Synchronizacja z DCF przestała działać

Od dwóch lat stoi sobie stacja meteo w jednym miejscu, synchronizowała się co tydzień i nigdy nie było z tym problemu. Po ostatniej zmianie czasu nagle nie udaje się. Stacja próbuje co kilka godzin, sam wymuszałem w nocy, rano, w południe, wieczorem i nic jak do tej pory. Cały czas pokazuje 4h do tyłu względem aktualnej.

Coś wiadomo czy najpewniej coś postawili / włączyli w mojej okolicy? Piszę o wolnostojącym domku. Nie próbowałem jeszcze chodzić po pokoju, wyjść na zewnątrz czy na dach. Pewnie sprawdzę w ten sposób jak nadal to potrwa, ale jak taka będzie przyczyna to pewnie pozostanie mi wyłączenie synchronizacji jeżeli co tydzień będę musiał to robić.

Reply to
Mateusz Bogusz
Loading thread data ...

Przestaw ręcznie i sprawdź czy wróci na te 4h.

Reply to
heby

W dniu 2021-05-16 o 13:19, Mateusz Bogusz pisze:

U mnie pomogła wymiana baterii.

Reply to
PeJot

U mnie wynoszenie na najdalszy róg balkonu.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

W dniu 2021-05-16 o 21:45, ąćęłńóśźż pisze:

Mam 2 - 1 stacjonarny i 1 naręczny stacjonarny co jakiś czas łapie w mieszkaniu fixa naręczny nie /pewnie zysk anteny mniejszy/

Jak ide na spacer to synchronizuje ręczny przy czym znam miejsca gdzie zsynchonizuje się zawsze a i takie w których zależne jest to np. od pogody :)

Pozdro

Reply to
Waldek

To jest równe 4h co do sekundy względem obowiązującego czasu? Czy raczej około 4h i się rozpływa coraz bardziej z czasem w zależności od rozstrojenia kwarca taktującego zegarek. Bo jeżeli jest to równo 4h co do sekundy, to może sam zegarek ma gdzieś w ustawieniach strefę czasową w jakiej pracuje? Np. zegarki ścienne z lidla miały takie ustawienie gdzie można było korygować czas odebrany z DCF na + i na minus. Bez problemu można było ustawić, że zegarek ma pokazywać po synchronizacji nie np. rzeczywiście będącą w danej chwili godzinę 19:00 a np. 12:00. Czyli przesuniętą o MINUS

7h względem czasu z nadajnika DCF.
Reply to
jedrek

Równe 4h i jest faktycznie możliwość ręcznego wybrania przesunięcia

-12..12 ale przez dwa lata samo działało. Z resztą, stacja ma trzy ikony: szukanie sygnału, synchronizacja, zsynchronizowano.

Wczoraj wziąłem przed dom, położyłem na kostce przed garażem, gdy wróciłem po 5 min zegar był synchronizowany. Od wczoraj patrzę czy i kiedy ikona synchronizacji ponownie zniknie.

Reply to
Mateusz Bogusz

Przestawiłem na próbę i dopóki nie złapie synchronizacji to nie zmienia mi zegara.

Reply to
Mateusz Bogusz

Sprawdziłem baterie 2xAA, razem pokazują 3,05V po dwóch latach. Ale to dlatego że meteo jest dodatkowo podpięte pod zasilacz 5V na stałe, bo inaczej na bateriach przygasa podświetlenie i trzeba rękę zbliżyć żeby się rozjaśniło.

Na razie złapało synchronizację niemal od ręki gdy wyszedłem przed dom. Postawiłem z powrotem na półce w salonie i zobaczę.

Reply to
Mateusz Bogusz

W dniu 2021-05-18 o 08:39, Mateusz Bogusz pisze:

Pogrubiłeś ściany, albo coś wyrosło na drodze do nadajnika i zdegradowało sygnał.

