Stałoprądowe linie przesyłowe wysokich napięć

Nie ma znaczenia czy przez kable płynie prad stały czy zmienny. Straty będa identyczne jesli po drugiej stronie jest obciążenie czysto rezystancyjne.

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

W dniu 2016-01-05 o 21:21, Jawi pisze:

" W odróżnieniu do tradycyjnych podmorskich linii HVDC, linia SwePol posiada kabel powrotny zamiast elektrod. "

Czy to znaczy że tam zamiast żyły powrotnej pracuje ziemia ?

Reply to
PeJot

Nie całkiem, albo raczej całkiem nie. Po pierwsze jest efekt naskórkowy, po drugie nie ma czegoś takiego, jak obciążenie czysto rezystancyjne.

Waldek

Reply to
Waldemar

Am 06.01.2016 um 14:43 schrieb PeJot:

Na odwrót. Tradycyjne linie mają tylko jeden kabel, SwePol ma dwa.

Waldek

Reply to
Waldemar

Oczywiscie, ale to dywagacje akademickie. Odpowiadam na posta który tłumaczy analogie do linii HV z uzyciem własnych doswiadczeń z kablami na jachcie ;)

Reply to
Sebastian Biały

W dniu 2016-01-06 o 14:23, Adam pisze:

Kable Ci się grzeją bo płynie duży prąd i bez wnikania w niuanse nie ma znaczenia czy to jest AC czy DC. Jakbyś ten silnik zasilał 12V AC to nadal miałbyś do przepchania przez kabel ~104A i zakładając przekrój

35mm2 (tyle wychodzi z tabeli obciążalności bez poprawek na temperaturę) o długości 2m daje wydzieloną moc ~10W. Jakbyś zwiększył napięcie zasilania do 24W to prąd spada o połowę a straty na kablu 4 krotnie do 2,5W co z resztą od razu widać na tabeli obciążalności przewodów bo do 52A prawie styka 10mm2 a 16mm2 ma spory zapas.
Reply to
Gregorius

Am 06.01.2016 um 14:23 schrieb Adam:

Widzisz drobną różnicę między 12V (albo 24V) i 500kV? Zobacz, jaka jest gęstość prądu na twoim jachcie czy w samochodzie (masz kilka-kilkanaście A na mm2 w zależności od odbiornika), a w liniach przesyłowych (na ogół poniżej A na mm2). Straty na oporze rzeczywistym są tylko i wyłącznie zależne od efektywnego przekroju przewodnika, materiału i prądu przez niego płynącego. Przy prądzie zmiennym przekrój efektywny niekoniecznie jest równy z przekrojem rzeczywistym przewodnika. Tu zależy on od materiału, kształtu, odległości od innych przewodów, ziemi i paręnastu innych parametrów. Od plam na słońcu też ;-).

Waldek

Reply to
Waldemar

W dniu 2016-01-06 o 15:47, Waldemar pisze:

No to ciekawe rzeczy muszą się dziać w okolicy uziemienia wiodącego prąd rzędu 1.5 kA.

Reply to
PeJot

W dniu 06.01.2016 o 18:25, PeJot pisze:

W latach osiemdziesiątych w Młodym Techniku był artykuł o tego typu kablu (chyba właśnie Polska - Szwecja) - z tego co jeszcze z niego pamiętam, to przewody uziemienia zanurzone był w basenie wypełnionym koksem zalanym wodą.

Reply to
Czarek

Ja widze jeszcze roznice pomiedzy pradem stalym, pradem stalym zmiennym i pradem przemiennym. Ale ja truskawki cukrem posypuje.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2016-01-06 o 16:31, Gregorius pisze:

Oczywiście miało być 24V.

Reply to
Gregorius

Tylko że w kontekście przesyłu IMO nie ma żadnej (jakościowej) różnicy pomiędzy "prądem stałym zmiennym" a prądem przemiennym.

ATSD to gdzie można poczytać o "prądzie/sygnale stałym zmiennym"? :-D Bo, dajmy na to, taki Bolkowski w rozdziale "Klasyfikacja sygnałów" z "Teorii obwodów" nic o tym nie mówi. Przebąkuje coś o sygnałach jednokierunkowych, zmiennych, przemiennych i jakichś tam jeszcze innych. :-D

Reply to
JDX

Waldemar pisze:

Wiesz że efekt naskórkowy dotyczy AC a nie DC?

formatting link

Reply to
AlexY

PeJot pisze:

Wbić pręty w ziemię i czerpać prund z ziemi, normalnie free energy ;)

Reply to
AlexY

Użytkownik "PeJot" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:n6j5l9$kps$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl... W dniu 2016-01-05 o 21:21, Jawi pisze:

Tam jak widac jest zyla, w innych liniach ... moze byc ziemia.

Przy czym woda morska dobrze przewodzi (ale produkuje chlor na jednej z elektrod i zasade na drugiej), a "ziemia" to niekoniecznie ...

J.

Reply to
J.F.

Am 06.01.2016 um 22:23 schrieb AlexY:

naskórkowy AC ma wyższe straty.

Waldemar

Reply to
Waldemar

Nie wiem gdzie piszą ale nawet na studiach na gliwickiej politechnice nam mówiono raz że prąd tętniący to już stały a raz że jak nie jest dokładnie stały, bez składowej zmiennej to nie jest stały.

I to mądre ludzie były, same doktory...

Reply to
sczygiel

On 2016-01-07 12:17, snipped-for-privacy@gmail.com wrote: [...]

No bo nie jest stały, zwłaszcza taki prąd tętniący, który przyjmuje wartości dodatnie i ujemne, czyli np. wyprostowana sinusoida przesunięta o pół amplitudy w dół. :-D Przy czym bazuję tutaj na definicji Bolkowskiego, tzn. prąd/sygnał przemienny to sygnał okresowy dla którego całka za okres wynosi 0, a tętniący to taki sygnał okresowy dla którego ta całka jest różna od 0.

Bo rzeczywiście daje się zauważyć pewne zamieszanie w definicjach. Ale co do prądu stałego i przemiennego wszyscy są zgodni. Aczkolwiek pojęcie przemiennego często upraszcza/ogranicza się (i w sumie nie bez racji) do prądu sinusoidalnie zmiennego (w domyśle: ze składową stałą równą 0 :-D ).

Reply to
JDX

Pan J.F. napisał:

Ale glizdy mogą z tej ziemi powyłazić (a jeśli prąd większy, to nawet górnicy).

Reply to
invalid unparseable

Waldemar pisze:

Przeczytaj jeszcze raz drugie zdanie z postu Sebastiana.

Reply to
AlexY

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.