Synchronizacja zegara przez GSM

Kiedyś zrobiłem taki zegarek:

formatting link
żeby sprawdzić, czy rzeczywiście dodawana jest sekunda przestępna. Zegarek musiał mieć własny, wystarczająco dokładny wzorzec czasu (porównywanie czasu z zegarów synchronizowanych radiowo raczej nie ma sensu). W zegarze jest użyty układ DS3231 z kompensacją zmiennej temperatury otoczenia. Obiecują błąd ok. 2-3 ppm i to się zgadza - tygodniowa odchyłka to ok. 1 sekunda albo mniej.

Udało się przy użyciu tego zegara potwierdzić dodanie sekundy przestępnej - następnego dnia spieszył się o sekundę względem zegarów synchronizowanych radiowo (DCF77, GPS) i przez NTP.

Zegar jak widać pokazuje czas z rozdzielczością 0.1 s. To znaczy, że już po kilku godzinach ta najmniej znacząca cyfra może być niedokładna i należałoby zegar ponownie zsynchronizować. Mam tam tylko ręczne korygowanie czasu przyciskiem. Przydałoby się automatyczne (na wyraźne żądanie użytkownika).

I tutaj mam pytanie o możliwość realizacji takiej synchronizacji przez moduł GSM podłączony do Arduino. O "standardowych" metodach, czyli DCF albo GPS oczywiście wiem - ale są kłopotliwe. Tzn. trudno odebrać dobry sygnał, szczególnie w pomieszczeniach.

Sygnał GSM byłby tu znacznie wygodniejszy, bo dociera "wszędzie". Nie udało mi się jednak znaleźć sensownego opisu, jak można (i czy w ogóle można) uzyskać z sieci GSM _dokładny_ czas. Bez logowania się do sieci oczywiście, bo nie będę płacił abonamentu za zegar. Da się tak zrobić z wymaganą dokładnością i rozdzielczością (0.1 sekundy)?

P.

Reply to
Piotrne
Loading thread data ...

Popatrzylem na zegarki w domu. Porownalem trzy z czasem z netu. Jeden sie spieszy 3 minuty drugi pozni 5 minut a trzeci spieszy 8 minut. Na popatrzeniu sie skonczylo. Nie chcialo mi sie przestawiac.

Reply to
Zenek Kapelinder
[cytuję w całości]:

W dniu 2016-03-22 o 01:56, Zenek Kapelinder pisze:

No wiesz Zenku, ładnie byłoby, prócz ogólnego nawiązania do tematu - skrobnąć jeszcze coś, co będzie miało choćby i najmniejszą szansę przydać się wątkotwórcy. Albo żeby to miało jakiś "walor ogólny", czyli mogło się przydać komuś innemu, co to bywa na grupie. A co on niby miałby mieć za korzyść z tego, co byłeś łaskaw wrzucić? Chyba tylko to, że Ci się "nie chciało". To co spowodowało Twoje "za-chcenie" do tej jałowej pisaniny?

Co do synchronizacji przez GSM, to mam w swoim dość archaicznym smartfonie opcję synchronizacji, ale ona nic nie robi. i nie wiem, czy winić słuchawkę, czy też T-mobile. Jeśli to drugie, to może się zdarzyć, że gdybyś chciał wykorzystać ich sieć, to się napracujesz, a nici z tego wyjdą.

Natomiast bez żadnego trudu synchronizuje mi się automatyczna sekretarka "po sznurku", ale nie mam pojęcia jak jest z precyzją ichniego (dawna TePs.a. - dziś Orange) źródła czasu, bo może być i tak, że dopuszczają błąd znacznie większy niż ten, jaki byś uznał za maksymalny.

Reply to
JaNus

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości

Len. Ja tam lubie, jak zegarek jest dokladny - hobby takie. A kwarce coraz lepsze, jako ze co pol roku trzeba przestawic, to 8 minut to duzo ..

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-03-22 o 00:55, Piotrne pisze:

Sam kiedyś szukałem odpowiedzi na to pytanie. Przejrzałem (co prawda dość pobieżnie) dokumentację kilku popularnych modułów GSM i żaden z nich nie miał komendy AT do pobierania czasu z sieci. To znaczy jakiś miał (w tej chwili już nie pamiętam który), ale jak się później okazało, odnosiła się ona do wbudowanej funkcji klienta NTP, więc trzeba było zalogowanym i mieć aktywną sesję GPRS.

