Podciągnięcie 220V do garażu - cz

Czesc,

Zdaje sobie sprawe, ze w przypadku tej instalacji to powazna sprawa a nie zabawa z elektronika, dla tego wlasnie nie opieralem sie na swoim widzimisie, ale napisalem do Grupowiczow z prosba o porade. Zamierzam zachowac wszystkie srodki ostroznosci zarowno podczas budowy instalacji jak i po jej uruchomieniu. To jest bardzo prosta instalacja, która nie będzie "wyczynowo" eksploatowana, dla tego uważam, że nie muszę wszystkiego obliczać, skorzystam z rady Grupowiczów dot. sprzętu, głównie rodzaju przewodów i wraz ze zdrowym rozsądkiem myślę, że to wystarczy.

Rzeczywiście mogłeś osądzić mnie jako totalnie zielonego, sądząc po moich listach, ale to nie do końca tak - potrafię zbudować taką instalację w sensie technicznym, potrzebowałem jednak fachowej rady dot. doboru materiałów, grubości przewodów itp., bo nie potrafię tego sam obliczyć, a - dbając o bezpieczeństwo - nie chciałem tego robić w ciemno.

Dzięki za uwagi n/t bezpieczeństwa, w razie wątpliwości na pewno skontaktuję się z elektrykiem, ale poradzę sobie z budową tej instalacji.

Pozdrawiam, Darek

Reply to
Dariusz Pelka
Loading thread data ...

A właśnie opóźnienia, bo w eSie jest wyzwalacz termoelektromagnetyczny. Wielkość opóżnienia zależy od prądu przeciążeniowego. Od dziesiątek minut do dziesiątych części sekundy.

Jak projektant d..pa, to i wywala ten co by się nie chciało. Selektywność musi być zapewniona zarówno dla zwarć jak i przeciążeń. W katalogach S'ów czasami piszą małym druczkiem co należy robić by zachować selektywność.

Reply to
PH

Noi i jesli sie nie myle, to czesc termiczna dziala we wszystkich tak samo zgodnie z norma [czyli czasem idacym w godziny przy niewielkim przekroczeniu pradu znamionowego] natomiast czlon elektromagnetyczny ma czulosc inna zalezna od modelu.

I jesli silnik przeciazy np 5x, to jedna S-ka wywali "prawie natychmiast", bo elektromagnesem, a druga dopiero jak sie bimetal rozgrzeje. Obie jednak dzialaja tak samo szybko przy zwarciach oraz niewielkich przekroczeniach.

Zademonstrujesz taka instalacje ? :-P

J.

Reply to
J.F.

Zgodnie z normą czyli w przypadku wyłączników przemysłowych EN 60947-2, a do wyłączników domowych EN 60898. Działanie części termicznej zależy od jej charakterystyki. I teraz poprawcie mnie bo się mogę tu mylić (z domowymi nie mam zbytnio do czynienia) W domach zwykle stosuje się B pod gniazda i oświetlenie, A - kiedyś stosowało się pod oświetlenie (bo były tylko żarówki). Charakterystykę C

- w rozdzielnicy głównej.

Nie do końca, bo domowymi S-kami (EN-60898) nie powinno się silników zabezpieczać - tylko wyłącznikami silnikowymi (EN-60947) (na obudowach wyłączników zaraz obok znaczka CE namalowane). Silnik indukcyjny 3faz ma prąd rozruchu ( czyli także przy mechanicznie zablokowanym wale), 4- do

8 razy większy niż znamionowy- i taki prąd jest wyłączany termikiem. W wyłącznikach silnikowych, zabezpieczenie elektromagnetyczne jest ustawiane fabrycznie zwykle na prąd 13-14*I_n. Więc nawet jak zablokujemy wał, to zabezpieczenie zwarciowe nie będzie wyzwolone. A termik przez który płyną kiloampery zwarcia, mimo wszystko o wiele wolniej zadziała niż wyzwalacz elektromagnetyczny. Dla silników, termiki nie są opisane ch-ką A, B, C tylko klasą 10,10A,20,30.

O tak... na rozdzielnicy na piętrze w bloku wkładka 20A, w mieszkaniu

16A. W rozdzielnicy na dole też 20A - i zgadnij który poszedł jak przydeptałem przewód drabiną?:) Zanim przyszedł klucznik to wszystkie babki na klatce zamrażalniki w lodówkach porozmrażały:D
Reply to
PH

A przepraszam nieścisłość: pasma zabezpieczeń zwarciowych: wg PN-EN 60947-2 char. B Im - 3,2 do 4,8 In char. C Im - 7 do 10 In char. D Im - 10 do 14 In char. MA Im - 10 do 14 In

Reply to
PH

Każda różnicówka ma oprócz prądu różnicowego podany dopuszczalny prąd pracy (obciążalność styków). Ale z reguły jest to 25A "w górę".

Reply to
William

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.