. precyzyjnych zegarach (chyba były już wtedy {dość dawno temu!} zegary atomowe?). Cała sieć była więc nimi kontrolowana, co pozwalało wykorzystywać te 50, czy 60 Hz jako całkiem pewne odniesienie. Błąd był mniejszy, niż jakieś ułamki sekundy na... rok!

Reply to
JaNus

Bzdury. Sa zschynchronizowane ale nke z jakas super dokladnoscia zwlaszcza ze turbina zeby oddawala moc musi miec wieksza czestotliwosc niz siec a wszystkie odbiorniki powoduja spadek czestotliwosci sieci. Chwilowa czestotliwosc sieci zmienia sie za to dlugoterminowa jest stala. Oni licza ile bylo okresow w okreslonych odcinkach czasu i porownuja ze wzorcem 50Hz. Jesli z jakis powodow ktoregos dnia przez dwie godziny bylo 48Hz to staraja sie najszybciej jak sie da wyrownac do 50Hz i pakuja z generatora do sieci ponad 50Hz. Zegarek synchronizowany siecia zawsze bedzie sie poznil albo spieszyl. Ale ze caly czas liczona jest ilosc okresow i jest porownywana ze wzorcem czasu to zegarek synchronizowany siecia w dlugim czasie bedzie pokazywal prawie dokladny czas. W PRL nie przestrzegano dlugoczasowej stabilnosci sieci i zegarek w mikrofalowce albo innym radiu potrafil pokazywac cuda chociaz we francji pokazywal dobrze.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2017-02-26 o 00:05, Zenek Kapelinder pisze:

Nie wyższą częstotliwość, lecz odpowiednie przesunięcie *w fazie* Jednej!

Reply to
JaNus

No widzisz, sam sobie odpowiedziałeś. :-) Jestem pewien, że wielu klientów mógłby na takie coś znaleźć.

jp

Reply to
jacek pozniak

Mój, o ile dobrze pamiętam, spóźniał się 20 min(!) na dobę.

jp

Reply to
jacek pozniak

formatting link
ęstotliwościomierz_wibracyjny.jpg :)
formatting link
kawałek wątku newsowego z Elki. (poznajecie?) :))
formatting link
Gdyby nie tak obtłuczony... Usiłowałem znajeźć fotę drgającego poniżej, ale posucha w tych fotach jest...

Reply to
HF5BS

W dniu 2017-02-26 o 10:37, HF5BS pisze:

Ja mogę tylko potwierdzić, że widziałem osobiście gdzieś tak koło 85 (raczej trochę wcześniej) w zakładzie energetycznym (no bo w szkole to różnie mogłoby być, ale też tak pokazywały) 49Hz z minimalnym drganiem

49.5. Czasem lekko drgała 48.5, ale to przez chwilę.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.