PFC

Jak to jest obecnie z PFC - wymagane czy nie ?

Bo niby dyrektywy juz od 75W wymagaja .. ale jakos nie podejrzewam zeby tanie chinskie zasilacze do komputerow mialy ..

J..

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Wydaje mi się, że żadne PFC nie jest wymagane pod warunkiem, że spełniasz normę dotyczącą harmonicznych. A te 75W..80W to (chyba) granica, do której nie trzeba badać urządzenia na emisję harmonicznych, jeśli jest ono zasilane przez tradycyjny zasilacz transformatorowy, przy czym mierzona jest średnia moc w oknie ~200ms, więc może się zdarzyć, że i przy słabszym zasilaczu próg ten zostanie przekroczony.

Reply to
Zbych

Dnia Fri, 03 Jun 2005 17:44:23 +0200, J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał:

Od 1 stycznia 2001 w Unii Europejskiej zaczęła obowiązywać norma EN61000-3-2 dotycząca ochrony sieci energetycznych przed zakłóceniami poprzez ograniczenie wprowadzania harmonicznych prądu przez urządzenia z niej zasilane.

Pozostala czesc masz na

formatting link
w podsumowaniu na koncu www.

Reply to
NukeR

Ja moge spac spokojnie - nie maja metody na mierzenie harmonicznych w urzadzeniach duzej mocy (AFAIR ponad 12kW). ;-)

Reply to
jerry1111

harmoniczne nie, ale poszukaj pod "flicker" ;-)

Tak się złożyło, że w 1985 roku odbywałem praktykę w instytucie zajmującym się homologacją urządzeń energetycznych i robiłem oprogramowanie do miernika zakłóceń powodowanych przez elektroniczne ogrzewacze wody o mocach 12-21kW. Co prawda nie jest tu określona zawartość harmonicznych, ale jest norma określająca sumę zakłóceń. Dziwnie określona zresztą. Żarówka, chyba 40W podłączona do sieci, do której wpięty jest taki ogrzewacz nie może mieć widocznych zmian jasności. Ta widoczność była testowana na grupie ludzi (chyba 1000 sztuk w sumie) i z tego powstało dość skomplikowane równanie. Niestety po 20 latach więcej nie pamiętam. Czyli metoda prosta: wyłącznie pomiar napięcia i nie same harmoniczne, tylko praktycznie w większości nieharmoniczne zakłócenia. Max funcji jest w okolicach 8-9Hz, funkcja jest określona chyba do 100Hz.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Czytam czytam i nic nie rozumiem :-)

To jakie w koncu sa wymagania w klasie D ? Bo z artykulu wynika ze zwykly zasilacz impulsowy to prawdopodobnie wpadnie z tytulu ksztaltu pradu w klase D .. i co wtedy ? Nie wolno takich produkowac czy jak ?

Bo jak mu dodam PFC .. to on sie w zadna klase nie zmiesci, czy jak ?

No i .. wszystkie komputery maja u nas PFC ? Nie wierze :-)

J.

Reply to
J.F.

Teraz to jest chyba norma EN61000-3-3 i EN61000-3-11 .. i sprzet pomiarowy tez sie chyba zmienil ..

J.

Reply to
J.F.

Nie ma normy - znaczy 'wolnosc Tomku' ;-) Prawde mowiac za bardzo nie wiem jak to rozumiec, ale z czytania norm (rok temu czytalem) wychodzilo ze spawaczka zasilana z 3x400V musiala miec zmierzone AFAIR tylko 2 harmoniczna. Wszystko co wyzej bylo nieokreslone przez normy.

A _jakiekolwiek_ spawaczki maja u nas PFC? ;-)

Reply to
jerry1111

A ja juz wiem - klasa D ma limit na harmoniczne: 3-cia 3.4mA/W,

5-ta: 1.9mA/W, 7-ma 1mA/W itd.. Ciekawe czy dorzucajac np kondensator na wejsciu [AC] mozemy spowodowac ze nasze urzadzenie nie kwalifikuje sie z tytulu ksztaltu poboru do klady D .. ani do zadnej ..

Druga harmoniczna to jest zdaje sie osobny problem.

Spawaczki to prawdopopodobnie:

-te najmniejsze sa chinskie i nikt sie tym nie przejmuje

-male trojfazowe .. byc moze spelniaja te normy.

-duze .. byc moze nie wymagaja, wystarczy ciagnac ponad 16A/faze

-sa jeszcze inne ciekawe wyjatki - np produkt nie przeznaczony do publicznej sprzedazy - na terenie wlasnego zakladu ktory ma wlasny transformator to mozesz sobie uzywac czego chcesz ..

J.

Reply to
J.F.

Nie wiem.

Raczej nie, ale tylko 2 ogladalem jakiejs czeskiej firmy.

A tutaj to moje :-)))))

A wiesz ze w podobny sposob masa firm sprzedaje mase urzadzen na zasadzie 'prototypu' i 'nie do publicznego obrotu'? Dziwie sie ze oni sie nie boja. Urzadzenia czasami kosztujace mase kasy

- az dziwne ze nie chca badan zrobic (a stac ich na to).

Reply to
jerry1111

Ale to nie o to chodzi, ponoc

formatting link
legalnie mozesz wprowadzic sprzet: "used in the course of trade, profession or industry, and not intended for sale to general public".

I to nie jest kwestia ze "badan nie chca zrobic" - one po prostu badan by nie przeszly. Ale nabywca ma harmoniczne w d* - woli dac grubsza instalacje niz placic wiecej za urzadzenie z PFC. A to jest jego instalacja/w uzgodnieniu i bardzo dobrze ze mu pozwalaja tak zrobic.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.