Przetwornica ne555

Loading thread data ...

Gibol pisze:

Witam,

domyślam się że nie masz doświadczenia z konwerterami - mocy polecam sprawdzone rozwiązania. Jeżeli Twoim źródłem będzie 12 V, to :

formatting link

Pozdrawiam,

Mariusz Bukowski

Reply to
Mariusz
[...]

Źródłem będzie instalacja autokarowa - 24V nominalnie (27-28V faktycznie).

Nie nadaje się.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Gibol napisał(a):

Widac troche malo wiesz na temat przetwornic, moze nie kombinuj w ten sposob bo ubijesz uklad/laptopa i nawet nie bedziesz wiedzial dlaczego... Jesli to autokar, to napiecie zapewne ~22 - 28v w instalacji. Jesli to laptop, to ~18v i ~3A mu starczy. Wiec moze wez po prostu gotowy uklad typu LM2576 (+ pare elementow ktorych doboru mocno spieprzyc sie nie da), jesli beda chwilowe wieksze pobory pradu to zaspokoi je akumulator w laptopie.

Reply to
BartekK

kup przetwornicę 24V>220V (wielkość puszki po napojach) i zasil z niego normalny zasliacz laptopowy. Przynajmniej będzie to kosztowało mniej niż ubicie laptopa pierwszą w życiu przetwornicą.

Reply to
Marek Lewandowski

Sama przetwornica zapewny by to wytrzymała, ale można spodziewać się na wejściu transila i bezpiecznika...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No, dzielnik: UFB = UWY * R1 / (R1 + R2) UFB = 1.23V (typowo) więc dla np. R1 = 1k3 i R2 = 20k Otrzymasz UWY = 20.15V.

Zresztą jest ten wzór na stronie 10-tej datasheeta.

Reply to
Tomasz Polak

Np. zwarcie klucza wewnątrz regulatora, lub przerwanie pętli sprzężenia zwrotnego spowoduje pojawienie się pełnego napięcia wejściowego na wyjściu. Warto też zauważyć, że napięcie wejściowe w normalnej pracy przetwornicy powinno być min. kilka wolt wyższe niż oczekiwane napięcie na wyjściu, inaczej uzyskasz kiepską sprawność i tętnienia 52kHz na wyjściu. Na wejściu przetwornicy musi być bezpiecznik. Dławik i dioda na odpowiedni prąd (dławik - jakiś toroid, o minimalnym RDC), no i duży radiator dla regulatora bo sprawności wielkiej raczej nie uzyskasz. Btw. możesz stworzyć sobie profil na stronie Nationala. Jest tam narzędzie do tworzenia takich mini-projektów. Osobiście jednak uważam, że uruchamianie jakiejkolwiek przetwornicy bez oscyloskopu i gruntownego jej przetestowania oraz zasilanie z niej laptopa to jednak bardzo ryzykowny pomysł. Pozdrawiam.

Reply to
Tomasz Polak

Przydałby się też filtr wejściowy aby nie zakłócać pracy innych urządzeń w autokarze. Tu dobór elementów może nie być tak banalny. Wydaje mi się, że najlepszym wyborem byłoby dokupienie do orginalnego zasilacza laptopa fabrycznej przetwornicy 24/230V - przetestowanej i z niezbędnymi atestami. Nie jest to duży koszt, a może zapobiec wielu problemom. Pozdrawiam.

Reply to
Tomasz Polak

Sat, 23 Jun 2007 23:32:44 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Gibol" <gibol@skrzynka_w_goglach.com> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Przykro mi, ale, co już na sobie kiedyś przetestowałem, przetwornicy nie da się zrobić "na oko". Musisz po prostu wiedzieć co się w układzie dzieje i umieć policzyć wszystkie elementy. Zacznij od przeczytania:

formatting link
Proponowałbym, jeżeli nie chcesz się w to narazie zagłębiać, zrobić przetwornicę na wspomnianym już przez kolegów LM2576, według wskazówek w dataszicie.

A przede wszystkim - dowiedz się zanim zaczniesz cokolwiek robić, jakie będzie w końcu napięcie zasilające układ i jakiego napięcia potrzebuje laptop (no i jaki prąd pobiera).

Reply to
__Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.