radiotelefony

W Polsce były czarno-białe Szmaragdy, Ametysty, Topazy itd.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

Pan RoMan Mandziejewicz napisał:

My mieliśmy w domu "Koral". Poniekąd nawet bardziej czerwony niż rubin.

Jarek

Reply to
invalid unparseable

W dniu czwartek, 9 lutego 2017 14:20:53 UTC+1 użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

W sumie Szmaragd to byłby dobry sposób na marketingowe zagospodarowanie kineskopów w których przez pomyłkę użyto zielonego luminoforu;)

Pozdrawiam,

Reply to
kropelka

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości Hello J.F.,

Racja. No, to ciekawe ... moda przyszla z Moskwy ?

Czy to takie skojarzenie, ze jak cos warte ogladania, to widac szlachetne :-)

J.

Reply to
J.F.

Pan Karol Piotrowski napisał:

Przez pomyłke jak przez pomyłkę, robili takie z przeznaczeniem do monitorów komputerowych. Ja sobie taki monitor skleciłem w latach osiemdziesiątych z części dostępnych w BOMIS-ie. Kineskop był zielony. A jak pod koniec wspomnianych lat było po co oglądać telewizję, dodałem część odbiorczą. I oglądałem na zielono.

Jarek

PS Szczytowym osiągnięciem kamiennej serii telewizorów był "Granit". Czarno-biały jak się patrzy.

Reply to
invalid unparseable

Pan J.F. napisał:

Z minierałów, to jeszcze kundelit. Po rosyjsku sobakit. Tak mi odpowiadano, gdy jako dziecko zamęczałem rodziców prośbami o opisanie kolejnego kamyczka wydobytego z potoku. Taki całkiem nieszlachetny i nie warty zainteresowania geologa.

Reply to
invalid unparseable

HF5BS pisze:

Ten "out" zrobiony był gdzieś po trzydziestu latach nadawania drugiego programu.

Pierwszy kanał odstający od rastra został szybko wywalony z norm.

Reply to
invalid unparseable

HF5BS pisze:

formatting link
W Narodowym Korpusie Języka Polskiego tępione w słownikach zaspakajać ma ponad 150 wystąpień, dla porównania zaspokajać ponad 3000. Przewaga tej ostatniej jest znaczna, ale frekwencja pierwszej jest też wysoka, więc właściwie należałoby ją aprobować jako rzadszy wariant.

No więc ja aprobuję.

A w NTSC to zdaje się było potrzebne co i rusz. Odbiór z jednego nadajnika wymagał takiej korekty, z drugiego śmakiej. A to nie było związane z samym nadawaniem, tylko z propagacją, odbiciami, czy cóś.

Reply to
invalid unparseable

W dniu czwartek, 9 lutego 2017 14:04:34 UTC+1 użytkownik J.F. napisał:

Jeden z pierwszych, jakie w życiu naprawiałem radziecki telewizor zwał się Rubin 102. Pamiątkę po nim mam ciągle, po kilkudziesięciu latach - szramę na dłoni. Całe chassis z płytą przednią i elementami regulacyjnymi wysunąłem do tyłu. Przy próbie regulacji przez powstałą szparę obrazu tą małą gałką nagle rąbnęło mnie kilkanaście kV. Odruchowo wyszarpnąłem rękę, kalecząc dłoń o ostrą stalową ramkę płyty przedniej. Przyczyna wyładowania - cały stożek kineskopu był metalowy i podłączony do WN a mnie to nie przyszło do głowy - blachę uznałem za mechaniczną osłonę normalnego szklanego kineskopu. Nie zniechęciłem się tym wypadkiem, naprawiłem gada. Zamiast padniętej w torze pośredniej pentody 7 nóżek (o ile pamiętam 6Ż1P), wetknąłem jej między siatkę a anodę kondensatorek kilkadziesiąt pikofaradów. Obraz był nieco bledszy ale klienci wytrzymali do zakupu lampy.

Reply to
w.makarewicz4

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.