Sterownik rolet - trochę nietypowo.

Witajcie ponownie. ;-)

Kolejny "dziwny" temat.

Dostałem już jakiś czas temu "do zrobienia" temat sterownika rolet - w budynku firmowym.

Jeden z właścicieli bardzo upierał się na sterowaniu BEZPRZEWODOWYM 40 napędów 230VAC :) ... twierdził, że nie chce kabli i koniec. Dodatkowo sam sterownik miał być TYLKO I WYŁĄCZNIE od WAGO w wersji 857 (bodajże -

2xLAN, 1xRS).

Do do sterownika to zabrało mi trochę rozwiązanie problemów typu: "co autor miał na myśli" umieszczając w 6 miejscach w 6 osobnych bibliotekach procedury obsługi zewnętrznego zegara czasu - oczywiście w niekompatybilnych formatach każdy :) ...itp.

Natomiast sterowanie bezprzewodowe 2 kierunkowych silników wraz z 2 punkami "przeciążeniowymi" (poz max góra i dół) to już lekki hardcore.

O ile rozwiązania typu centrala alarmowa są to już dla 40 punktów sterowniczych zrobiło się "za krótko".

I tu jest problem: o ile jeden pilot i jeden przycisk da się obsłużyć bez problemu (komunikacyjnie), to już np 8 czy 10 pilotów i 20 przycisków w jednym czasie - to wyzwanie.

Na obecną chwilę nie znam rozwiązanie zapewniającego taką symultaniczność. Może wy ?

Sterowanie sekwencyjne na razie działa na 2 centralach CH20, ale to bardzo kuleje. Piloty w paśmie 433Mhz - 2 przyciskowe (zasil z bat 9V)

W sumie jako rozwiązanie przychodzi mi na myśl budowa czegoś "od nowa" ale z 40 odbiornikami...tylko że płyta bazowa to już raczej musi być chyba modułowa + gniazda na odbiorniki i jakieś multipleksery.

Macie może jakieś pomysły ?

Altlantis postem o programowaniu PICA 80 Mhzowego podsunął mi w/w pomysł, ale jak dla mnie to chyba trochę "pod górkę".

Co sądzicie. ??

Reply to
titanus
Loading thread data ...

A czy to krytyczne, że powinno w takim wypadku, jednym na bilion - zadziałać?

Nie ma sensu. Ktoś sobie wciśnie jeszcze raz. To tylko głupia roleta.

Rzuć informacją co to dokładnie za napędy są i jaki mają moduł radiowy. Może ktoś wpadnie na to, że da się je sterować np. z radia 433 popędzanego jakimś gotowym sonoff i wtedy już z górki bo reszta klocków gotowa.

Reply to
heby

Niby nie, ale w lecie nieraz zdarzało się, że ludzie się denerwowali, "bo jak naciskam to nie działa". Jak całe biuro przyszło rano i każdy chciał sobie rolety od południa ustawić... ;-)

Generalnie rolety można ustawić na odpowiadającej użytkownikowi wysokości i do tego trzeba obsługi symultanicznej.

Prawie się zgadzam, ale z punktu widzenia użytkownika już nie koniecznie. ;-)

Napędy zdaje się takie:

formatting link
(co do firmy na pewno, ale nie jestem pewien czy to wersja N10, czy N20)

Piloty:

formatting link

2 centrale:
formatting link

To wszystko spięte:

formatting link
...razem z 10 poczwórnymi modułami wejścia i 10 poczwórnymi modułami wyjścia.

Zasilone 2 zasilaczami 24VDC dla central i jednym 24VDC do sterownika.

Sterownik steruje przekaźnikami załączającymi odpowiedni kierunek obrotów każdego silnika rolet. Piloty zaprogramowane dla (każdego pomieszczenia) każdej rolety - czasem w pomieszczeniu rolety są 2 lub 3.

Program reaguje na sygnał każdego pilota, ale centrala obsługuje max jeden kod przycisku na zdaje się 200ms (jakieś zabezpieczenie programowe) - stąd całość kuleje.

