Smażenia płytek ciąg dalszy...

Hello All,

Wybrałem metodę termotransferową ze względu na obrzydzenie do agresywnych chemikaliów. No i niestety - jednak to założenie zawiodło. Owszem, płytki z maglownicy wychodza idealnie, powtarzalnie i wygodnie. Ale ni czorta nie mogę opanować jednej rzeczy - cieniutkiej, powierzchownej warstwu papieru kredowego (tego z głębokiej komuny jeszcze), uparcie przyklejającej się do miedzi i wyjatkowo trudnej do usunięcia. Owszem, po wielogodzinnym moczeniu w wodzie, occie, kwasie cytrynowym, Cilit'cie itp. badziewiach oraz intensywnym szorowaniu szczotką w końcu udaje się pozbyć tego 'nalotu', uszkadzając przy okazji jakiś wycyzelowany napis :-( Czyli cały efekt szybkiego i sprawnego zrobienia płytki szlag trafia.

Dzisiaj się zdenerwowałem i potraktowałem upartą płytkę... Kretem. Ufff - zlazło badziewie bardzo ładnie - czyli jednak nie kreda ale jakiś cholerny wosk!

Ale tu pojawia się wspominany na początku problem - agresywna chemia :-( Czyli nadal szukam pomysłu na pozbycie się upierdliwego nalotu, który utrudnia trawienie i psuje mi humor...

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisal nam:

Romanie, kup papier z mlodego kapitalizmu, schodzi IDEALNIE... problem jest jedynie z przyklejaniem sie bilych "łupków" na stronie opisowej! Tu idealnei sprawdza sie papier satynowany do kser kolorowych.

14gr a papierniczym za arkusz :-)

nowy papier :-) Dodatkowo kup sobie satynowany bo plytka z warsta opisowa taka ladna jest ;-)

Ja sie wkurzam na cynowanie... cynuje tak dlugo az miedz zniknie i pozniej mi sie zle lutuje, moze trzymac ja w kapieli naprawde dlugo :-(? Sama bez cynowania lutuje sie sama cyna - bez topnikow doatkowych, tu mi czasem nie lapie w ogole!! Moze mam ja trzymac w kapieli do cynowania naprawde dlugo?

Psikam kalafonia w sprau pozniej i tak by byc pewnym. Kupowal ktos u konkurencji silvestera na allegro? Moze lepsza powloka wychodzi :>?

Moja kapiel jest lekko znisczona bo powietrze mialem no ale w sumie dziala - moze problem w zbyt cienkiej warstwie...

Reply to
invalid unparseable
[...]

Mam wrażenie, że chyba po prostu za długo cynujesz...

[...]

Albo zbyt grubej?

Fakt pozostaje faktem - cynowanie na pewno nie ułatwia lutowania i dobrze oczyszczona miedź lutuje się łatwiej.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

[...]
[...]
[...] :-( Czyli nadal szukam pomysłu na pozbycie się upierdliwego nalotu, [...] Czesc, Dostalem kiedys paredziesiat kartek papieru kredowego z dawnych czasow i tez mialem problem z usunieciem ostatniej warstwy z plytki. Poradzilem sobie tak, ze staram sie uzywac .... innego papieru :) Niedawno kupilem na wyprzedazy kalendarz scienny z ubieglego roku. Papier cienszy niz kredowy i jedna strona biala. Wycialem ponad 30 kartek A4. Plytki wychodza bardzo ladnie. A najlepszy papier z jakim mialem do czynienia to reklamowka Lancii Logan :) - papier bardzo cieniutki - oszedl momentalnie w zyklej wodzie.

A wiec do salonow samochodowych !!! :)

Pozdrawiam, Robert.

Reply to
Robert Popławski

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisal nam:

za krotko wg mnie :-) Trzymam tak by pokrylo sie jednolicie i miedzi nie bylo widac i OUT. Ale zobacze co bedzie jak dluuugo potrzymam, konkurencja na aledrogo pisze ze lutuje sie super ale trzeba dlugo trzymac...

no i o to chodzi, kurcze mysle nad maska zakrywajaca pady - termotransferem :> i pozniej cynowanie a na to plastik 70 (RED - tylko gdzie go kupic), moze kiedys sie skusze heh.

Reply to
invalid unparseable

Czemu nie zmienisz papieru ? Ja ostatnio z braku laku drukowałem nawet na papierze z EP i bez żadnej chemii przy usuwaniu papieru udało mi sie zrobić ścieżki pod data flasha atmela. Papier namięka w ciągu 2..3min i bez problemu można go usunąć palcem. Nie zostawia żadnych nitek i tym podobnych śmieci.

Reply to
Zbych

Próbowałem z innymi papierami i nie dają tak ostrej krawędzi jak ten :-(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

mam przed soba plytke wykonana fotochemicznie, idealna ;-)

Moj daje ladna krawedz, nie chce uczyc ojca dzieci robic ale moze ciut mniejsza temperature daj... Bo jak moze papier wplywac na to hmm?!

to jak z procesorem, niby 1.675V ma miec a dziala na 1.6 bez zajakniecia i mniej sie grzeje :-) Sprawdzic nie zaszkodzi.

Reply to
invalid unparseable

Witam Serdecznie.

Dzisiaj, poraz pierwszy z reszta, korzystalem z termotransferu. Papier rowiez stary, niewiem czy byl kupiony za komuny, ale juz dosyc pozolkly. Efekt: po 5 minutowym namoczeniu papier zszedl calkowicie! nie pozostawil zadnych paprochow - silny efekt odklejania.

Moze wina lezy po stronie zbyt dlugiego namaczania?

Pozdrawiam. Marcin Strzelecki - Szczecin

Reply to
Marcin Strzelecki

Dacii ? Nawet papier maja inny niz wszystkie :)

Janek

Reply to
Janek

To co ty chcesz zrobić ? Miedzioryt czy brzytwę do golenia ? :-)

Reply to
Zbych

Tak poważnie? Po prostu lubię porządnie wykonaną robotę :-) A jeszcze poważniej - chciałbym uzyskać mozliwie najlepsze wyniki możliwie najmniejszym nakładem pracy - leniwy jestem ;-P

Przyjdzie mi się przejść do najbliższej drukarni i wysępić próbki papieru...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Spróbuj poszukać innego papieru.

Ja też drukuje na takim baaardzo starym kredowym. Moczę najpierw w wodzie, zdejmuje pierwszą warstwę, później w dosyć stężonym kwasku cytrynowym (tak ze 4 torebki na szklankę wody ;-). Trochę poszumi i po kilku minutach papier znika :)

Tutaj jeden z moich testów:

formatting link
Prasowane od góry (przez papier), trawione w starym chlorku, pocynowane preparatem z Allegro (od chemik29).

Ścieżki 3 milsy bez problemu (chociaż moja drukarka już je dosyć mocno "rozmywa"). Ten odprysk na dole pochodzi z umyślnie zostawionego odcisku palca - jak widać trzeba wszystko dokładnie czyścić...

Nawet siatka z oczkami 10x10mils super wyszła :) Ten czarny syf to pozostałości po tonerze - jest straaasznie odporny na aceton/nitro ;/

Teraz największy problem mam z równym cięciem płytki i czyszczeniem z tonera. Jest coś mocniejszego niż aceton lub nitro ?!

Reply to
Piotr Buczynski
[...]

Na to jest rada - mała piła tarczowa. Tylko dlaczego to jest takie drogie?

Pędzelek z włókna szklanego. Przy okazji ładnie przygotowuje powierzchnię pod cynowanie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

To chyba ten toner nanoszony magnetycznie jest taki okropny. Mój stary Panasonic miał transfer robiony elektrostatycznie i w nim toner zmywało się acetonem jak brudne ręce mydłem. Izopropanolem też szło całkiem ładnie. Panasonic śmierdział ozonem, przestał ładnie drukować ale toner się zmywał :)

A ktoś wie co to jest? Polistyren (kiedyś słyszałem taką opinię) na pewno nie bo ten się w acetonie rozpuszcza jak cukier w wodzie.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Powitanko,

Ja zrobilem jak dotad 2 plytki i polecam okladke "Twojego Stylu". Pierwdsza plytke celem sprawdzenia nowej dla mnie technologii rozgrzalem nad gazem do baaardzo wysokiej temp. szybki docisk przez szmatke, masowanko i papier wogole sie nie przyczepil. Druga rozgrzalem na zelazku do 180 oC i papier w wodzie dalo sie zrolowac po kilku min. Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Piotr Buczynski snipped-for-privacy@znik.eu.WYTNIJ-MNIE.org> napisal nam:

jak sie po tym lutuje??

o wlasnie, tez mi zostaje zawsze tego ciut, taki nalot i aceton juz nie rusza :(

gilotyna... moj sasiad taka sobie sam zrobil (mial dojscie do maszyn w zakladzie pracy). Tnie jak nozyczki karton, idealnie prosto... troche sie laminat rozwarstwia ale jak tniesz ok 2mm od przewidywanej lini ciecia to pozniej latwo pilniczkiem wyrownac, nawet 1mm moze byc. Moze jego troche juz za tepa.

Pilka moze i fajna ale rowno prowadzic chya nie tak prosto i pyli :-)

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Kup se najtańsze babskie czasopismo z gładkim papierem - za 4,50 widziałem ostatnio najtańsze ok. 100 stron (uwaga - są jeszcze tańsze, ale mają "półgładki", taki chropowaty w dotyku - tych nie, trzeba paluchem pomacać przed zakupem i wybrać jak najbardziej śliski). Ten papier z gazety odmaka po 20 sek., resztki łatwo gołym paluchem ścierasz.

Są opinie że kreda bardziej uszczelnia mikropory w tonerze i że na gazecie łatwiej wyżera ścieżki z góry przez toner, a na dużych płytkach kredowy lepiej ponoć trzyma wymiary od gazety (gazeta ponoć bardziej się kurczy od ciepła)- powiem ci że stosuję gazetę od lat, nigdy mnie ten papier nie zawiódł (nie wyżarło ścieżek), a "nietrzymania wymiarów" jakoś nie zaobserwowałem - może to wychodzi na płytkach większych od

50cm x 50cm, ale płyty główne do PC to wolę kupić sobie w sklepie niż trawić sam :-)
Reply to
zenon

zenon napisał(a):

No nie musisz zaraz PCB od PC-ta klepac, ale czasem trzeba zrobic serijkę 15-20 płytek... ;)

Reply to
Daniel Dawid <Light'I> Majewski

Mam dostęp do plakatów (format A2) wydrukowanych jednostronnie na papierze kredowym. Scieżki drukuję na białej stronie, papier po namoczeniu sam zwiją się farbą (tj. obrazem plakatu) do środka i papier sam, powoli odchodzi od płytki, prawdopodobinie farba drukarska zaczyna 'zmieniać rozmiar' gdy jest wilgotna (podobnie jak papier fotograficzny wyjęty z kuwety). Troche się zdziwiłem, jak po 5 minutach papier sam odszedł bez problemu :)

Reply to
Filip Ozimek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.