Radiowa transmisja i2c - jak sie sprawdzi?

Zaczynam pierwszy watek od dobrych kilku miesiecy - ale co tam, kazdy kiedys musi ;) Z gory zaznaczam ze juz troszke grzebalem, za tym (w archiwum takze) i wiele interesujacych mnie rzeczy nie znalazlem. Tak wiec problem wyglada nastepujaco: Budynek jest wyposazony w 19 zamkow na karty chipowe typu HSK-Lock. Posiadaja one mozliwosc wspolpracy z komputerem przez interfejs na port szeregowy, dwuprzewodowa magistrala (jak sadze wlasnie i2c, wyslalem do producenta zapytanie w tej kwestii, a tymczasem zanim sie czegos dowiem wiecej zakladam ze to i2c). Zamki do tej pory pracowaly niezaleznie (nie wymagaja podlaczania do komputera - sa zaprogramowane karta Master) co do tej pory wystarczalo. Zaistniala wlasnie potrzeba umozliwienia ich zdalnego sterowania. Niestety odpada jakiekolwiek laczenie przewodowe. Pozostaje droga radiowa. W innym budynku, skonczonym niedawno zastosowano juz inne rozwiazanie, tzn. karty transponderowe, czujniki zblizeniowe przy zamkach laczone przewodowo i n-port server MOXY RS-422. Tu natomiast przerobka na ten system nie wchodzi w gre. A wiec:

19 zamkow i2c, jeden interfejs podlaczony do komputera z wejsciem i2c, strona programowa jest gotowa (program ma opcje zdalnego sterowania), zamki zasilane z 4 baterii r6, transmisja konieczna sporadycznie (a wiec w zamku konieczne tylko "nasluchiwanie" odbiornika) Jest mozliwosc upchniecia wewnatrz nadajnika, odbiornika i ukladu sterujacego. Czy wiec wystarczy prosty konwerter rs/i2c i realizacja transmisji na standardowych modulach 433MHz? Czy ten system transmisji ma wystarczajace zabezpieczenie przed zakloceniami? Bo chodzi tu tylko o "przedluzenie" istniejacego sterowania droga radiowa. Jesli mikrokontroler: Co byscie polecili do tego zastosowania? Czy konieczne bedzie dodatkowe zabezpieczenie transmisji czy wystarczy algorytm juz w niej zawarty? (nie znam dokladnej specyfikacji) Stad mysl o nim, zamiast po prostu konwertera, poniewaz przydalaby sie energooszczednosc (wlaczanie nadajnika tylko gdy transmisja jest konieczna, w wiekszosci czasu offline i tylko na "nasluchu" Jak to bedzie reagowac na sygnal pilotow na 433 - zeby caly uklad sie nie "budzil" przy przypadkowym sygnale (srodek miasta). Same zamki na alkalicznych bateriach wytrzymuja okolo 1.5 roku - jak drastycznie spadnie czas zycia baterii? Moze warto ze wzgledow ekonomicznych zastosowac zamiast nich akumulatory? Moze ktos jest w posiadniu (lub znalazl w sieci) jakiegos gotowego rozwiazania?
Reply to
Łukasz Bolesta
Loading thread data ...

Powitanko,

Kiedys grzebalem w ich czytniku i AFAIR biegalo to po 485. Ale firma raczej porzadna i powinni Ci udzielic wyczerpujacych informacji. Jest tam cos do ustalania adresu urzadzenia (np. zworki)?

Dlaczego? To sie (prawie) zawsze da zrobic.

A to raczej dziadostwo;-) Co to za system? To nie mogli na 485+prosty konwerter...

AFAIR bywa to szyfrowane.

Takie piloty maja niewielki zasieg wiec IMHO nie powinno. No chyba, ze ktos w swoim pilocie samochodowym pracujacym na tym samym kanale postanowi rozladowac baterie;-) Odbiorniki biora raczej malo, tylko ze w przypadku tych zamkow pewnie potrzebujesz transmisji w odie strony

Niektore '51 maja I2C i nawet 2*rs232 na pokladzie, w Bascomie sa gotowe rozkazy do tego, innych uC nie znam. Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Tuesday, August 05, 2003, 8:13:56 PM,Pawel "O'Pajak" nastuka³(³a):

POP> Powitanko,

POP> Kiedys grzebalem w ich czytniku i AFAIR biegalo to po 485. Ale firma raczej POP> porzadna i powinni Ci udzielic wyczerpujacych informacji. Jest tam cos do POP> ustalania adresu urzadzenia (np. zworki) rs485 ? Przeciez sa tylko 2 przewody.. Odnosnie zworek to nie pamietam (widzialem zamek od srodka pare miesiecy temu, modyfikowalem sygnalizacje "buzzerem" ktora byla zbyt halasliwa - wstawiajac podkowki do regulacji glosnosci.