...i dlatego planuję coś "swojego".

Tylko teraz pytanie: trochę poczytałem o Keyloq i wydaje się to w miarę sensowne - jednak mam obawy o zasięgi: budynek 4 kondygnacyjny z grubymi żelbetowymi ścianami ok 0,5m) i stropami (ok 30 cm - nie, nie żartuję - montowałem tam oświetlenie - makabra). Odbiorniki (centrale są w piwnicy) i 433 jeszcze na samej górze jakoś daje radę - Keyloq chyba się przez taki pancerz nie przebije.

Efektywnie można by pójść jeszcze niżej: pasmo 27Mhz chyba się na to nadaje, ale układów dyskretnych jak na lekarstwo.

Co na to grupa ?

Reply to
titanus

Użyj apki na telefon ;)

To jest zupełnie bez sensu funkcjonalnie, ale za to jakie bajeranckie...

Innymi słowy sugeruje podpięcie przez Wifi, jakieś proste ukłądy wykonawcze na sonoff do sterowania przekaźnikami i trywialna aplikacja lub gotowiec z okolicy HA lub Domoticz działający "jak pilot".

Kompletnie bez sensu. Wiem.

Ale wymagania też :/

Reply to
heby

Hmm, ale właściwie czego potrzebujesz? Systemu, w którym 40 pilotów będzie mogło na raz nadawać i będzie to odebrane?

Bo cała reszta też bez sensu - choć wiem, klient nasz pan (czy też nasz bałagan ;) Piloty (i rolety) po całym budynku-bunkrze, a odbiorniki tylko w piwnicy? I również między piwnicą a roletami lecą kable od czujników oraz zasilająco-załączające 230V?

I cała ta wymagana "bezprzewodowość" to tylko te piloty - debilne, bo pewnie będą ginąć, albo ktoś zabierze i będzie robił głupie kawały otwierając (samemu siedząc np. w kiblu) roletę w czyimś pokoju...

I co właściwie robi ten sterownik wago? Bo te centrale od pilotów to chyba przełączają przekaźnik jak leci sygnał od pilota? W sumie mogłyby od razu załączać silnik - no może problem z tymi czujnikami krańca.

Pomysł z apką na telefon nie jest zły - jedyną trudność widzę w wyborze tej odpowiedniej z 40 rolet. Jeśli osobne piloty - ostatnio miałem styczność z LoRa, wydaje się niezłe do tego celu radiowo, ale minus to potrzeba serwera aplikacjnego.

Reply to
Dawid Rutkowski

W dniu 2022-09-15 o 11:31, Dawid Rutkowski pisze:

Tak.

Czujniki krańcowe wbudowane są w sam napęd. Do każdego napędu idzie osobny kabel zasilający ( TYLKO ) właśnie z piwnicy. Prowadzony jest dwoma pionami (4 rury karbowane 50mm2 z odejściami na każdym pionie, dodatkowo w tych rurach jest oczywiście zasilanie każdego piętra, tona skrętek i kabli do czujników wszelkich + alarmówki - w sensie miejsca na dodatkowe kable praktycznie BRAK i nie ma gdzie dołożyć).

Jak na razie nikt jeszcze na taki "pomysł" nie wpadł.

Był "zaplanowany" jako sterownik czasowy dla rolet (zmierzchowy + świtowy - stąd potrzebny zewnętrzny serwer czasu (zmiany czasu lato/zima), dodatkowo reagować na temperaturę w pokojach od południa i regulować odpowiednio rolety, reagować na tzw master pilot, udostępniać do zewnętrznej aplikacji dane z położenia rolet (co finalnie okazało się niemożliwe do zrealizowania w przypadku tych konkretnych napędów) oraz dawać możliwość sterowania niezależnego rolet z apki. Miał być również podłączony do centrali alarmowej, czyli w razie pożaru reagować zamknięciem role w celu ograniczenia dopływu tlenu, oraz otwierać rolety na sygnał tzw "strażaka". Ogólnie sterować priorytetyzacją sygnałów.

