[OT] Sprzęt komputerowy i wylatujące bezpie

Wygląda sensownie. Są też bezpośrednio na gniazdko - znacznie tańsze

formatting link

Reply to
Silver Dream !
Loading thread data ...

W dniu 17.11.2020 o 10:38, Piotr Gałka pisze:

a czy mógłbyś wskazać taki NTC jako część elektroniczną. pytam o parametry, nie obrazek z googli ToMasz

Reply to
ToMasz

"Raz na miesiąc wyskakuje bezpiecznik 20A na piętro, a 16A nie"

Ta instalacja to chyba tylko z daleka widziała elektryka ... I raczej od tego bym zaczął. Ale "nie mój cyrk, nie moje małpy" ...

Hint: selektywność zabezpieczeń.

Piotrek

Reply to
Piotrek

formatting link
pozycji

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tak, NTC ;)

Reply to
heby

Są takie, ktoś podrzucił mi na priv namiar na:

formatting link
I mozliwe że to bedzie to.

Reply to
heby

Wiesz, ja też jestem elektrykiem z wyszktałcenia. I też bym takimi tekstami rzucał, gdyby nie fakt że w mojej domowej instalacji gdzie jest

16A->25A, oba typu B w przypadku zwarcia metalicznego (wiertarka wchodząca w kabel), pierwszy wylatuje 25A. Zmieniłem ten 25A na innej firmy, podejrzewajac że felerny, ale nie. Przypuszczalnie solidne zwarcia są bardziej skomplikowane niż wynikało by to z protej matematyki.

Selektywność.

Tak, piękna teoria.

Reply to
heby

Bez znaczenia. Nie można ich zmienić. Ale wiem jakie tam są. Oba są B.

Reply to
heby

W dniu 17.11.2020 o 12:09, RoMan Mandziejewicz pisze:

Więc proszę o wskazanie jednego, który zmniejszy udar prądowy w opisywanym przypadku. Bez doktoryzowana się

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 2020-11-17 o 12:45, ToMasz pisze:

Nie mam czasu na doktoryzowanie się. Do żyrandoli powkładałem sobie jakieś OIDP chyba 140om.

Teoretycznie jakbyś wybrał 22om to prąd udaru będzie 10A - czyli poniżej prądu bezpiecznika. Sądzę, że jakiś 10om też ograniczy udar wystarczająco (a może nawet 5om). Trzeba tylko sprawdzić jaki prąd max może przez dany NTC płynąć.

Rezystancja w stanie obciążenia dla każdego z nich będzie mniej więcej taka sama. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

.....nie wyłączać listew? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Włączenie jednej listwy do której przypięte jest jedno stanowisko powoduje taki efekt?

Po cholerę w ogóle wyłączają listwy - niezdrowo dla ups jeśli jest.

Reply to
sirapacz

Dokładnie to zasugerowałem *tymczasowo*.

Tak. W listwie komputer i jeden lub dwa monitory + drukarka. Każda listwa do gniazdka w ścianie.

Z drugiej strony co upsowi zależy czy coś prąd pobiera czy nie, szczególnie offline? UPSa nie mają i chyba nie ma on sensu, katastrofy typu zaniki zasilania na tym obwodzie, jak już, trafiaja się o 8 rano, żeby ostatnio prąd w budynku zanikał to nie pamietają. Jak rozwiaża problem bezpieczników to UPS będzie zupełnie niepotrzebny.

Reply to
heby

Dlaczego uważasz, że dI/dt powinno być inne w obwodach tych obu wyłączników (tej samej klasy B) połączonych szeregowo? Zastosowana selektywność prądowa (25->16) ma niewiele wspólnego z szybkością wyłączenia

Reply to
Marek

Nic takiego nie uważam.

Bo nie jest (praktycznie, nie akademicko). Ale konstrukcja mechaniczna jest inna i może mieć to zasadniczy wpływ.

Co innego dyskutować jak prąd skoczy z 15 na 17A a co innego jak skoczy z zera do 10kA. Całe to następstwo wyłączników można sobie wsadzić, nie działa dla zwarć metalicznych, zapewne masa innych detali ma wtedy znaczenie.

Co pewnie jest powodem wywalania się czasami wyłącznika o większym prądzie. U mnie, w biurze i w kilku innych miejscach gdzie miałem okazje na własne oczy zobaczyć jak selektywne sa S-ki w przypadku przesadnie uporządowanego ruchu elektronów.