POP> Dlaczego? To sie (prawie) zawsze da zrobic. Tu to niemozliwe ze wzgledu na dosyc luksusowe wykonczenie budynku (nie mozna tego szpecic) Poza tym prewod wchodzilby na drzwi co jest dodatkowym minusem (zamek jest wbudowany w klamke)

POP> A to raczej dziadostwo;-) Co to za system? To nie mogli na 485+prosty POP> konwerter... Czemu dziadostwo? Budynek jest po drugiej stronie ulicy, pod nia jest przeciagniety LAN , progrm obslugjacy, bardzo wygodny i funkcjonalny zreszta steruje dostepem z serwerowni zdalnie, karty sa wprowadzone do bazy i ponumerowane, do kazdej z nich mozna nadawac tym samym programem selektywne uprawnienia dostepu (takze czasowe lub ilosciowe) jak i sterowac samymi zamkami.

POP> AFAIR bywa to szyfrowane. Skoro tak to chyba wystarczylyby konwertery..

POP> Takie piloty maja niewielki zasieg wiec IMHO nie powinno. No chyba, ze ktos POP> w swoim pilocie samochodowym pracujacym na tym samym kanale postanowi POP> rozladowac baterie;-) No nie wiem - przed budynkiem jest spory parking i duzy ruch na nim. POP> Odbiorniki biora raczej malo, tylko ze w przypadku tych zamkow pewnie POP> potrzebujesz transmisji w obie strony Ale zamki beda "gadac" od swieta, normalnie bedzie to praca pasywna.

POP> Niektore '51 maja I2C i nawet 2*rs232 na pokladzie, w Bascomie sa gotowe POP> rozkazy do tego, innych uC nie znam. Stad pytanie ktory sie nada? Milo by bylo jakby byl niewielki - nawet 8-nozkowy, wazny jest minimalny pobor pradu i wymiary calosci(mimo wszystko malo miejsca) Jescze jeden problem: Zamki maja metalowe obudowy, dosyc szczelne, natomiast jest na nich spora "plakietka" - jak z mozliwoscia podlaczenia do modulow 433MHz antenki zewnetrznej? Jak to rozwiazac? (mysle o antenie na plytce drukowanej przycietej na rozmiar plakietki(na ktorej i tak nic nie ma) i przez otwor w obudowie przewodami podlaczonej do nadajnikow/odbiornikow) - robil cos ktos takiego? Jak to obliczyc? Zamki sa opisane tutaj:

formatting link

--
Pozdrrawiam!
£ukasz Bolesta                            duh666@wp.pl
Reply to
=?ISO-8859-2?B?o3VrYXN6IEJvbGV

Z ekonomicznego punktu widzenia i tak taniej wyjdzie kucie scian i ponowne malowanie. No chyba ze budynek to jakis zabytek z freskami na scianach :))

Sebasto

Reply to
Sebasto

Powitanko,

Heh, jak nie moglismy przekonac inwestora (marmury na scianach) to w koncu wyprowadzilo mu sie wtyczke RJ11 (telefoniczna) i biegal sobie z klaptopem i zbieral odczyty raz na tydzien. W drzwiach spoko da sie prowadzic przewod, polaczenie drzwi-framuga to albo specjalne styki, albo wezyk (do kupienia w hurtowniach systemow alarmowych), dalej np. rynienka PCV do gory i sufitem podwieszanym gdzie dusza zapragnie. No ale w zabytkach to teoretycznie powinien sie zgodzic konserwator zabytkow... w przyplywie rozpaczy prowadzilem kiedys przewod (transmisja

485) obok hydrantu - tylko tak dalo sie przejsc miedzy pietrami:-) Co do radiowki, hmmm, raczej bym sie za to nie zabieral, nawet na szklanych drzwiach latwiej poprowadzic nie widoczny kabel. Pozdroofka, Pawel Chorzempa

-- "-Tato, po czym poznaæ ma³¹ szkodliwo?æ spo³eczn¹?

-Po wielkiej szkodzie prywatnej" (kopyrajt: S. Mro¿ek) Przy odpowiadaniu na priv zastanow sie nad moim adresem;-)

Reply to
Pawel "O'Pajak"

Zamykam niniejszy temat w zwiazku z tym, ze dostalem od producenta zamkow maila i okazalo sie ze owe zamki sa glupsze niz sadzilem - owo dwuprzewodowe zlacze w tym zamku to tzw "zdalne sterowanie" polegajace na tym, ze po zwarciu przewodow zamek sie otwiera.. a interfejs do komp. ma zlaczke do sterowania w ten sposob JEDNYM z nich.. Tak wiec tym idiotycznym stwierdzeniem koncze watek i dziekuje wszystkim za uwagi. Czyli wlasciciel poczeka sobie na kolejny remont i ew zmiane zabezpieczen calosci...

--
Pozdrrawiam!
£ukasz Bolesta                            duh666@wp.pl
Reply to
=?ISO-8859-2?B?o3VrYXN6IEJvbGV
6 Aug 2003 16:44:43 +0200 jednostka biologiczna o nazwie snipped-for-privacy@wp.pl (£ukasz Bolesta) wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

ROTFL. To rzeczywiscie zaawansowany sprzet zrobili :-)))

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.