Wyjaśnione wyżej.

A no właśnie.

Reply to
titanus

To jakieś małe Pi chodzace w szafce w piwnicy....

Reply to
heby

Pi i Pi. Masz zapasy? Wiesz, gdzie kupić?

Reply to
Dawid Rutkowski

Mam.

Nie muszę. Są alternatywy:

formatting link
Niektóre z nich maja wielkośc 2x pi (np. C00x) i moc obliczeniową wystarczającą do odpalenia takiego softu.

Reply to
heby

Toś szczęściarz, ale i tak się skończą ;P

Hmm, to jest x86? Jak jeszcze z legacy to niezłe. Z dellami miałem jazdę z debilnym BIOSem - z pendrive'a (i chyba z CD) odpalał legacy Linuxa (instalkę slackware 13.0.0.0.0) - ale z dysku po zainstalowaniu nie chciał, tylko UEFI. No ale to wszystko polizingowe. Może nie tak poniszczone jak laptopy, ale nie nówki.

Reply to
Dawid Rutkowski

Tak, Linux działa, normalny BIOS its. 25zł w porywach jak znajdziesz. Czasami pojawiaja sie w tej cenie. Ja kupiłem za 20zł i dwa takie działaja u mnie w domu. Stabilne jak skała.

Jedyny problem to brak SATA, jest PATA. W powyższym problemie bez znaczenia - przelotka mSata na PATA do kupienia za naście zł. I masz normalny komputer w miniaturowej obudowie. Hassio działa. Duke Nukem 3D nie działa bo karta gfx niezgodna z VESA :P - widać, ale kolory popsute :)

Reply to
heby

Sa i tacy. Ale przeciez zasilanie jakos dochodzi ... wiec trzeba lan po sieci energetycznej :-)

Jak rozumiem - to glowny problem to to sterowanie radiowe z pilotow. Ale tam sie naciska jeden przycisk i roleta sie opuszcza/podnosi calkowicie, czy naciska i trzyma az zajmie pozycje wedle uznania ?

J.

Reply to
J.F

Stop. Zapędziłem się. Na C00x nie działa, to x86. Jest masa innych, na których działa.

Reply to
heby

Ale nie działa, bo to x86, a nie x64? Czy może dlatego, że to x86, a nie ARM?

A, i jeszcze zajebiście ważne pytanie - czy to jest bezwentylatorowe? A te "masa innych"?

Te zabytki co można dostać za chrobrego to mają problem nie tyle z PATA, co bardziej z (relatywnie) niewielką ilością max. RAMu - a nawet jak można rozbudować ponad to, co dostaniesz w zestawie, to trudno będzie znaleźć odpowiednią kość RAMu.

W tramwajach na większości z ponad 550 jeżdżą ciągle 686 233MHz cyrixa ze 128MB RAM (a to i tak wielki postęp, że się udało do tej wielkości ustandaryzować, na początku było 32MB, hmmm, 16MB to chyba nie,

16MB miały najmniejsze CF, tu już ciężko było zmieścić maksymalnie okrojony zipslack z slackware 10.1, musiała być jedna partycja, dopiero na CF 32MB - tak, ciągle jest mowa o megabajtach - dało się to zrobić lepiej - hmm, choć może wtedy bazowałem jeszcze na zipslacku ze slackware 8.1 - a potem udało się zestandaryzować na 128MB - tzn. tyle nagrywam nawet na 2GB, sam Linux potrzebuje z tego ok. 60%), niektóre jeżdżą z 256MB i działa, choć w instrukcji jest o max. 128MB. Na nieco ponad 100 jest kolejna generacja najtańszego komputera Advantecha, trudno powiedzieć, jaki to odpowiednik procesora, w każdym razie 500MHz i 128kB cache - i te mają wszystkie min. 512MB, a niektóre 1GB (też ponad instrukcję). Tutaj trzeba było już dać slackware 13.37 i minimum 1GB flash (tutaj sam Linux ponad 90%).

