Pecet: naprawa płyty głównej

Ktoś się orientuje co może być przyczyną że komputer PC nie wyłącza się do końca po wyborze "Zamknij" z Windows7?

Mam dosyć starą płytę główną z Intel Core 2 Duo - efekt jest taki, że system zamyka programy, windows się zamyka, monitor gaśnie ale nie wszystkie napięcia są wyłączone bo wiatrak na pc się kręci i guzik "PWR" na obudowie po takim wyłączeniu softwareowym nie włącza komputera.

Trzeba przytrzymać wyłącznik na 4 sekundy, wtedy komputer robi ten charakterystyczny dźwięk i wiatraki gasną albo wyjąć wtyczkę zasilającą z tyłu komputera. Probowałem właśnie nowy zasilacz ale nie pomogło, jest nawet "gorzej": w starym zasilaczu przynajmniej zatrzymywał się wiatrak zasilacza, w nowym zasilaczu wiatrak wewnątrz zasilacza chodzi sobie w najlepsze razem z tym na procesorze.

Pomierzyłem napięcia na 24-pinowym złączu i widzę, że po zamknięciu Windows napięcie na pinie 16 (sygnał /PWR_ON aktywny niskim poziomem) jest prawie zero, dopiero przytrzymanie wyłącznika 4 sekundy daje tam 5V.

Da się to jakoś sprawdzić czy to wina software (Windows7 nie radzi sobie ze starą płytą?) czy może hardware? Czy jakiś Linux odpalony z CD potrafi wyłączyć zasilanie pecetowi poleceniem cmd line czy tylko zrobi reboot?

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

W biosie jest pewna opcja 4s, tylko przeznaczenia nie znam, ma chronic przed przypadkowym wcisnieciem przycisku PWR przez dziecko? Czy jak?

Reply to
donek999bronek

Tak... chodzi o to, aby wymagac od uzytkownika aby przytrzymac guzik 4 sekundy. Ale nie o to chodzi w moim przypadku... moja plyta gl. byla zepsuta.

Reply to
Pszemol

Właśnie sobie popukałem do głowy jak sobie uświadomiłem że ten pecet ma ponad 7 lat a ja się zastanawiam jak go naprawić :-))))

formatting link
Wróciłem więc ze sklepu z nową płytą, procem i pamięcią i temat już nieaktualny :-)))

Kupiłem: płytę microATX ASUSa Z97M-PLUS za $95, Intel i5-4690K box za $180 Crucial 2x4G DDR3 1600 za $78 netto

- plus wypalarkę DVD SATA od LG za $16 (bo stara była PATA), razem za wszystko z podatkiem (brutto) $395.71

i pozamiatane :-)

Reply to
Pszemol

Dnia Sat, 6 Dec 2014 17:39:51 -0600, Pszemol napisał(a):

Pszemolu - nie wiesz ? Nalezy plyte glowna wyrzucic i kupic sobie nowa, dobrej marki :-P

A najlepiej wyrzucic caly ten komputer i kupic sobie Maca, bo Apple na pewno zrobil go lepiej :-)

J.

Reply to
J.F.

No dokładnie.... :-) 10 minut po wysłaniu tego posta i znalezieniu kilku spuchniętych kondensatorów elektrolitycznych na tej płycie doszedłem do takiego samego wniosku i już mam płytę ASUSa Z97M-Plus microATX pasującą do tej obudowy plus proca Intel i5-4690K i 8Gb DDR3 RAM - zobacz moją wypowiedź z wczoraj. Dziś to sobie chyba właśnie zainstaluję... albo poczekam na nowy dysk od Seagate aż zwrócą po serwisie gwarancyjnym, bo chyba nowa płyta z nowym procem nie zostanie łatwo zaakceptowana przez aktualną instalkę Windows 7 64-bit, wiem że takie windows się wykładały resetem przy starcie przy podobnej zamiance płyty u siostrzeńca tej jesieni. Trzeba było od nowa Windows instalować.

E... to jest nieekologiczne. Po co mam pudło blaszane wyrzucać na śmietnik i kupować nowe skoro to stare wygląda wciąż świetnie? Co do Apple to masz rację - mam ich Macbooka z 2009/2010 roku, tego białego, i właśnie zaktualizowałem na nim Mac OS X i śmiga pięknie że aż miło popatrzeć... Polecę każdemu kupno używanego Maca!

Reply to
Pszemol

W dniu 2014-12-07 o 14:59, Pszemol pisze:

Mi się kiedyś takie przejście na nową płytę udało. Przed zamknięciem windowsa, na starej płycie odinstalowałem wszystkie sterowniki od chipsetu, kart graficznych, dźwiękowych itp. Po wymianie płyty, system wstał na podstawowym sterowniku VGA. Dograłem sterowniki i było OK. No oczywiście i tak domagał się aktywacji. Gdy są duże zmiany to nie przechodzi aktywacja automatyczna i trzeba było dzwonić do MS.

Reply to
Mario

Ciekawy pomysł! Nie wpadło mi to do głowy. Spróbuję tak zrobić...

Tak, bo z punktu widzenia MS przełożyłeś system z jednego kompa do drugiego kompa, być może robiąc obraz całego HDD, a więc nie dziwota że zadziałało zabezpieczenie antykradzieżowe :-) Ale spróbować chyba warto bo jak się nie uda to jedyne co nas czeka to i tak instalacja od nowa, czego chcemy właśnie uniknąć.

Reply to
Pszemol

Użytkownik "Mario" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:m61onb$lfr$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Ja nawet nie odinstalowałem pierwotnych sterowników system bez problemu wstał co prawda obie płyty ASUSa.

Reply to
Ghost

Użytkownik "Pszemol" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:m61me8$tng$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Cieszę sie, ze ponownie wszystkim przypomniałeś co sobie kupiłeś. To takie urocze.

A jak ma na imię siostrzeniec?

Reply to
Ghost

W dniu 2014-12-07 o 16:14, Ghost pisze:

Ja to robiłem z Gigabyte na Asus. Wydaje mi się, ze najlepiej żeby przy starcie z nową płytą system miał jak najmniej potknięć o sterowniki, które nie mogą się odwołać do zasobów. Linuks z tym nie ma problemów a Windows jakoś sobie nie radzi gdy tego za dużo.

Reply to
Mario

W przypadku instalki u siostrzeńca to Windows resetowało się na nowej płycie za każdym razem jak się zaczynały kręcić te małe kolorowe kulki... Nie zdążyły się zrobić większe i ... pyk, reset. I tak w kółko - niezależnie od tego czy normalny boot czy safe mode, który ma chyba w założeniu właśnie uruchomić Windows bez specyficznych driverów video, network itp, itd... Więc nie wiem czy zadziała opcja z usuwaniem driverów z control panela ale sprawdzę.

Reply to
Pszemol

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.