radiowa transmisja danych 1b/s - macie pomysl

czesc,

macie pomysl jak przeslac dane z predkosci 1 b/s na odleglosc kilku/kilkunast/kilkudziesieciu metrow?

Reply to
adresss
Loading thread data ...

Uzytkownik snipped-for-privacy@poczta.pl napisal

Kupic sobie "dzwonek bezprzewodowy" :-)

J.

Reply to
J.F.

1b/s prześlesz bardzo daleko stosując częstotliwość poniżej 9kHz (brak przeciwskazań UKE) i antenę ferrytową. Przy odpowiednio wąskim paśmie, tylko modulacją impulsową i dużej mocy spokojnie naście lub dziesiąt km. Warunek oczywiście musisz słać paczkami np. po 8 bit i kontrolować poprawność danych więc do tego dowolny mikrokontroler.

JanuszR

Reply to
JanuszR

snipped-for-privacy@poczta.pl pisze:

2x RFM12B i doczepiony po obu stronach malutki AVR. Koszt łączny około 50 zł.

BTW: Przy tej odległości jeżeli niekoniecznie musi być radiowo - to może akustycznie? Jakieś serie pisków i stuków przelecą bezproblemowo kilkadziesiąt metrów. Ewentualnie ultradźwięki jeżeli nie ma przeszkody.

Reply to
Adam Dybkowski

tam-tamy ?? spokojnie uciagniesz 3-5b/s

Reply to
VSS

VSS pisze:

Praprzodek transmisji cyfrowej?

Reply to
PH

PH pisze:

Jak miałeś dwa tam-tamy o różnych brzmieniach to nawet można było zrobić kodowanie 3-wartościowe - przy stałym bitrate można uderzyć w jeden, w drugi lub nadać ciszę (podobnie do kodowania w ISDN: +1, 0, -1). Jeszcze tylko równomierne rozpraszanie, NRZI (aby zbyt wiele "cisz" się nie skleiło w jedną nierozróżnialną pauzę) i można jechać z transmisją. 5 bps da się wyciągnąć czyli 1 cps. Da się pogadać. ;)

Reply to
Adam Dybkowski

To wcale nie takie proste. Pole bliskie - szybko zanika.

J.

Reply to
J.F.

wszystkim "pomyslodawcom" dzieki, ale tak na powaznie.

Co ja bym chcial osiagnac? Otoz.

biore sobie zegar DCF77 - chodzi na 77kHz i lekko go odstrajam na bok. Buduje sobie zegar master (na tym etapie nie wazne skad on bierze czas) i ten czas wysylam zgodnie z kodowaniem dla DCF'a bit-po-bicie

1b/s do takiego "odstrojonego" zegara. Wiec potrzebuje zbudowac mini-mini nadajnik ok 77kHz +- odstrojenie, bardzo malej mocy, aby udawac nadajnik z Niemiec. Chcialbym aby takie cos mialo zasieg roboczy rzedu kilku-kilkunastu-kilkudziesieciu metrow.

Macie pomysla?

A inny watek to taki, ze w zegarze - wycinam odbiornik DCD77 (ale tu moze byc problem, bo nie wszystkie zegary maja oddzielnie odbiornik i oddzielnie czip do dekodowanie i sterowania lcd/wskazowkami) i w jego miejsce podpinam jakis modul radiowy 433MHz (lub na inne pasma) a do zegara master nadajnik - za pomoca takiego kanalu wysylam bity zgodne z DCF. Jezeli da sie taka transmisje zrobic bit po bicie 1 b/s to nic wiecej nie potrzebuje, a jezeli nie, to oprocz modulu radiowego odbiornika, musialbym wstawic jakiegos malego procka, aby z innego formatu/predkosci/.... zrobic 1 b/s.

Najbardziej podoba mi sie jednak pomysl pierwszy, bo tylko sie lekko ostroje od 77kHz.

Reply to
adresss

On Wed, 25 Mar 2009 23:01:33 +0100, Adam Dybkowski napisał:

A mając 4 TamTamy to będzie jeszcze szybciej, i można FEC wprowadzić. Miodzio :-)

Reply to
Verox

myslalem, ze cos w szereg/rownolegle, ale z tego co sie od kumpla dowiedzialem, to moze byc zbyt mala zmiana. I pewnie tylko zmiana kwarcu na inny odsuniety niezbyt daleko od oryginalu.

Reply to
adresss

no wlasnie takie cos, ale z odstrojona czestotliwoscia, aby nie zaklocac pracy pozostalych zegarow, ktore mam w domu. A ten odstrojony (wskazowkowy) to chce aby chodzil w czasie UTC, a kupic takiego nie moge. Sa z wyswietlaczem Casia/Seiko - takie dla ludzi co sie szwedaja po swiecie, odbieraja wszystkie zegary: niemcy, uk, usa, japonia i te wlasnie maja mozliwosc przesuwania strefy czasowej i wylaczenia zmiany czasu letni/zimowy (tzw. DST). A wskazowkowych na sciane nie ma. Jakby ktos widzial, to prosze o informacje. Bede wdzieczny.

Reply to
adresss

snipped-for-privacy@poczta.pl napisał:

Ja się tak głupio zapytam, czy może by nie było prościej przesunąć wskazówkę godzinową na osi?

Reply to
Jarosław Sokołowski

UTC to jest teraz w UK (brytyjski czas zimowy - UTC+0), ale w najblizsza niedziele, to zrobi sie brytyjski czas letni - UTC+1 - bo zegary maja zaimplementowany auto DST - czyli zmiane czasu zimowy/letni - ale jakos nie widzialem, aby mialy mozliwosc wylaczenia. I gdyby byl taki zegar, w ktorym mozna byloby to wylaczyc, to bylaby sprawa zalatwiona. Kupujemy zegar radiowy (DCF/MSF) na rynek brytyjski - ale wylaczamy DST - i wtedy on sobie chodzi wg czasu UTC. Ale takiego nie ma. Spotkac mozna takie z wyswietlaczami ale na wskazowki to juz nie.

A przesuniecie na wskazowce nic nie da, bo i tak sie zegar przestawi 2 x do roku i co znowu bede przestawial wskazowki?

Reply to
adresss

snipped-for-privacy@poczta.pl napisał:

Ludzie przestawiają zegarki dwa razy w roku i jakoś żyją. Może to miejszy kłopot poświęcić minutę rocznie na kręcenie wskazówkami niż kombinować z tymi wszystkimi nadajnikami. Można nawet kupić dwa zegary i jeden przestawić, a drugi nie. To też można uznać za tańsze rozwiązanie. Ale ruzumiem, że takie hobby. Z tym że ja bym jednak szukał możliwości zablokowania zmiany czasu na letni.

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

no widzisz. Jakby byl zegar z mozliwoscia ustawienia dowolnej strefy czasowej i wylaczenia DST (zmiany czasu letni/zimowy) to temat bylby zalatwiony, a taaaaaaaaaaaaaaak trzeba kombinowac!

Zegary z wyswietlaczem da sie kupic, ze wskazowkami nie (lub nie znalazlem).

Reply to
adresss

snipped-for-privacy@poczta.pl napisał:

No widzę. Skoro nie można wyłączyć zmiany czasu zegara wskazówkowego (chociaż może warto przyjrzeć się datasheetom użytych tam układów), to można popędzić wskazówkowy werk impulsami sekundowymi odbiornika zegara cyfrowego (albo samodzielnego odbiornika). Mnie sie zdaje to mnieeeeeeeejszym kombinowaniem niż budowa własnej sieci radiowej z nadajnikiem, ale to pewnie rzecz gustu.

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.