Działający system z programem urządzenia zajmują na starszych 30MB, na nowszych 70MB RAM. Dziwne to, bo robią to samo. I to jest ten problem z RAMem, o którym pisałem wyżej. Bo możesz próbować uruchamiać np. chirpstacka na starym Linuxie - ale okaże się, ze brakuje jakiejś tam funkcji w bibliotece. Nadziałem się na to ostatnio z firefoxem - na slackware bodajże 14.1 ostatnią wersją, która działa, jest 89.0.2 - w 90.0 jest już wywyłanie jakiejś nowej funkcji z GDK przez jakąś ich libxcośtam. A jak podstawisz firefoxowi ten libxcostam z 89.02 to wypisuje brak zgodności wersji... Oczywiście ta funkcja potrzebna na plaster.

Trzecia generacja niestety nie poszła, bo nie wyszedł przetarg - tu jest proc 615MHz i wg instrukcji obsługa do 4GB - hmm, chyba nawet testowałem, czy 4GB działa, bo mam chyba 2*4GB SODDR3 w innym advantechu, ZTCP działało, ale nie obsługiwało całości 4GB RAM, bo się w przestrzeni adresowej nie mieściło... Modułu 8GB SODDR3 nie mam. SDD zmienili z CF na (bodajże, jeśli to jest to - złącze takie samo jako miniPCIe?) na mSATA, dyski mam eleganckie, jeden "zwykły" 32GB (nawet jakieś windows ce na nim było, o matko, ależ to jest tragedia ;) i 4 "przemysłowe" 16GB. ubuntu działa bez problemu.

Wszystkie generacje bez wentylatorów - ale ta ostatnia ma mega radiator na całą wielkość płytki (biscuit pc 3,5"), ledwo na brzegach jest miejsce na złącza, w tym PC-104, ale np. zakrywa dwa otwory montażowe w środku (kłopot, bo w naszej obudowie są w tym miejscu słupki - a w płytce zamiast otworów są śrubki, których łby wystają "w dół" - i albo trzeba wyjąć śrubki z płytki albo wyrwać słupki z obudowy). A okazało się, że i to nie wystarcza - w pierwszej wersji tych komputerów ten radiator był płaski - ale w drugiej (dostałem nową sztukę w zamian za popsutą) kombinowali jak mogli i podwyższyli go tak w 1/3 powierchni - tam, gdzie mogli, czyli tam, gdzie nie zachodzi płytka PC-104.

Reply to
Dawid Rutkowski

czwartek, 15 września 2022 o 17:58:37 UTC+2 titanus napisał(a):

No to optymistycznie zacząłeś od "rozpoznania bojem". Przecież było wiadomo, że to nie pójdzie, jedna częstotliwość - więc ani FDMA, ani w zamian TDMA ani CDMA (to ma np. LoRa).

Ale też widać, że ktoś natrafił wcześniej na ten problem, a nawet znalazł rozwiązanie, może nie idealne, ale satysfakcjonujące - oczywiście pytanie, czy satysfakcjonujące dla projektu tej skali, bo może było ok. dla 10 pilotów, ale dla 40 już nie - bo chyba nie są takimi głupkami, żeby pisać o wykorzystaniu tego w sterowaniu rolet, jeśli się to do tego nie nadaje. A Ty zaniedbałeś przeglądu wszystkiego, co jest dostępne oraz zadania sobie przy tym bardzo ważnego pytania: "Co autor miał na myśli?".

Wygląda bowiem na to, że problemem jest 2-przyciskowy pilot - co zapewne skutkuje tym, że jeśli roleta ma iść w górę, to trzeba trzymać jeden przycisk wciśnięty, a pilot ciągle nadaje. Jak ktoś w tym czasie wciśnie przycisk na drugim pilocie (swoją drogą ciekawe, co robi pilot, gdy ktoś naciśnie na raz oba jego przyciski ;) to, jako że transmisja prymitywna, to jedyne, co zrobi centralka, to wykryje "radio attack". No i oprócz tego zrobi oczywiście to, co ma zaprogramowane na tą sytuację - czyli zapewne to, co ma na "normalny" zanik sygnału trzymania przycisku - zatrzyma silnik.

Najprawdopodobniej w tym celu zrobili piloty - zapewne specjalnie do rolet - 3-przyciskowe. Naciśnięcie jednego powoduje rozpoczęcie ruchu rolety w górę (pewnie też jest w pilocie mechanizm "idiotoodporny", czyli nie powtarza transmisji, gdy ktoś przycisk trzyma albo zbyt często naciska), naciśnięcie drugiego powoduje rozpoczęcie ruchu rolety w dół, a naciśnięcie trzeciego - zatrzymanie ruchu.

Dodatkowy plus - jak chcesz całkowite zamknięcie lub całkowite otwarcie, to naciskasz sobie guzik, a o resztę martwi się mechanizm (tu też ciekawe, co on robi jak wykryje - i też pytanie, jak to robi? - kraniec - bo przecież centrala dalej mu daje napięcie?).

Wymagać to będzie jeszcze jednej centrali i jednego modułu 20 wejść do wago - ale może pomoże na tyle, że problem stanie się zbyt rzadki aby wqurzać ;>

Reply to
Dawid Rutkowski

Tak.

Ten jest bezwentylatorowy.

Masa innych też.

W zasadzie wszystkie terminale jakie mam, a mam ich ze 7 rodzajów, nie mają wentylatora.

Via Eden/C3 pobiera 1W mocy ;)

Ram możesz wymienić.

C00x to nie jest jakiś wyznacznik. Jest najmniejszy x86 jaki znam i tyle, miał być jako przykłąd konkurencji dla Pi. Znajdziesz terminale, które spokojnie nakarmisz 8GB RAMu.

Tu szukaj:

formatting link

Kości ramu są takie, jak do laptopów i są tańsze niż do desktopów.

Ogólnie to są normalne pecety z normalnym BIOSem, tylko że z bardzo oszczędnymi cpu. Niektóre wersje mają wbudowane GPU z akceleracją 3D (np. oparte o AMD).

To mocno niedoceniany towar, wiele z tych urządzeń ma cągle znakomite możliwości pracy jako serwery. Przez kilka lat jeden z terminali pracował mi jako router z OpenWRT, miał nawet złącze PCIe gdzie siedziała dwupoertowa karta 1Gbit. Sama karta zjadała więcej mocy niż sam terminal.

Reply to
heby

Śmiszne. Czy to taka rocket-science, ze musi być x64? Czy po prostu fani AMD, co nie lubią intela?

Ale to chyba na stand-by, a nie podczas obliczeń?

Możesz albo nie, zależy ile jest slotów, jakiego typu i ile w ogóle płyta obsługuje (może być za mało pinów adresowych w chipsecie).

Ale już nie będą po 20zł.

"Takie jak do laptopów" jest bardzo dobry odzwierciedleniem "Dobrą rzeczą w standardach jest to, że jest ich tak wiele do wyboru" (A. Tannenbaum).

SOSDR widziałem max. 256MB. SODDR-1 mam 1GB - ale to rocket-science, industrial i w ogóle drogie - za to super przyboostowały stary lapek HP (miał pentium M z 1MB albo nawet 2MB cache, więc to, że był "tylko" 1,5GHz nie przeszkadzało) jak włożyłem 2*1GB w miejsce 2*256MB (jak go kupowaliśmy na giełdzie to nie dało się znaleźć nawet