Ostatecznie sobie podarowałem i skorzystałem z NTP po ESP8266. WiFi jest dzisiaj praktycznie w każdym domu.

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup W dniu 2016-03-22 o 00:55, Piotrne pisze:

A jednak jakos sie te telefony ustawiaja, ostatnio to juz chyba wszystkie. I cos pisza, ze funkcja dystrybucji czasu w sieci jest dosc istotna dla prawidlowego dzialania.

Wiec moze sie jednak da, tylko nie wiemy jak ?

J.

Reply to
J.F.

JaNus wrote in <news:56f0e2b0$0$654$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl>

Mam Nokie 3100 w T-Mobile i widze, ze "sama z siebie" dokladnie pokazuje czas. Ja jej nie ustawialem ;-)

Sam tez ostatnio bawie sie synchronizowaniem czasu w Arduino, dzieki GPS. Potrzebuje tego do wyzwalacza czasowego dla lustrzanki. Sprawdza, czy czas jest z przedzialu <poczatek. koniec>, jesli tak - wykonuje zdjecia co zaprogramowane X sekund. Potrzebuje tego do fotografowania zjawisk zakryciowych. Zacmien Slonca/Ksiezyca, majowego tranzytu Merkurego, zakryc gwiazd przez Ksiezyc. Potem z serii zdjec, wykonanych w rownych odstepach czasu mozna zrobic time lapse. Jesli efemerydy tranzytow ISS na tle Slonca/Ksiezyca sa wystarczajaco dokladne - mozna wykonac serie zdjec dokladnie w czasie przelotu stacji kosmicznej.

formatting link
Arduino zwiera transoptorem PS2501 dwa piny w Micro Jacku 2.5mm, ktory jest wpinany do lustrzanki.
formatting link
formatting link

Plik time.ino

formatting link
"Objawowo" dziala, nie wiem tylko na ile dokladnie synchronizuje sie z GPS.

Przy okazji, Raspberry Pi - GPS jako zegar czasu rzeczywistego

formatting link
Raspberry Pi - Zegar czasu rzeczywistego
formatting link

Reply to
astro

W dniu 2016-03-22 o 10:25, J.F. pisze:

Pewnie się da. Twierdzę jedynie, że ta funkcja nie została zaimplementowana w firmware popularnych modułów GSM. No i nie ma pewności, czy synchronizacja czasu nie wymaga jednak zalogowania w sieci.

Gdyby to było takie proste, że dałoby się to zrobić pasywnie, po prostu nasłuchując na częstotliwościach lokalnych BTS-ów, to pewnie już dawno na rynku pojawiłyby się zegary korzystające z tej metody synchronizacji czasu.

Reply to
Atlantis

Atlantis pisze:

Kiedyś robiłem manewry z synchronizacja zegara za pomocą wysyłania sobie SMS-a przez moduł. Z sieci nijak nie dawało się wyciągnąć czasu, ale SMS opatrzony jest informacją o czasie. I to wystarczało. Też nie za darmo, ale bez abonamentu (GPRS nie był jeszcze znany), płatne za każde skorzystanie z zegarynki.

Reply to
invalid unparseable

Nie robiłem ... ale zobacz post #21

formatting link
c.

Reply to
cezar

Atlantis pisze:

Całkiem pasywnie, czyli przez nasłuch częstotliwości, to nie. Potrzebne jest zalogowanie do BTS. I nie wiem czy wystarczy logowanie "w trybie 112", czyli bez karty SIM. Dla zegarów to mało atrakcyjne źródło czasu. Zresztą o nieodgadnionej dokładności (kiedyś, bo dzisiaj nie ma problemu mieć wszędzie czas atomowy).

Reply to
invalid unparseable

Bez logowania do sieci nie da się, synchronizacja czasu z sieci jest opcjonalną funkcją operatora i nie każdy operator ją udostępnia nawet zalogowanemu terminalowi. Mając zalogowany terminal (modem/telefon) i dostęp do interpretera AT możesz próbować poprzez dedykowane komendy do odczytu czasu z sieci, np. dla sim900 to at+qnitz lub at+qgsmloc.

