Przyczyny uszkodzeń tranzystorów dużej mocy

Chodzi mi głównie o tranzystory w plastikowych obudowach jak TO220 i większych, przykręcanych śrubą do radiatora i pracujących w układach dużych napięć i mocy... Co się dzieje że większość telewizorów czy monitorów komputerowych jakie ostatnio naprawiałem przeważnie mają problemy z tranzystorami w torze odchylania poziomego?? Jak wytłumaczyć fakt, że tranzystor pracuje poprawnie wiele lat, i nagle go szlag trafia bez ostrzeżenia? Czy ktoś ma dostęp do tego typu analiz awaryjności?

Czy chodzi tu głównie o uszkodzenia innych elementów odpowiadających za napięcia/prądy w tranzystorze i jego uszkodzenie jest już zjawiskiem wtórnym, czy częściej się zdarza że przyczyną uszkodzenia jest po prostu zmęczenie mechaniczne materiału poprzez wielokrotne cykle sporego nagrzewania się i schładzania obudowy?

Rozumiem, że gdy tranzystor jest przykręcony do radiatora z jednej strony a przylutowany do płyty z drugiej, to gdy radiator się powiększy (rozciągnie) w dużej temperaturze to ponieważ obudowa tranzystora jest przykręcona śrubą to powędruje razem z radiatorem i oddali się od płyty... Niejako w dużej temperaturze nóżki tranzystora zostaną wyciągnięte, jak na "madejowym łożu"... No chyba, że nogi tranzystorów są z materiału o tych samych właściwościach poszerzania się z temperaturą co radiator, ale w to wątpię, poza tym nogi tranzystora mogą mieć inną temperaturę niż sam radiator, prawda? Czy stosowne uformowanie nóg tranzystora przed zalutowaniem go do płyty, czyli jakieś zagięcia w trójkąt pozwalający na pracę nogi tranzystora nie pomogłoby?

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

ty chyba masz jakeigos pecha bo wszystko psujesz :)

glownie pada przez kondesatory i wzbudzenia sie ukladow

lepiej ksztaltowac tak nogi aby dzialaly jak sprezynki

Reply to
DJ MuNiO

???? Co Ty nie powiesz? A co zepsułem?

Przez które kondensatory? Chodzi Ci o elektrolity w zasilaczach?

To na chłopski rozum wydaje się być sensowne, ale czy życie rzeczywiście pokazuje że termiczne zmęczenie materiału jest często przyczyną uszkodzenia? Piszesz o kondensatorach, a więc to nie naciągnie nogi tranzystora jest główną przyczyną uszkodzeń...

Reply to
Pszemol

Uszkodzenia tranzystorów W/N i zasilacza jest prawie zawsze czymś spowodowane. Tranzystor od W/N pali się gdy nastąpi wzrost napięcia zasilacza w momencie włączenia, a za to z kolei odpowiada elektrolit w bazie w zasilaczu. Może też być przyczyną kondensator w kolektorze W/N lub chwilowe przebicia w trafie. Mogą też być inne rzeczy, ale generalnie można powiedzieć, że 80% uszkodzeń półprzewodników są spowodowane przez:

1.zimne luty 2.wyschnięte elektrolity 3.wyładowanie elektrostatyczne wchodzące przez jakieś gniazdo

Cała sztuka w serwisie polega na znalezieniu przyczyny a nie tylko wymianie ewidentnie uszkodzonych elementów bo w takim wypadku klient wraca z pretensjami po kilku dniach. Jak naprawisz ze 20.000 telewizorów to będziesz wszystko znał na pamięć co, jak i dlaczego :-)

Leszek Wieczorek

Reply to
invalid unparseable

I zawsze szukasz tej "przyczyny"? Sam napisałeś, że mogło nią być wyładowanie wchodzące przez gniazdo - tego przecież nie znajdziesz...

Reply to
Pszemol

Staram się - nie zawsze jest możliwe znalezienie za pierwszym razem, ale jak trafia klient z reklamacją i jest to samo co było wcześniej to już trzeba się poważnie zastanowić nad przyczyną

Tak, ale wyładowanie przez gniazdo nie uszkadza tranzystora W/N. Może uszkodzić wejście scalaka od toru audio lub video, lub od jakiejś komunikacji Jeżeli jest upalone wejście lub wyjście które prowadzi do gniazda to można sie domyślic jaka była przyczyna

Leszek Wieczorek

Reply to
invalid unparseable

Czyli generalnie podchodzisz optymistycznie i wymieniasz tylko uszkodzone podzespoły, prawda? :-)

A jaka przyczyna uszkadza tranzystor w torze odchylania?