2*512MB - czyli "konsumenckich" raczej nie dostaniesz większych niż 256MB). SODDR-2 mam 2GB - też ładnie przyboostował EeePC-1000 w miejsce 1GB (drugie 2GB + 1GB mam w płycie ITX, z której ciągle nie mam czasu zrobić serwera, choć zrobiłem jej piękny i cichutki "ręką robiony" wentylator - z wyjętego z zasilacza PC - w miejsce takiej mega-gwiżdżącej turbinki, co była w orginale, przez co komputer wyleciał niemal na kopach od klienta - a to chyba właśnie ta płyta nie dawała rady obsłużyć 4GB bo chipset ma za mało pinów - było tylko ok. 3,5GB, reszta na PCI itp. MMIO) SODDR-3 mam po 4GB, chyba w domowym hp-ku też mam 2*4GB - tutaj dało się znaleźć jak kupowaliśmy na giełdzie parę lat później (jak się poprzedni popsuł od włączania :( - źle zaprojektowane miejsce guzika włącznika, wciskanie wyginało płytę główną w miejscu, gdzie był taki płaski kondensator - i teraz włącza się tylko wtedy, gdy naciska się magiczną kombinację klawiszy - ale podczas pracy praktycznie nie można go dotykać, każde poruszenie ekranem to zwiecha). Z SODDR-4 nie miałem styczności. A może są nawet DDR-5?

Więc pytanie, które te "pamięci takie jak do laptopów" trzeba kupić, żeby wymienić.

Mnie nie musisz przekonywać, wiem, ile fajności niesie Linux w urządzeniu (choć są też problemy), a jak jeszcze jest łączność to już w ogóle luksus (np. siedzisz za biurkiem i podglądasz sobie, kto wsiada do autobusu w Zagrzebiu). Ale te maszynki to jednak tylko do jakiejś amatorki, ew. mikrych serii.

A czym je zasilasz, że są stabilne? Czy też dają radę na "wtyczkowych"? Swego czasu mieliśmy sporo "wtyczkowych" źródeł stabilizowanego 5V, tylko z uciętym kabelkiem, bo okazało się, że jak się do access-pointów wifi dało porządny zasilacz ("ręką robiony") to znikały wszystkie z nimi problemy. Źródła przydały się m.in. do cymbergaja (o wiele taniej niż zasilanie wiatraczka bateriami R14 czy nawet R20) oraz do dekodera DVB-T, gdy orginalny zasilacz postanowił umrzeć.

Reply to
Dawid Rutkowski

Koszt utrzymywania legacy x86 jest wysoki. Obecnie nie ma poważnego systemu bez AMD64, więc ludzie od hassio zrezygnowali i może słusznie.

Na Idle.

formatting link
Aczkolwiek jeden wariant Eden pobierał 1W podczas obciążenia 100%, choć pewnie byłby dzisiaj zbyt wolny do czegokolwiek rozsądnego.

SODIMM. Zazwyczaj jeden.

Jeśli wkładasz tam SODIMM DDR3 to raczej obsłuży, co wsadzisz. Aż takiej biedy w nich nie ma.

Były chwilę temu. Może przekroczyły granicę "nie opłaca sie wystawiać".

20zł nie zarobi sensownie nawet na pakującego.

Jest masa innych za 30-40zł, niemktóe pewnie 64bit. To chyba nie problem ;)? Dalej to 5x taniej niż pi...

Odzwierciedleniem tego, że jeśli masz terminal pracujac z DDR2, to zazwyczaj dowolna kość DDR2 z laptopa będzie pasować.

A to że standard się zmienia, to wynika z większych pojemności, magistral i szybkości.

Takie, jakie wynikają z architektury danego terminala. Parkytowers ma to rozpisane i dodatkowo są tam informacje userów jakie udało im się konfiguracje wsadzić.

formatting link
"[...]RAM: The RAM is provided by a standard DDR2 200-pin SO-DIMM. The C10LE was fitted with a 512MB PC2-6400 CL5 Apacer part whist the C90LEW was fitted with a 1GB PC2-6400 CL6 Apacer part. I have successfully replaced the RAM with a 2GB Hynix part HYMP125S64CP8-S6 (2GB 2Rx8 PC2-6400S-666-12). I don't know what the maximum size of memory is that the hardware supports.[...]"

