Re: Pytanie do elektryków - pr?d i zabezpieczenia

Ok, wiec czemu prąd znamionowy silnika  5,5kW podają w katalogach 11,3A?

bo dla danego silnika cos fi = 0.7?

Skoro kazda z faz popłynie ok 9,4 A. > I jak dobrać zabezpieczenie,  C16 ?

Dac zabezpieczenie silnikowe a nie instalacyjne.

Marek

Reply to
Marek Lewandowski
Loading thread data ...

Ok, wiem, ale tak naprawdę silnikowy czym się różni od połączonego 3 fazowego instalacyjnego - pytam bo szczerze to nie wiem?

Reply to
Fox

Użytkownik "Fox" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:h1tard$mu7$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Dla Twoich celów wystarczy uświadomienie sobie, że się różni na tyle, że nie jest zastępowalny.

e.

Reply to
entroper

Ależ mógłbyś podzielić się wiedzą jaką posiadasz, a nie "bo tak i już".

Reply to
DJ

DJ pisze:

Zabezpieczenie instalacyjne służy tylko temu, żeby kable w ścianie nie spaliły się w skutek przeciążenia lub zwarcia, ale ich zdolność wyłączania często nadaje się do wyłączanie tylko zwarć rezystancyjnych.

Natomiast zabezpieczenie silnikowe, raz że musi być bardziej zwłoczne (widziałem kiedyś takie z literką H), a dwa, że musi wyłączać zwarcia indukcyjne. Trudno mi to dokładnie wyjaśnić, ale to widać na przykładzie lokomotyw elektrycznych, gdzie się zdarza, że stycznik się otworzy, ale obwód jest dalej zamknięty, bo łuk się zapalił. Wtedy maszyniście pozostaje opuszczenie pantografu.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Dnia Wed, 24 Jun 2009 22:14:21 +0200, Tomasz Wójtowicz napisał(a):

Od wyłączania prądów zwarciowych w lokomotywie to jest stosowny wyłącznik :) W przypadku sieci 3kV DC prądy nie powodujące jeszcze wywalenia WS-ów na podstacji są na tyle duże, że raczej opuszczenie pantografów by nic nie dało - łuk by się palił między siecią a ślizgaczem.

Reply to
badworm

Papa Smerf pisze:

Normalne, planowe wyłączenia, czy przełączenia - styczniki z cewką wydmuchującą i "kominkiem" do gaszenia łuku. Wyłączenia awaryjne - tzw. wyłącznik szybki - dawniej - specjalnej konstrukcji stycznik o dużej przerwie, szybkim ruchu styku i specjalnym sposobie gaszenia łuku. Obecnie - wyłączniki szybkie próżniowe.

Tu dla lokomotywy:

formatting link
dla tramwaju:
formatting link
Pozdrawiam, Michał Smolnik

Reply to
Michal Smolnik
Órzytkownik "badworm" napisał:

no właśnie, bo w tych lokomotywach jest podobno zasilanie DC a wiec faktycznie jest problem z łukiem i ciekawe jak go gaszą? pewnie mają jakieś styki w oleiu czy coś podobnego?:O)

Reply to
Papa Smerf

Dnia Mon, 29 Jun 2009 16:06:24 +0200, Michal Smolnik napisał(a):

Sposób gaszenia łuku jest taki sam jak w innych wyłącznikach mocy - komora dejonizacyjna wraz z cewką wydmuchową, jednak rozmiary komory są większe. Inny jest natomiast sposób wyzwalania, powodujący szybkie otwarcie zestyku. Klasyczne wyłączniki szybkie wciąż są stosowane na podstacjach trakcyjnych. A tak wygląda taki wyłącznik "po przejściach":

formatting link

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.