Reply to
Pszemol
Reply to
Dariusz K. Ladziak

Nie rozumiemy się... nie chodziło o urwanie nogi, lecz siły naprężające nogę w obudowie, właśnie mogące poodrywać bonding zalany w żywicy - prawda?

Reply to
Pszemol

-utrata parametrow elektrycznych (np:uplywnosc) przez inne elementy wspolpracujace z tranzystorem, glownie kondensatory (niekoniecznie elektrolity, bo tu sie z raguly takich nie uzywa).

-raczej nie jest to problem termiczyny, gdyz on jest zazwyczaj wtorna przyczyna, czyli z powodu w/w zaczyna playnac prad nie tak jak powinien co powoduje przegrzanie polprzewodnika i w nastepstwie jego defekt. pozdrawiam tom

Reply to
invalid unparseable

He He dobre pytanie

Przyczyna jest dokładnie ta sama co opisana wcześniej - czyli zasilacz, a dokładnie elektrolit w bazie. Jak masz oscyloskop cyfrowy, to zobacz sobie wartość napięcia zasilającego pion w momencie włączania telewizora i będziesz wszystko wiedział. A co to za telewizor naprawiasz? Ja od 15tu lat nie spotkałem się z TV z pionem na tranzystorach :-)

Leszek Wieczorek

Reply to
invalid unparseable

W jakiej bazie???? Zasilacz ma bazę? :-)

Dlaczego piszesz o pionie podczas gdy ja od początku piszę o odchylaniu poziomym?

Reply to
Pszemol

Zasilacz nie ma bazy, ale ma tranzystor napędowy który ma bazę sterowaną przez elektrolit

Rzeczywiście - coś źle skojarzyłem. Ale przyczyna jest ta o której piszę. Odchylania poziome i pionowe są jedynymi blokami w TV które nie mają własnego stabilizatora napięcia, więc skoki napięcia z zasilacza potrafią tu namieszać

Leszek Wieczorek

Reply to
invalid unparseable

No... teraz jest o niebo jaśniej :-)

Dzięki - popatrzę... Akurat teraz naprawiam monitor komputerowy 27"... W końcówce odchylania poziomego miał zwarty 2SC5150. Makabrycznie grzał się mały elektrolit w jego okolicy, ale wyjęty z układu zachowuje się poprawnie na omomierzu. Pewnie się grzał z powodu zwarcia tranzystora, a może odwrotnie? :-) Czekam na zamówione tranzystory więc jeszcze nie wiem... Przy okazji pomiarów ubiłem przez przypadek przetwornicę standby z układem TOP203YAI na pokładzie, więc zabawa szykuje się na całego...

Muszę poszukać tego kondensatora w bazie tranzystora przetwornicy głównej, za Twoją radą... Choć napięcia zasilacza głównego po odpięciu zwartego tranzystora

2SC5150 były raczej poprawne, więc tranzystor zasilacza powinien być sprawny. Czy mimo wszystko powinienem podejrzewać kondensator w bazie tranzystora zasilacza?
Reply to
Pszemol

No - to zmienia postać rzeczy. Monitor jest urządzeniem znacznie bardziej skomplikowanym niż TV. Nie wiem jak jest zrobiony zasilacz - może mieć tranzystor i ten elektrolit, a może być na scalaku i bez elektrolitu. Monitor 27" to już prawie energoelektronika. Trudno coś radzić bez schematu. Mogę tylko z praktyki powiedzieć że monitory psują się rzadko, ale jeżeli się już zepsuł to bardzo często okazuje się, że jest uszkodzony trafopowielacz i on może powodować uszkodzenie tranzystora.

Leszek Wieczorek

Reply to
invalid unparseable

Zamówiłem 6 sztuk 2SC5150 i wyszło taniej niż gdybym zamówił 2 :) Jak wlutuję nowego i padnie znowu wtedy będę się martwił... Na razie i tak nie mam jak sprawdzić trafopowielacza... A nawet ten podejrzany kondensator w torze odchylania (ten grzejący się) trochę mnie martwi, ale nie mam pod ręką na wymianę nowego. Ładuje się omomierzem poprawnie... zobaczymy.

A co do schematu - również muszę sobie radzić bez niego... Ale dzięki temu miałem okazję postudiować trochę o zasilaczach z układami TOPSwitch :-)

Reply to
Pszemol

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.