Reply to
heby

to zasugeruj jako rozwiązanie finalne:)

no nie ma opcji by akie stanowisko tak szarpało... a weź odepnij drukarkę od zasilania i zobacz czy wtedy będzie wywalać? Coś tam więcej musi na stałe być na tym samym bezpieczniku co dużo żre.

UPS musi mieć dostęp do zasilania by w momencie jak wróci prąd po zaniku (zwłaszcza dłuższym) móc jak najszybciej naładować akumulator

Nie znasz dnia ani godziny:) Poza tym tu UPS pełniłby rolę tego nieszczęsnego bufora pomiędzy gniazdkiem a listwą.

Ale serio.... wytłumacz im, że wyłaczanie listwy na noc ma taki sam sens jak chowanie sztućców do szuflady podczas burzy:]

Reply to
sirapacz

Nie przejdzie. Ekologia.

Nie jestem pracownikiem tego biura ktoś grzecznościowo zapytał mnie o taki problem. Właściciel może nie ogarnia fizyki kwantowej, ale wie co mówi i jak jest podłaczone, to człowiek z pojęciem technicznym powyżej średniej.

Nie, nic nie ma.

Mam w domu komputer z zasilaczem 600W. Był przez jakiś czas wpięty przez S-kę 10A i też potrafiła kłapnąć. Na samym zasilaczu komputerowym, bez monitora czy drukarki. Wiem więc że nie wyssali tego z palca.

90% popularnych UPSów ma przekaźnik i całe to buforowanie to tlenek na stykach.

Inna sprawa że mój komputer zasysa non-stop koło 5W mocy. Ze standby monitora i drukarki robi się koło 8W. A 8W to już widać w rachunku. Razy kilka stanowisk to jest kilka darmowych kebabów w miesiącu albo 1% na zubożałych polityków. Troche szk.... a nie, akurat nie.

No i ME sobie pracuje w tle i komunikuje się z kosmitami czy innymi chińczykami...

Ogólnie rózne można mieć powoy wypinania zasilania.

A w domu wypinam głównie dlatego że jakiś imbecyl wpadł na to aby moją maszynę 600W odpalać w środku nocy w celu korygowania kalendarza eskimosów "poza godzinami pracy". Bo to ważne.

Reply to
heby

Dać listwę z gniazdkami włączanymi pojedynczo.

Albo układ miękkiego startu przed listwą - jeśli zasilaczom komputerowym taki układ nie przeszkadza, bo nie sprawdzałem. :)

MJ

Reply to
Michal Jankowski

Mam podejrzenie że zasilacze w monitorach nie są winne. Winny jest pewnie zasilacz w komputerze. To dlatego, że mój komputer potrafił uruchmić bezpiecznik 10A typu B. Bez monitora.

Wiem. Ale gdzie są takie z atestem, znaczkiem CE, w ładnej obudowie i poświęcone?

PS. Miałem kiedyś "pracownię" gdzie było około 25 komputerów z monitorami Trinitron, oczywiscie z rozmagnesowaniem. Brzękniecie ciągneło kolosalny prąd a mino to nie wywalało bezpieczników jak nagle załaczyliśmy wszystko. Nic dziwnego, producent, być może nieświadomie, wmonotował randomizację i brzędkały opóźnione różnie przez kilka sekund od powrotu AC. A tu jeden, mały komputer wywala bezpiecznik :/ I żeby to jedne egzemplarz. Nie, kilka identycznych.

Reply to
heby

Moze dlatego, ze ten prad nie byl jednak az tak kolosalny. Cewka to nie to samo, co rozladowany kondensator. I takie np 2A, czy nawet 10A bezpiecznika nie ruszy .. choc razy 25 to juz jest cos, ale tu sie zaczyna kwestia czulosci czesci elektromagnetycznej.

Ciekawe, to jakies nowe podejscie ... mikroprocesor sterowal wlaczaniem ?

Zastanowilo mnie to, ze "tylko po nocy". Elektrolit w zasilaczu powinien sie rozladowac w ulamku sekundy. No i w dzisiejszych czasach ... czy PFC nie powinno ograniczyc pradu przy wlaczeniu ?

A drukarki jakie ? Moze laserowki wlaczaja grzalke fusera na poczatku ?

No bo chyba nie monitory CRT ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 17.11.2020 o 19:39, heby pisze:

Eskalujesz.

Taki niedobry?

formatting link
MJ

Reply to
Michal Jankowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.