Programowalny zaplon do samochodu???

Witam wszystkich. To moj pierwszy tekst na tej grupie. Przepraszam za ewentualne bledy w nazywnictwie, ale elektronika nie jest moja najmocniejsza strona. Szukam schematu, kontaktow, adresow, pomyslu itp, na zbudowanie cyfrowego modulu programowalnego zaplonu do silnika spalinowego. W najprostszym przypadku moze to byc uklad przyjmujacy na wejsciu impulsy z czujnika obrotow walu korbowego, oraz jakies info o podcisnieniu w kolektorze ssacym silnika (moze da sie wykorzystac seryjny, typowy czujnik?) i dajacy na wyjscie impuls zaplonowy, (niekoniecznie duzej mocy, np imitujacy prace przerywacza). Moment podania impulsu zaplonowego mialby byc zalezny od czestotliwosci (obroty silnika) i wielkosci podcisnienia z mozliwoscia w programowe jego korygowanie dla kazdego zakresu obrotow i podcisnienia. Zakresy obrotow np co 300 lub

400obr wiec okolo 20 punktow i podcisnienie prawdopodobnie wystarczy 4 zakresy. W sumie mapka - tablica 20 x 4. Mozliwe dodatkowe opcje to korekcja zalezna od temeratury silnika, korekcja zalezna od temperatury powietrza w dolocie, odczyt polozenia walka rozrzadu i wtedy minimum dwa wyjscia zaplonowe, na dwie cewki (wyeliminowanie rozdzielacza zaplonu). Moze ktos zetknal sie z jakims rozwiazaniem? Moze poradzi gdzie tego szukać? Mam nadzieje, ze da sie to wykonac duzo taniej niż profesjonalne uklady w cenach od 1000zł w górę. Moze istnieja uklady - karty lub przystawki do PC- ta majace takie mozliwosci? Laptop jako modul zaplonowy, He, He.
Reply to
goondoljerzy
Loading thread data ...

Mon, 21 Jul 2003 13:40:07 +0000 (UTC) jednostka biologiczna o nazwie " goondoljerzy" snipped-for-privacy@NOSPAM.gazeta.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Oj bez przesady, jakis szybszy mikrokontroler sobie z tym poradzi, nie potrzeba laptopa :-)))

Reply to
BLE_Maciek

Bez dokumentacji silnika? Bez jego charakterystyk? To trzeba porzadnie wyposazona hamownie miec - inaczej to tylko w przyblizeniu zrobisz przyspieszenie/opoznienie zaplonu w zaleznosci od obrotow, podcisnienia, cisnienia, temperatury powietrza (!). Doliczyc jeszcze kat otwarcia przepustnicy, ilosc powietrza na wolnych obrotach, stan czujnikow spalania stukowego (w elektronicznych zaplonach)... zapic zimnym piwem i zapomniec.

Podsumowujac: da sie zrobic symulator mechanicznego aparatu zaplonowego, ale jesli jest w samochodzie hallotron i komputer, to zycze powodzenia...

Reply to
jerry1111

Tue, 22 Jul 2003 23:22:34 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "jerry1111" <No_this_fu__ing_spam__jerry1111_ snipped-for-privacy@wp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Masz racje, bez danych dotyczacych charakterystyk silnika i wogole jego dokladnieszej dokumentacji, raczej na pewno nie uda sie zrobic dobrego modulu zaplonowego. Chyba ze samochod ma palic 200 l paliwa na

100 km :-))))
Reply to
BLE_Maciek

Dobrego modulu na pewno sie nie zrobi. Prawdopodobnie uda sie zrobic jakis uproszczony, ale beda problemy np: z zapalaniem silnika, z wychodzeniem z biegu jalowego (w zaleznosci czy szybko wcisniemy pedal gazu, czy wolno). Generalnie taki uklad ma szanse dobrze sterowac silnikiem dla predkosci obrotowych >2500rpm. Ze sie uda zrobic to co nizej - nie wierze.

Aha - a po cholere cos takiego robic? W zaleznosci do czego to ma byc, to mozna pewnie uzyc jakis gotowy ukad...

Reply to
jerry1111

Wed, 23 Jul 2003 18:37:48 +0200 jednostka biologiczna o nazwie J.F. snipped-for-privacy@poczta.onet.pl.nospam> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Aaa czyli jak sinik wybuchnie to znaczy ze trzeba zmniejszyc ilosc wtryskiwanej mieszanki ? ;-))))))

Reply to
BLE_Maciek

Nie - opoznic zaplon i wtrysnac _wiecej_ mieszanki. Takie czujniki sa praktycznie w kazdym obecnie produkowanym aucie benzynowym.

J.

Reply to
J.F.

Ale to tylko dla statycznych warunkow pracy - czesto to widac na wolnych obrotach, bo co kilka..nascie sekund da sie wychwycic jeden stuk. Jest zupelnie nieszkodliwy dla silnika. Natomaist przy dynamicznych zmianach, to trzeba zaplonem trafiac na 'z gory obrane pozycje' w zaleznosci glownie od predkosci obrotowej i TPS.

Reply to
jerry1111

Wed, 23 Jul 2003 11:18:19 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "jerry1111" <No_this_fu__ing_spam__jerry1111_ snipped-for-privacy@wp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

EPM70128 na przyklad ;-))))) tylko zaprogramowac ;-))))

Reply to
BLE_Maciek

Gotowy komp zaplonowy z Vtech-u 3300zl. Mi sie marzy nieco taniej.

A co to jest to EPM70128 ???

Reply to
goondoljerzy

Fri, 25 Jul 2003 10:13:11 +0000 (UTC) jednostka biologiczna o nazwie " goondoljerzy" snipped-for-privacy@NOSPAM.gazeta.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Zartowalem tylko ;-))) EPM70128 to uklad PLD. Niespecjalnie sie do tego nadaje, ale nie o to chodzilo .... ;-))))

Reply to
BLE_Maciek

jerry1111 <No_this_fu__ing_spam__jerry1111_ snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Wlasnie o taki uklad chodzi. Symulator prostego ukladu, ale z mozliwoscia programowania przebiegu krzywej zaleznie od obrotow, podcisnienia i moze jeszcze paru czynnikow w opcji.

Reply to
goondoljerzy

To kupuj ten za 3300, bo sie nie da taniej zrobic. Czesci beda kosztowac <500, ale policz czas potrzebny na wykonanie prototypu - dla jednej sztuki sie nie oplaca. Jak chcesz brac od razu 10szt, to co innego.

Reply to
jerry1111

Ni cholery - za male. Mi cos podobnego wchodzilo w EP1C6, ale tam bylo jeszcze troche innych rzeczy oprocz pilnowania zaplonu. Generalnie w CPLD tego nie zmiescisz. Poza tym tutaj sa stosunkowo wolne przebiegi, wiec czesc rzeczy mozna przeniesc do procka.

Reply to
jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.