osłona na s-kę

Widział ktoś taką osłonkę na wyłącznik nadprądowy zabezpieczającą przed przypadkowym _wyłączeniem_? - są oczywiście zabezpieczenia przed załączeniem, ale tu chodzi o sytuację gdzie roztargniony pracownik wyłącza zasilanie wychodząc z warsztatu i przy okazji wyłącza też s-kę od alarmu i kamer. Idealna byłaby przezroczysta osłonka, którą można by nasunąć na pojedynczą s-kę.

Reply to
Mirek
Loading thread data ...

W dniu 16.11.2021 o 20:26, Mirek pisze:

roztargniony :>

Zrobić normalny wyłącznik tam gdzie jest potrzebny i zostawić rozdzielnicę w spokoju.

Reply to
m4rkiz

Na instalację ani nawyki personelu nie mam wpływu - nie chce mi się tego tłumaczyć.

Reply to
Mirek

Pan Mirek napisał:

Niedawno zaglądałem do kart katalogowych bezpieczników. Zwróciłem uwagę na deklarowaną liczbę wyłączeń. Nie pamiętam ile było, ale to nie jakaś wielka liczba. Pomyślałem sobie, że za wyłącznik to nie powinno robić.

Reply to
invalid unparseable

taką widziałem w castoramie:

formatting link
nie jest, ale widać w jakiej pozycji jest eska ;-)

Reply to
ddddddddddddd

Nie powtarzaj bzdur. Zablokowanie klapki nie ma wpływu na zadziałanie bezpiecznika.

Reply to
Mirek

To nie S'ki Ktoś walnął "zabezpieczenie" przed włączeniem zasilania z dwóch źródeł na raz, na przykład z przed i z za licznika ;)

Reply to
Irokez

A co by to był za problem? