Re: Zaplon elektroniczny

Dzieki za odpowiedz, rozjasniles mi zagadnienie !

Reply to
Marcin Szczepaniak
Loading thread data ...

Dnia Mon, 04 Oct 2004 15:22:00 +0000, Patryk Sielski napisał(a):

Hmm... to, co piszesz stoi w jawnej sprzecznosci z moimi obserwacjami mechanicznych aparatow zaplonowych w fiatach, ladach i volvach oraz z lezacym na biurku haynesem od 244. Widocznie gdzies robie jakis blad w rozumowaniu - tylko nie wiem gdzie, bo w kazdym z tych samochodow wdepniecie gazu powoduje zassanie membrany w aparacie i IMHO _wyprzedzenie_ zaplonu (podstawa przerywacza obraca sie w strone przeciwna do kierunku obrotow krzywki), a w starym weberze od pf125 dodatkowo silownik podcisnieniowy otwiera druga gardziel uzywana tylko przy wyciskaniu ostatnich sokow z silnika - a wiec przy duzych obciazeniach.

Ale temat ma malo wspolnego z elektronika, wiec chyba podrazymy go przy tymbarku w ktorys czwartek ;). Albo padne, albo Cie przekonam, albo zrozumiem! ;)))

Reply to
Lukasz Spychalski

Tylko ze duze podcisnienie to masz poki pedal jest slabo wcisniety. Jak otworzysz przepustnice to zasysa mniej.

J.

Reply to
J.F.

Zasysa wiecej, tylko cisnienie do atmosferycznego sie upodabnia.

Reply to
jerry1111

moze i tak - ale zywotnosc czego? stykow w przerywaczu - a to kosztuje z 5-10zl i wytrzyma kilka tys km - juz niemamy komuny i oszczedzania kazdej srobki na maksa "bo w polmozbycie bedzie trzeba zalatwiac". Najwiekszy porzytek- to staly czas zwarcia tranzystora kluczujacego i jego mala rezystancja - dzieki temu przy mniejszym napieciu iskra jest nadal dobra.

i dlatego w zaleznosci od ustawienia zaplonu albo "dzwonil zaworami" pod duzym obciazeniem, albo marnie jechal - bo ciezko bylo znalezc cos pomiedzy...

w kilku ktore macalem - bylo wszystko dla jednej "polowki" silnika - a druga czesc silnika o zaplonie obroconym o 180st walu dostawala zaplon zgodnie z zasada "byl zaplon 180st temu, to i teraz bedzie", bo w ciagu

1/2 obrotu walu jego predkosc nie mogla sie zmienic znacznie, wiec mozna trafic w dobrym momencie z zaplonem... Oczywiscie tym juz sie zajmuje troche madrzejszy modul zaplonowy, niz "tranzystor i kilka opornikow"
Reply to
BartekK

Styki nie sa juz problemem, ale zmiana parametrow na skutek wypalania jest. Nie ma wypalania - nie ma problemu.

Inne samochody maja tak samo :-)

Ale czy mierzono jak piszesz, czy to byl tylko znacznik zeby wiedziec ktora polowka ?

J.

Reply to
J.F.

Lukasz Spychalski snipped-for-privacy@spamfe.polbox.com> pisze:

Zrozumiesz. Niestety, w ten czwartek i następny będę popijał tymbark na krańcu 520, albo 190 :-)

Reply to
Patryk Sielski

powiem inaczej - modul zaplonu reagowal na sygnal z czujnika nastepujaco: pierwszy impuls - nic, drugi impuls - nic - trzeci impuls - zaplon i chwile pozniej (po czasie obliczonym jako pol obrotu walu na podstawie poprzednich impulsow) automatycznie drugi zaplon.

Reply to
BartekK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.