Ten typ raczej ma ograniczenie do 2GB.

U mnie na tym bangla sterownik falownika.

Przeciez cały ten projekt to czysta amatorka.

Zasilaczem. Takim 12V. Jakimkolwiek, tego są miliony na allegro. Akurat u mnie to markowy od jakiegoś laptopa.

Pewnie tak. Najwiecej prądu w C00x i tak pobiera u mnie dysk mSata, więc nie da się okreslić ile tego trzeba. Ale większość "wtyczkowych" 12V obecnie ma tak około 2A, więc powinny dać radę.

Wymagane jest 12.

Reply to
heby

Też myślałem, ale to już za dużo "przekaźników" się robi. Generalnie myślałem nad wykorzystaniem przewodów zasilających - 4x1,5mm2 jako 2 zasilających: N i L1 i 2 komunikacyjnych dla jakiegoś "przetwornika" lokalnego.

Przewody do rolet poprowadzone są w podwieszanym suficie. Przebicie w ścianie do kabla wychodzącego z napędu, którego koniec połączony jest kostkami WAGO w podwieszanym suficie z tym zasilającym.

Dlatego zamiast kostki WAGO planowałem wstawić "pośrednika" który odbierał by sygnał z pilota lokalnie, wysyłał dane "komunikacyjne" do sterownika i w razie czego odbierał od niego odpowiednie komendy, a jako główny nadzorca opuszczałby i podnosił roletę lokalnie - problem z zasięgiem praktycznie nie istniałby, gdyby same piloty zamknąć w puszkach montowanych w ścianie i zakrytych normalnymi przyciskami roletowymi w danym pomieszczeniu.

Uparli się nad "głównym nadzorcą".

Dokładnie o to "kruszę kopie". ;-)

Schemat działania można wybrać w oparciu o samą centralę - tam jest możliwość zdefiniowania sposobu działania każdego z wyjąć jako chwilowe, ciągłe lub przełącznikowe. Niestety działanie ciągłe działa jedynie jako naciśnij - działaj przez określony czas (ignorując i tak sygnał pilota)

- wyłącz.

Centrala zbudowana jest w oparciu o jakiegoś 28 nóżkowego pica, więc jest jakaś szansa zaprogramować go samemu - nie znam jedynie protokołu komunikacyjnego między pilotem a odbiornikiem, więc...

...pozostaje budowa czegoś od podstaw.

Reply to
titanus

W dniu 2022-09-16 o 13:05, Dawid Rutkowski pisze:

Fakt, na ten projekt niemal "wszedłem z marszu" - czyli pierwszy tydzień po zatrudnieniu się tam ;-)

W przypadku "szefów" to nie działa tak jak piszesz: "to ma być zrobione" :) (kropka).

W sumie to całość byłaby już zrobiona i działająca gdybym postawił silniej "na swoim" - jako zarządcę postawił siemensa S7-1200 lub 1500, do tego coś po profibusie z wykorzystaniem istniejących kabli i po temacie.

Wyjaśniłem w odpowiedzi do poprzedniej wiadomości innego kolegi.

Krańcowy jest w zabudowany w napędzie - prawdopodobnie jakaś przeciążeniówka, bo w opisie piszą również o wykrywaniu przeszkód.

Nie, dlatego 40 wejść i wyjść ogania temat.

Swoją drogą siedzę właśnie nad schematem takiej centrali w oparciu o nadajniki i odbiorniki 433Mhz z Ali, picem 32MX795 w wersji 100 nóżkowej i ... natrafiłem na PCF8754 co znacznie upraszcza odbiór sygnałów oraz znacząco redukuje liczbę potrzebnych linii do 8 szt :) ale dam chyba

16F887 coby wyświetlać chociaż informacje na jakimś LCD :))

Na razie wgryzam się DTSy protokołów komunikacyjnych...

Reply to
titanus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.