Komputer kopie

Witam

Wiem, ze watkow bylo pelno i duzo z nich przeczytalem ale dalej nic nie wiem. Jedni pisza uziemic, drudzy nie uziemiac, nastepni, ze go grzejnika i tak dalej...

Mam w pokoju 4 gniazdka po 1 na kazdym rogu. Zadne z nich nie ma zerowania ani uziemiania. Gniazdka podlaczone kablami dwuzylowymi.

Kiedys komputer byl podlaczony do 1 i nie bylo problemow, potem do 2 i delikatnie kopal, teraz do trzeciego i nie kopie, 4 nigdy nie sprawdzalem ale inne urzadzenia tam sa podpiete i nic nie kopie.

Teraz mam drugi komputer podlaczony niestety do tego gniazdka numer 2 i caly czas kopie. Do tej pory raczej delikatnie ale dzisiaj mnie juz walnelo porzadnie i musze koniecznie cos z tym zrobic. Na obudowie wzgledem kabla 0 mam okolo 70V.

Co moge sprawdzic ?

Komputery tam byly juz podpinane przerozne i raczej to nie zadne przebicie w zasilaczu.

Reply to
tu-i-tam
Loading thread data ...

A jaki problem zamontować gniazdko z bolcem, i zrobić zerowanie.

Czy telefon do znajomego elektryka jest nadal aktualny.

Reply to
DJ

A masz chociaż miernik jakikilwiek?

To nie gniazdka kopią, wyrażaj się precyzyjnie.

A różnice mogą też wynikać z impedancji obwodu w którym znajduje się Twoje ciało. W jednym miejscu możesz mieć np. gruby puchaty dywan, w drugim tylko PVC.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, to lepiej jednak pomęcz elektryka.

Jest to bez problemu do zrobienia samemu, jednak bez wiedzy, czy podstawowwych narzędzi pomiarowych lepiej się za to nie brać - można zrobić krzywdę sobie i innym użytkownikom tych gniazdek.

Reply to
DJ

No jezykiem sprawdzal nie bede. Chociaz z drugiej strony to za czesto ich nie dotykam wiec kto wie.

No w sumie to nie.

W kazdym miejscu jest mniej wiecej to samo. Poza tym i komputer i ja znajdujemy sie w tym samym miejscu tylko przelaczam przedluzacz raz do jednego gniazdka a potem do drugiego.

Mam podstawowe narzedzia i zrobie to sobie sam.

Nie moge rozberac gniazdka bo jest za cholernie ciezka szafa ale widze, ze na przedluzaczu wpietym w te gniazdko (trzy zylowy) pomiedzy bolcem a faza mam 230v wiec w gniazdku musi byc podlaczone zerowanie. Zrobie to samo w drugim gniazdku i tyle.

Reply to
etet

Dnia Fri, 8 Aug 2008 12:07:29 +0200, tu-i-tam napisał(a):

Masz probówkę do napiecia? Sprawdź czy we wszystkich gniazdach przewód fazowy jest z tej samej strony - może różnica jest tylko taka że raz idzie z jednej a raz z drugiej (mając gniazdka z bolcem nie możesz wtyczki włączyć odwrotnie). Wtedy pomogła by zamiana przewodów w gniazdku z lewej na prawą i odwrotnie. Kiedyś miałem w domu taką sytuację z jakimś badziewnym sprzętem.

Pozdrawiam, Henry

Reply to
Henry(k

A jak odwrotnie włożysz wtyczkę do gniazdka?

Tak czy inaczej ja bym uziemnił do kaloryfera...

Reply to
Adam Wysocki

To się nazywa mostkowanie. Zapomnij o tym.

Reply to
Adam Wysocki

=> Henryk => Adam

Panowie, to na którym przewodzie jest faza - nie ma najmniejszego znaczenia. obejrzyjcie sobie obwód filtra z zasilacza ATX, choćby na schemacie. ew. podpowiedź - w przypadku braku uziemienia czy zerowania, pojawia się na obudowie około połowa napięcia zasilania

Reply to
DJ

Witamy w usenecie :-)

Najgorsze ze obaj maja racje :-)

Wszystkie starsze, i wszedzie sie robilo mostkowanie. Mimo teoretycznych ryzyk.

J.

Reply to
J.F.

Potwierdzam. U mnie np. zerowanie nie ma sensu, bo w zależnośći od sytuacji "zero" do kaloryfera potrafi mieć kilkanaście woltów ( a więc dotknięcie spoconymi rękami może "szczypać" ), o upaleniu się zera w starej instalacji i o "zarzutkach" w czasie wichury nie wspominam.

Mirek.

Reply to
Mirek

Tylko wiecie - kaloryfej juz dawno przestal byc wzorcem uziemienia.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sat, 9 Aug 2008 08:32:44 +0200, DJ napisał(a):

No patrzę i nie bardzo wiem jak to ma działać kiedy obudowa by była połączona do uziemienia które jest jednocześnie N (poziom powinien być ten sam bo inaczej wywali różnicówkę). Aczkolwiek na schemacie jaki znalazłem wyraźnie zaznaczyli że jeden przewód wejściowy jest L a drugi N - do mojej teorii by pasowało to dlaczego w jednym gniazdku czuć napięcie na obudowie, a w innym nie (co nie znaczy że go nie ma - może być, tyle że niskie)

formatting link
Pozdrawiam, Henry

Reply to
Henry(k

Rozpatrujemy "kopanie" kiedy obudowa jest niezerowana i nieuziemiona. Tu Ci zaznaczyłem fragment który to powoduje:

formatting link
jest to zupełnie obojętne czy zamienisz miejscami we wtyczce L/N, napięcie na obudowie i tak będzie.

Jeśli masz różnicówkę, to zapewne masz PE, to wtedy po co dumanie o jakichkolwiek innych metodach? Inicjator wątku ma TNC w mieszkaniu, więc nie ma różncówki pewnie. Ma gniazdka z bolcem, co do których nie ma pewności czy są podłączone do N.

Reply to
DJ

A ja odradzam. Ile ludziów tyle zdań ;)

Konkretnie od obciążenia sieci

lub może już ktoś inny sprytnie coś do swego kalofyrera podłączył ;)

Jeśli neutral rzeczywiście podnosi się na kilkanaście woltów przy nominalnym obciążeniu, to oznacza że impedancja pętli zwarcia jest zbyt wysoka, a to powinno kwalifikować instalację do wymiany/naprawy.

Reply to
DJ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.