Reply to
Marek

Użytkownik "JaNus" <bez@adresu> napisał w wiadomości news:56f0e2b0$0$654$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

U mnie demobil pięknie się synchroniuje, podobnie jak Sferia (technicznie wirtualka w Plotkomtelu), dawno zapomniałem o czymś takim, jak ustawiqanie zegara. Synchronizacja, OIW, następuje w momencie zalogowania do sieci, co później, nie przyuważyłem, bo nie było potrzeby. Oba pod smarkfonami. Sferia jeszcze pod CDMA - potrafiła się synchronizować po kilka razy na jednym meldunku. Choć z rzadka bwało, że trzeba było w tym pomóc, jeśli to i owo się przestawiało, a trafiło się w obszar, gdzie sygnał często pojawiał się i znikał. W aparacie (C161c i C162) w ogóle brak opcji ustawiania zegara,do synchronizacji zegara wystarczyło znaleźć się w zasięgu sygnału (nawet ponad 50 km), bo aby się połączyć, to największy dystans był ok. 20 km. Synchronizacja następowała automatycznie, poza kontrolą użytkownika.

Pod UPC mam nawet nienajgorzej - zegar przychodzi w CLIPie rzecz jasna i jest nawet z niezłą dokładnością.

Kiedyś Tepsa zegary miała powiedzmy, że "zdeka" rozchwiane. Od jakiegoś czasu numer mam przeniesiony do UPC, więc nawet nie mam jak porównać dokładności.

Reply to
ACMM-033

Prościej zamiast z gsm synchronizować czas z gps. Do odczytu czasu nie jest potrzebny fix, więc nawet spokojnie w pomiesczeniu z oknem złapie się sygnał z jednego satelity. Ja zamiast rtc stosuję moduły gsm (tam gdzie warunki zasilania i odbioru sygnału gps na to pozwalają).

Reply to
Marek

ACMM-033 napisało:

To już decyzja psa ogrodnika. Czyli operatora.

Przecież tak właśnie działa NTP, że niczego nie traeba samemu doliczać. Synchronizuje się do zdalnego zegara (atomowego, bo dlaczego by miało do innego). Czas propagacji danych nie wpływa na dokładność, bo protokół uwzględnia przelot wte i wew te, i dolicza ten uchyb do lokalnego czasu. Nie jest też bardzo ważna dokładność strojenia lokalnego kwarcu. Ponieważ komunikacja odbywa się na bieżąco, to wyliczana jest korekta częstotiwości -- więc nawet jeśli urządzenie zostanie odcięte od sieci, to wie, że do każdego miliona cyknięc swojego zegara powinno doliczyc na przykład pięć. Albo odjąć sześć. Idea protokołu NTP jest prosta i klarowna, a wszystko dobrze zaimplementowane. Nawet accespoint za pięć dych to robi. Tylko w Microsofcie wciąż trwa średniowiecze -- tam nie wyszli poza pomysł "niech się zegar raz na dobę zsynchronizuje".

Reply to
invalid unparseable

ACMM-033 napisało:

To już decyzja psa ogrodnika. Czyli operatora.

Przecież tak właśnie działa NTP, że niczego nie trzeba samemu doliczać. Synchronizuje się do zdalnego zegara (atomowego, bo dlaczego by miało do innego). Czas propagacji danych nie wpływa na dokładność, bo protokół uwzględnia przelot wte i wew te, i dolicza ten uchyb do lokalnego czasu. Nie jest też bardzo ważna dokładność strojenia lokalnego kwarcu. Ponieważ komunikacja odbywa się na bieżąco, to wyliczana jest korekta częstotiwości -- więc nawet jeśli urządzenie zostanie odcięte od sieci, to wie, że do każdego miliona cyknięc swojego zegara powinno doliczyc na przykład pięć. Albo odjąć sześć. Idea protokołu NTP jest prosta i klarowna, a wszystko dobrze zaimplementowane. Nawet accespoint za pięć dych to robi. Tylko w Microsofcie wciąż trwa średniowiecze -- tam nie wyszli poza pomysł "niech się zegar raz na dobę zsynchronizuje".

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

To takie pewne nie jest. I sa piwnice, pomieszczenia bez okien ... a zasieg GSM tam jest :-)

J.

Reply to
J.F.

Przeslanie jest ukryte.

Reply to
Zenek Kapelinder

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.