Reply to
viktorius

Miałem podobny przypadek. Moja "zwykła" stacja pogodowa z Biedronki za 20 zł od lat działała poprawnie. Zegar w tej stacji wewnątrz bloku z płyty synchronizował się bez problemu. Zmiana czasu też była automatyczne wykrywana. Można było zapomnieć, że zegar czasami trzeba skorygować. Niestety pewnego razu zegar pokazał jakąś przypadkową godzinę i datę. Oczywiście śmiało nacisnąłem na przycisk "zsynchronizuj teraz"... ale bez rezultatów. Kilka razy naciskałem i nadal brak synchronizacji. Załączyłem radio na 77.5 kHz a tam ktoś co kilka sekund nadaje jakieś szumy. Typowa transmisja cyfrowa odbierana jako AM - tylko szumy. Szukając w Google znalazłem, że na tym zakresie częstotliwości energetyka robi zdalny odczyt liczników elektrycznych. Hmmm... Na szybko nawinąłem na rdzeniu do anteny ferrytowej obliczoną ilość zwojów DNE, połączyłem z kondensatorem, nawinąłem parę zwojów na sprzężenie do UPconvertera i sygnał odbierałem ręcznym odbiornikiem IC-R2. Ze słuchawkami wyszedłem na zewnątrz. Obszedłem dom dookoła i zauważyłem, że w jednym miejscu te zakłócenia są szczególnie silne. Oddalając się od domu, chodząc zygzakiem dokładnie... z dokładnością ze 2 metry mogłem określić którędy te zakłócenia dochodzą do mojego bloku. Idąc tak przez osiedle doszedłem do stacji TRAFO. Odpisałem jej numer. Porozmawiałem ze znajomym w Tauronie, a on dał mi emalia do osoby zajmującej się zdalnym odczytem liczników. Napisałem długi e-mail z załącznikami gdzie było video z widmem zakłóceń jakie mam w mieszkaniu. Odpowiedź była typowa: "mamy zezwolenie na zdalny odczyt i co nam zrobisz"? Odpisałem, że owszem mają zezwolenie na PLC ale nie na radiodyfuzję. DCF77 jest szeroko wykorzystywane w gospodarce i jego zakłócanie może stwarzać wiele niebezpieczeństw i ze sprawę zgłoszę do UKE. Po dwóch tygodniach dostałem następnego e-maila. A w nim kilka wykresów z analizatora widma, które pokazywały poziom sygnału PLC na przyłączu do budynku. Z tych wykresów wynikało, że nie przekraczają dopuszczalnego poziomu sygnału. Hmmm... załączyłem odbiornik ,a 77,5 kHz a tam czysty sygnał z Mainflingen. Widać naprawili swoją usterkę. Jak te wykresy wyglądały przed naprawą to nie pokazali. Od tego czasu moja stacja pogodowa już kilka razy poprawnie przełączyła się na czas letni i zimowy.Na YouTube umieściłem film nagrany telefonem z ekranu komputera. Odbrane przez UPconverter + 100 MHz i odbiornika RTL2832, program SDRSharp:

formatting link

Reply to
kilokitu

W dniu 16.05.2021 o 13:19, Mateusz Bogusz pisze:

Ale nie synchronizuje czy synchronizuje na błędną godzinę?

Jeśli to pierwsze, to poszukaj lepszego miejsca albo ustaw godzinę ręcznie i olej.

Jeśli po ustawieniu ręcznie znowu przestawi na "4h do tyłu", to przestawiła ci się strefa czasowa. Poszukaj w ustawieniach zegara.

MJ

Reply to
Michal Jankowski

Gdzies tam jeszcze jest wersja, ze duzo zaklocen i/lub slaby sygnal, i przypadkiem odebral bledne dane jako poprawne. Tak sie ustawil, i tak bedzie wskazywal ... wiele dni.

Moj jeden zegarek z Lidla dzialal pare lat i przestal lapac sygnal. Wyprowadzenie na dwor nie pomoglo - czyli jakas trwala usterka. Na szczescie kwarc ma dobry. Inny, nowy zegarek tez z lidla - lapie sygnal w mieszkaniu.

Ten model u innej osoby cos ostatnio przestal lapac - ustawilem reczne, ale musze zobaczyc czy sie poprawil..

J.

Reply to
J.F

W dniu 2021-05-18 o 09:08, viktorius pisze:

Wątpię, sygnały długofalowe są dość odporne na takie małe zasłanianie, musiałby góra wyrosnąć :) Raczej pojawił się sprzęt ciągle podłączony do sieci który sieje, np router u niego lub u sąsiada.

Reply to
Janusz

W dniu 2021-05-18 o 11:51, Janusz pisze:

Góry czasem wyrastają:

formatting link

Albo trafo SN jak to opisał kilokitu.

Reply to
viktorius

Owszem, na kilka zegarów/zegarków "na radio", które mam w domu, jeden jest podatny na błędny odczyt i dwa razy w ciągu >20 lat się ustawił źle. Ale jednak za dzień/dwa się poprawił.

MJ

Reply to
Michal Jankowski

Najstarszy DCF jaki mam, to Biedronka Edyszyn, napędzany 1xAA. Potrafi normalnie działać przy 1.05 V :) Ale już Lidl nie chce się łapać DCF przy 1.3 V.

Reply to
PeJot

A jak złapie to przestawia +-4h ? Zwyczajowo oznacza to że ma wprowadzone ręczne przesunięcie strefy czasowej, często spotykany ficzer w zegarkach "biznesowych" które zamiast godziny tutaj mają pokazywać godzinę w NY.

Reply to
heby

Właśnie dzisiaj od rana znowu pokazuje, że "zgubił sygnał". Ale godziny nie przestawił tym razem. No nic, pewnie jakieś zakłócenia się pojawiły. To samo zaczęło dziać się w tym samym czasie z nadajnikiem zewnętrznym - kilka razy już w tym roku, zgubił sygnał nadajnika.

Reply to
Mateusz Bogusz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.