Pomiar THD wzmacniacza - nietypowo.

Czy ktoś spotkał się z pomiarem THD wzmacniacza bez stosowania generatora wzorcowego np jedną z poniższych metod:

- sprzęgamy we i wyjście wzm. mostkiem Viena - robimy z niego generator i mierzymy poziom poszczególnych harmonicznych na wyjściu i wyliczmy THD

- sumujemy "byle jaki sinus" który przeszedł przez wzmacniacz z tym samym przebiegiem wejściowym ale odwróconym w fazie

Pytam bo nie mam generatora z THD<0.01% a pomiary za pomocą karty dźwiękowej dają dziwnie wysokie wyniki.

Pozdr.

Reply to
Irek_K
Loading thread data ...

To nie jest najlepszy pomysl. Mostek Wiena slabo tlumi harmoniczne, a poza tym nie bardzo wiesz czy sie to oslabi czy wzmocni ..

No i drobiazg - zarowka jakas w obwodzie potrzebna :-)

A probowales moze Right Mark Audio Analyzer [RMAA] ?

I zmieniales amplitude ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. wrote: [CIACH]

Próbowałem RMAA ver. 5.5 , wzmacniacz Diory WS-432 , przy mocach ok. 1W - 10W dostawałem wynik ok. THD=0.4% a na słuch brzmi bardzo dobrze (tj. tak samo jak przed laty). Producent gwarantował (20 lat temu :) ) THD<0.1%

Myślę że problem jest w karcie dźwiękowej AWE32 (chyba nie jest full duplex) dlatego szukam innej metody pomiaru. Robię tuning (nie lubię tego słowa) tego wzmacniacza (coś poważniejszego niż jakieś tam światełka na przednim panelu czy nowe kondziołki w zasilaniu) i chcę pomierzyć efekty przed i po.

Reply to
Irek_K

Hm, nie potrafie znalezc schematu, ale wydaje mi sie ze tam nic specjalnego nie bylo, klasyczny podstawowy uklad, po ktorym raczej bym sie spodziewal 0.4% niz 0.1%.

Tu cos jest

formatting link

A probowales kabelek wejscie-wyjscie przemierzyc ? potem ewentualnie dzielnik rezystorowy 1:2

Jeszcze jedna kwestia to widmo szumow i np obrocic wtyczke w gniazdku - moze cos z sieci lapiesz.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Bogdan Gutknecht

Pomierzyłem łącząc wejście z wyjściem kabelkiem czyli zero elementów aktywnych ... i kicha -> THD=0.36% (najmniej ile dało się zmierzyć w kilku próbach). Czeka mnie więc wymiana karty na lepszy model bo nie mam już innych pomysłów. Najdziwniejsze że zniekształcenia harmoniczne powstają także na 50Hz i ich wielokrotnosciach (a wzbudzanie jest na 1000Hz). Może wstawić jakiś filtr górnoprzepustowy do pomiaru ? A w sumie karta (przypomnę AWE32) brzmi bardzo dobrze , nagrywa audio też bez zastrzeżeń. Pozdr.

Reply to
Irek_K

O tym też myślałem ale z symulacji (LTSPICE) wyszło że to nic nie da, a więc bootstap zostaje. Tak samo wstawienie źródła prądowego w emitery pary różnicowej (nie ma wzrostu wzmocnienia w otwartej pętli).

A więc planuję: wymienić tranzystory w parze różnicowej na lepszy model (mniejsze szumy i większy h21e), dołożyć lustro prądowe (teraz jest tylko rezystor w jednej gałęzi) - kalkulowany zysk 20db wzmocnienia w otwartej pętli

  • wymienić tranzystor sterujący stopniem końcowym BD139 (marne h21e=50) na coś lepszego. W sumie liczę na wzrost wzmocnienia >30dB w otwartej pętli i podobny spadek THD w zamknietej pętli. I to własnie chciałbym sprawdzić pomiarem.
Reply to
Irek_K
[...]

W ten sposób zmniejszysz THD a zwiększysz TIM. Bez sensu - zapominasz, że głośniki mają THD na poziomie 1% Twoje przeróbki idą w stronę stylu projektowania wzmacniaczy z końca lat 60-tych i początku 70-tych.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RMAA chyba mierzy tak ze robi FFT tego co odbiera .. i blad pierwszy moze byc taki ze nie sumuje tylko harmonicznych a wszystko, czyli szumy i przydzwieki. A mozliwy blad drugi - jesli lapie

50Hz czy inne zaklocenie i laczny okres pomiaru nie stanowi wielokrotnosci okresu zaklocen - to po fft maja one szerokie widmo ..

J.

Reply to
J.F.

Ale to nie ma zwiekszac wzmocnienia w petli tylko zapewnic bardziej liniowa prace.

Ja przepraszam za brzydkie slowa .. ale czy w dzisiejszych czasach to nie lepiej poszukac jakiegos scalaka ?

J.

Reply to
J.F.

Mam drugi wzmacniacz na STK4893 (2x40W) brzmi bardzo dobrze szczególnie basy. Spojrzałem na schemat STK i doszedłem do wniosku ze Unitrę WS-432, która ma basy ma bardzo "miekkie", można trochę podrasować dodając te elmenty o których napisałem. Powinna być lepsza od STK, w końcu ma końcówkę komplementarną.

Reply to
Irek_K

Ale to jest hybryda ? Mialem na mysli cos typu TDA7294, a ludzie sie jeszcze innymi podniecaja..

J.

Reply to
J.F.

Jest bez sensu, jeśli odbywa się to kosztem TIM.

To niech zbuduje porządny wzmacniacz słuchawkowy.

I właśnie na tym polega nieporozumienie. Zmniejszanie THD metodą powiększania wzmocnienia i pogłębiania ujemnego sprzężenia zwrotnego zarzucono juz pod koniec lat 70-tych. Obecnie konstruuje się wzmacniacze dbając o to, żeby bez sprzężenia zwrotnego miały małe zniekształcenia. Czyli linearyzując poszczególne stopnie poprzez lokalne sprzężenia zwrotne. Nie dość, że daje to znacznie lepsze ostateczne parametry THD, to jeszcze eliminuje TIM.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Symulowałem zwyczajnie :) Dwa tranzystory róznicowe pnp i jeden npn obciążony rezystorem ok. 2k7 zbierający sygnał z kolektora. Pętlę zamkąłem dla składowej stałej a kondensatorem "otwarłem" dla skłaowej 1kHz. Na wejsie sygnał ok 1mV i sprawdzałem odp[oweidz na wyjsiciu. Najwieksze wzmocnienie było w ukłądzie z lustrem prądowym. Dodanie źródła prądowego to już mała wyższego rzędu. Ale uzasadnienie które podajesz wydaje się logiczne , poszukam coś na ten temat i moze wsadzę źródełka (czy źródła z tranzystora BF245 /ze zwartą bramką do rezystora w żródle/ wsadzonego zamiast rezystora nie będą wnosić zniekształceń ?). Na wejsie p

Reply to
Irek_K

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.