SPDIF i przydźwięk

Czołem. Mam nadzieję że trafię na praktyków którzy podsuną rozwiązanie dotyczące kina domowego.

DVD komunikuje się z amplitunerem po kablu SPDIF koncentrycznym. Niestety, to połączenie generuje przydźwięk sieciowy, słyszalny już w momencie podłączenia masy kabla. Amplituner może przyjąć sygnał kablem optycznym. Czy zakup konwertera SPDIF coax in-optical out i puszczenie sygnału kablem optycznym załatwi sprawę przydźwięku ? Jeśli tak to który konwerter polecacie ? W duchu grupy, może być kit DIY :)

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

Raczej zlikwiduj pętlę generującą przydźwięk. Masz do zestawu podłączony telewizor z kablówką i komputer?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2015-08-16 o 09:57, RoMan Mandziejewicz pisze:

Na razie tylko TV, stary kineskopowy. Fakt, przydźwięk w amplitunerze pojawia się po połączeniu DVD-TV kablem euro. Wcześniej miałem inne DVD z wyjściem optycznym i problemu nie było.

Reply to
PeJot

Ale ten TV ma podpięta jakąś instalację antenową?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2015-08-16 o 10:57, RoMan Mandziejewicz pisze:

Ma, zarówno TV jak i amplituner do UKF. Jej odpięcie od jednego, drugiego czy obu naraz niczego nie zmienia, co właśnie sprawdziłem.

Reply to
PeJot

Użytkownik PeJot napisał:

Na początek spróbuj czy Ci nie pomoże tzw. separator galwaniczny. Służy właśnie do elektrycznego, galwanicznego oddzielenia urządzeń. Będzie tańszy, niż to co zaproponowałeś z przejściem na kabel optyczny i z powrotem na miedź. Pierwszy z brzegu link:

formatting link
Tylko to leczy skutek a nie przyczynę. Lepiej poszukaj przyczyny. Uwaga

- nie chwytaj jednocześnie za oba złącza po obu stronach podłączonego separatora, bo jeżeli jest różnica potencjałów między urządzeniami (a chyba jakaś jest), to staniesz się na chwilę ich połączeniem wyrównawczym i może zaboleć.

Najlepiej jakbyś rozrysował swoje połączenia między wszystkimi urządzeniami. Możesz nawet mieć problemy spowodowane np. przez podłączenie urządzeń do gniazdek elektrycznych 230V na różnych fazach, w różnych pokojach. Ewentualnie któreś urządzenie powinno być podłączone do gniazda z bolcem ochronnym a nie jest i wtedy filtr przeciwzakłóceniowy odprowadza śmieci przez koncentryk do innego urządzenia.

Kolega miał modem internetowy z kablówki, podłączony do komputera. Ta sama kablówka podłączona też do telewizora. Telewizor połączony analogowo z komputerem (composite do wejścia karty TV w PC), czyli klasyczna pętla i przyczyna powstawania przydźwięku, pasów na ekranie TV. Moje rozwiązanie polegało na zaproponowaniu mu separatora na wejściu kabla koncentrycznego kablówki do TV lub do modemu a monterzy z kablówki polecili kupienie grubszego kabla łączącego TV z komputerem. Co ciekawe obie metody były skuteczne ale upierałbym się przy swojej.

Reply to
Maciek

W dniu 2015-08-16 o 15:46, Maciek pisze:

OK, ale jak pisałem - odłączenie wtyków antenowych w TV i amplitunerze

*niczego* nie załatwia. Przydźwięk jak był tak jest. Ginie on dopiero po *odłączeniu kabla euro* spomiędzy DVD a TV. Masa kabla OK.

Nie muszę wracać na miedź, amplituner akceptuje szkło :) Na starym DVD, połączonym do amplitunera "szkłem" wszystko chodziło prawidłowo.

Nic z tych rzeczy, cały ten sprzęt wisi na jednym gniazdku.

Wszystkie wtyczki bez bolca.

Reply to
PeJot

Użytkownik PeJot napisał:

Miałem na myśli podłączenie tego separatora w kablu SPDIF. Koncentryk jak koncentryk. Pisałeś, że przydźwięk pojawia się jak tylko zetkniesz ekrany wtyku SPDIF i gniazda.

Reply to
Maciek

Osoba podpisana jako PeJot <PeJot_slepy snipped-for-privacy@nigdzie.pl w artykule <news:mqqc2f$pcm$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl> pisze:

(...)

Obróć wtyczkę od DVD o 180 stopni. Jeśli przydźwięk zupełnie nie zniknie, sprawdź czy nie będzie lepiej, kiedy wtyczkę od DVD zostawisz po staremu, a obrócisz wtyczkę od TV. A może będzie jeszcze lepiej, kiedy obrócisz obie wtyczki?

Reply to
Andrzej P. Wozniak

W dniu 2015-08-16 o 18:45, Maciek pisze:

A ja myślałem o wrzuceniu go w obwód antenowy. No cóż, jakiś pomysł na separację galwaniczną DVD-amplituner to jest, tańszy niż światłowód.

Reply to
PeJot

W dniu 2015-08-16 o 18:55, Andrzej P. Wozniak pisze:

Przerabiałem już dawno, bezskutecznie.

Reply to
PeJot

Użytkownik "PeJot" <PeJot_slepy snipped-for-privacy@nigdzie.pl napisał w wiadomości news:mqqj89$v1$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Hm... a przydźwięk, alias brum, to taki jak od słabo filtrowanego zasilacza, od połączenia zera z ziemią (nie bijać, wiem co piszę), czy od silnego sygnału w.cz. włażącego na prostownik w zasilaczu (to inny brum, niż od złej filtracji)?

Reply to
ACMM-033

W dniu 2015-08-16 o 22:43, ACMM-033 pisze: już dawno, bezskutecznie.

Ja tam audiofaszystą nie jestem, nie odróżniam i tyle. 50 Hz toto nie jest, raczej wyżej.

Reply to
PeJot

W dniu 2015-08-16 o 20:02, PeJot pisze:

A czy przy *niestandardowym* użyciu takiego separatora jedynki i zera w sygnale SPDIF nie utracą swojej złocistej barwy :) ?

A serio to *używany* konwerter miedź-szkło jest niewiele droższy.

Reply to
PeJot

Użytkownik PeJot napisał:

Pojęcia nie mam, czy utracisz coś z głębi basów - w końcu to wygląda jak tłumik na rurze wydechowej. Za to jeżeli zadziała, to jest bezawaryjny, czego nie możesz powiedzieć o kolejnym elektroniczym klocku, jakim jest konwerter. Pamiętaj tylko, że zarówno mój separator, jak i Twój konwerter na szkło to jest leczenie syfa pudrem. W miarę możliwości znajdź przyczynę. Już wiem, że odwracanie wtyczek sieciowych nic nie daje i że nie masz w tych gniazdach bolców ochronnych. Napisz, czy te urządzenia nie powinny mieć jednak połączenia z gniazdkami ze stykami ochronnymi? Poznasz to po ich wtyczkach - jeżeli są z otworem na bolec, trójżyłowe, to powinieneś to urządzenie podłączać do gniazda z bolcem. Drugie, ostatnie pytanie - czy próbowałeś połączenia innym kablem Euro-Euro? Jeżeli sam zauważyłeś, że coś jest z masami, to może masz tandetę w samym kablu. Popatrz na schemat połączeń takiego wtyku. Jest trochę tych mas i jeżeli producent kabla ciął koszty, ciągnąć sygnały cienkimi przewodami we wspólnej wiązce a wszystkie masy spiął w jedną żyłę w postaci ekranu, to tu moze być pies pogrzebany. Być może jedno z urządzeń nie toleruje takiej partyzantki i wymaga uczciwego rozdzielenia masy ekranu od mas sygnałowych. Pojawia sie dodatkowa pętla przez kabel SPDIF i masz zakłócenia. Kable Euro-Euro łączące wszystkie piny są zarówno cienkie, miękkie, jak i bardzo grube, sztywne. Nawet widziałem wersję z grubą, płaską taśmą z wielu przewodów ekranowanych. Jeżeli będziesz robił podmianę na inny, to rób to na wyłączonych obu urządzeniach, bo nie wiem co się w tej chwili dzieje. Tak na wszelki wypadek.

Reply to
Maciek

W dniu 2015-08-17 o 11:46, Maciek pisze:

Każde z ustrojstw ( TV, amplituner, DVD ) ma płaską wtyczkę.

Kabel firmowy, wygląda na solidny. Ale może w środku jest jak piszesz, masy pospinane w jedno. OK, popróbuję z innym kablem, chociaż separator będę miał na pojutrze, a i drugiego kabla euro pod ręką nie mam. Mógłbym co prawda pogonić sygnał wizyjny kablami Component Video, zamiast euro.

Reply to
PeJot

Użytkownik PeJot napisał:

Na próbę faktycznie możesz podłączyć Componentem. To jest dobry pomysł. Tu przynajmniej będziesz pewien prowadzenia ekranów. Jeżeli zakłócenia nadal będą się pojawiały po podłączeniu SPDIF, to Kabel Euro-Euro nie jest winowajcą.

Kabel Euro-Euro zmierz miernikiem jak idą te masy/ekrany. Czy są ze sobą połączone w jeden, czy osobne. No i czy po drugiej stronie trafiają we właściwe miejsca, np. ekran czerwonego nie staje się nagle ekranem composite i odwrotnie. Twoje urządzenia mogą mieć połączone wszystko co jest na masie w gnieździe Eurozłącza (i kabel będzie im obojętny) ale też mogą mieć rozdzielone masy.

Zanim kupisz dobry kabel Euro-Euro, to dobrze sie zastanów, bo one potrafią być naprawdę drogie. Widziałem już tyle syfu w tych kablach, że jak tylko wtyczka była rozbieralna, to ciąłem i od nowa zarabiałem.

Daj znać jakie były efekty.

Reply to
Maciek

W dniu 2015-08-17 o 13:02, Maciek pisze:

  1. Dwa różne kable euro: zakłócenia są, co ciekawe na tanim kablu no name jakby mniejsze.
  2. Kabel composite: zakłócenia są jak wyżej. Brak w TV wejścia Component.
  3. Reszta opcji natenczas nieosiągalna. Prawdopodobnie jutro będę miał do dyspozycji separator.

Ciekawostka: jeżeli amplituner jest włączony, zostaje włączone DVD, które przez euro uruchamia TV, to zaraz po starcie TV na jakieś pół sekundy maleje częstotliwość zakłóceń.

Reply to
PeJot

W dniu 16.08.2015 o 20:02, PeJot pisze:

W obwód antenowy nic nie da, bo gdzieś tam pisałeś że odłączenie anteny nic nie pomaga. Spróbował bym odłączyć masę SPDIF , a jak nie to zostaje optyczny.

Reply to
Mirek

Użytkownik PeJot napisał:

Jeżeli po zwykłym composite, z prawidłowymi, prostymi kablami cinch (nie po Eurozłączu) jest OK, to nie kupuj nowego kabla Euro-Euro.

Czyli TV może być wyłączony i zakłócenia wystęują. Włączenie TV na ułamek sekundy likwiduje zakłócenia - dobrze to rozumiem?

Reply to
Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.