płytak główna PC martwa :(

Witam. Padła mi płyta główna. Stało się to po podłączeniu dysku twardego (do tego momentu działała). Po sprawdzeniu okazuje się że wszystkie wenętrzności po przeniesienu na inna płytę są sprawne, łącznie z tym twardym dyskiem (tak że to był przypadek pewnie że po podłączeniu tego hdd akurat padła). Objawy śmierci/życia - po uruchomieniu odpala tylko wentylator od procka - jeżeli chodzi o widoczne objawy życia, pojawia się czarny ekran, brak piknięcia przy uruchamianiu (karta graficzna sprawna!). Co prawda napięć na płycie nie sprawdzałem jeszcze ale nie pojawia się piszczenie z przetwornicy przy strcie kompa więc chyba zwarcia na kondensatorach nie powinno być, zresztą obnierzyłem kondensatory przy złączu zasilania i nie stwierdziłem zwarć - zasilacz też jest sprawny. Jedyne co mi przychodzi do głowy to bios, lub chipset, czy coś jeszcze może być przyczyną takowego zachowania? Czy statystycznie można stwiedzić które z tych uszkodzeń jest bardziej prawdopodobne i jak ewentualnie wykluczyć żę padł bios lub chipset?

Pozdrawiam Darek

Reply to
Predator
Loading thread data ...

Powitanko,

Pewnie byloby latwiej jakbys powiedzial jaka to plyta;-) U mnie archaiczna Asus P2B-F ze slotem 1 tez "pada" systematycznie, naprawa polega na wyjeciu i wsadzeniu procka, a wlasciwie plytki z nim (slot-1);-) Ostatnio dziala tylko jak zdemontowalem uchwyty plytki z prockiem. Krotko mowiac optymistycznie podejrzewam brak jakiegos kontektu. Jest u Ciebie BIOS reset? Moze by ostetecznie... Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

niby tak, ale celowo nie podawałem typu płyty, ale proszę bardzo cvat217

formatting link

no to już przeciwiczyłem, to było pierwsze co zrobiłem. Wszystkie bebechy dociskałem, wkładałem i wyciągałem łącznie z koscią biosu

nie wiem. Nie posiadam manuala do tej płyty, zresztą to nie jak napisałem na początku moja płyta, ale nie chciałem opisywać że to cioci wujka w prostej linii... zresztą specjalnie na pomoc chyba by to nie wpłynęło :). Nie mogę też poszukać żadnego manuala a oryginał wyparował z pudełka.

Jak narazie zczytałem bios z kości w programatorze i niby nie ma problemów. Jak znajdę jutro czas to spróbuję zweryfikować tą kość z biosem z strony producenta, ale pewnie nic z trgo nie wydzie bo nie wiem czy bios miał ustawienia domyślne czy ktoś przy nim grzebał. W zasadzie więcej tu wróżenia niż pracy :). Mogę nagrać nowy bios, hmm ale bez wyaźnej konieczności wolę tego uniknąć. Nie mam tylko pomysłu jak sprawdzić czy chipset żyje.

Pozdrawiam Darek

Reply to
Predator

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.