Transmisja radiowa danych, 2400 do 9600 bps, 20 metrów

Witam,

Chciałem uzyskać transmisję bezprzewodową w obie strony pomiędzy aplikacją sterującą na PC a małym robotem mobilnym. W chwili obecnej komputer połączony jest z robotem (zbudowanym na bazie Atmela AVR ATmega) za pomocą kabla (UART). Rozwiązaniem idealnym byłby bezprzewodowy przezroczysty RS232 - wymagałoby to minimalnych modyfikacji obecnego rozwiązania. Chciałbym uzyskać zasięg ok. 20 metrów w mieszkaniu. Prędkość transmisji od 2400 do 9600 - im więcej tym lepiej, ale jeśli rozwiązanie dla niższej prędkości okaże się tańsze i prostsze, to bym je wybrał.

Proszę o jakieś propozycje, jakimi układami/rozwiązaniami warto się zainteresować. Czytałem o adapterach Bluetooth, CC1000PP. Może moim, chyba niewysokim, wymaganiom mogą sprostać inne rozwiązania?

Z góry dziękuję za rady. Robot.

Reply to
Robot
Loading thread data ...

Użytkownik "Robot" <Robot_nie_mam snipped-for-privacy@hotmail.com napisał w wiadomości news:djjijk$mbt$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

rzuc okiem tutaj :))

formatting link
znajdziesz to czego szukasz :))

Reply to
Barman

Dziekuję za odpowiedź. Rzeczywiście, jest z czego wybierać. A czy wiesz może, czy ktoś to sprzedaje w Polsce? Moduł CC1000PP można kupić już od 45 zł netto

- ciekawe, czy ceny modułów z rfsolutions mają w Polsce konkurencyjne ceny.

Robot

Reply to
Robot

Użytkownik "Robot" <Robot_nie_mam snipped-for-privacy@hotmail.com napisał w wiadomości news:djku07$fgu$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

kiedys na ich elementach robiłem prototyp małej telemetrii za komplet nadajnik - odbiornik zaplacilem 100pln - sciagajac bezposrednio od nich

ps... sa strasznie upierdliwi jezeli maile slesz do nich w godzinach 13 - 14 i 17 - 18 nie mam zielonego pojecia dlaczego

Reply to
Barman

Użytkownik Barman napisał:

I raczej nie ma sie nad czym zastanawiać. Więcej już straciłeś czasu niż to było warte

Reply to
A.Grodecki

Czy opracownie transmisji jest Twojego autorstwa i czy istnieje możliwośc zapoznania się z tym i wykorzystania do robota którego zaczynam konstruować ??

Reply to
VSS

Mam jeszcze pytania dotyczace modulow CC1000PP:

  1. Czy istnieje mozliwosc podlaczenia modulu do PC, zaprogramowania parametrow i uzywania modulu z mikrokontrolerem, tak aby z poziomu mikrokontrolera mozna bylo traktowac modul jako UART (bez potrzeby kazdorazowego ustawiania parametrow modulu, poprzez wysylanie danych z mikrokontrolera, po wlaczeniu zasilania)?

  1. Jesli mamy wiele modulow CC1000PP, to jak wyglada sprawa wzajemnego zaklocania? Czy moduly te nadaja sie np. do tego, zeby miec taki jeden podlaczony do PC i zarzadzac poprzez broadcast grupa robotow, badz zwracac sie do poszczegolnych z nich - dopuszczam koniecznosc stworzenia wlasnego oprogramowania, ktore implementowaloby protokoly realizujace taka funkcjonalnosc - chodzi tylko o to, czy sam sprzet nie bedzie tu wprowadzal ograniczen?

Robot

Reply to
Robot

Na razie to wszystko jest bardziej w fazie teoretycznej niz praktycznej. Robilem sobie testy roznych elementow takiego robota, ale jako calosc, to jeszcze nie powstalo. Tak wiec, jestesmy zapewne na podobnym etapie.

Robot

Reply to
Robot

Tak i nie! CC1000 nie ma pamieci ROM wiec za kazdym wylaczeniem tracisz dane konfiguracyjne ale.. sama konfiguracja CC1000 odbywa sie przez prosty 3-nozkowy interface (PCLK, PDATA, PALE) i polega na wyslaniu 29 ramek po 16 bitow kazda. Jesli sygnal PCLK ma np 10MHz, wtedy cala konfiguracja zajmuje ok 60us. Niestety nawet zmiana z trybu Rx na Tx i odwrotnie wymaga wyslania calej jednej ramki konfiguracyjnej (2us). CC1000 moze pracowac w trybie transparent UART.

Tutaj sprawa jest troche bardziej skomplikowana. Ja bym proponowal zrobic cos w rodzaju programowego TDMA TDD. Tzn kontroler nadaje do wszystkich robotow przez okreslony czas, np 10ms przechodzi w tryb odbioru a roboty odpowiadaja w scisle okreslonych szczelinach czasowych.

pzdr

Piotrek

Reply to
D A O L E R

Użytkownik Robot napisał:

O ile mnie pamięć nie zawodzi, w tych układach pamięć jest typy SRAM, więc aby zrobić to co chcesz trzeba dodać bateryjkę. Ale prościej i znacznie bezpieczniej jest skonfigurowac ukłąd wysyłąjąc te parę bajtów każdorazowo.

A jakie ograniczenia może wprowadzać sam układ odbiorczy?

Reply to
A.Grodecki

Mon, 24 Oct 2005 23:10:04 +0200, na pl.misc.elektronika, Robot napisał(a):

Oglądałeś :

formatting link
?

Reply to
Jurek Szczesiul

W tym pytaniu chodzilo mi o sytuacje, gdy mamy roboty A i B, ktore ze soba sie komunikuja przez CC1000PP oraz roboty X i Y, ktore takze sie ze soba komunikuja przez CC1000PP. Te dwie grupy robotow poruszaja sie w tym samym pokoju. Jak wyglada tu sprawa zaklocen transmisji pomiedzy A i B przez transmisje pomiedzy X i Y i na odwrot? Moze da sie ustanowic inny kanal dla A i B oraz inny dla X i Y? Jesli tak, to czy da sie to robic jakos dynamicznie? Zalozmy, ze A i B ciagle nadaja i zaklocaja X i Y

-- wtedy X i Y nie moze sie dogadac, na ktory kanal sie przelaczyc. Pisze to wszystko teoretycznie, bo nie wiem na razie jak te sprawy sie rozwiazuje w aplikacjach z uzyciem CC1000PP.

Robot

Reply to
Robot

Użytkownik Robot napisał:

Nie ważne jakiego sprzętu użyjesz, problemy będą te same. To zależy od mądrości oprogramowania, czy to się uda czy nie. Sposób wychodzenia z kolizji w kanale informacyjnym jest zależny od potrzeb i możliwości. Z tym musisz sobie sam poradzić. Chyba że lubisz "mądre rady" innych ;)

Reply to
A.Grodecki

Zobacz jeszcze

formatting link

Reply to
Kakr

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.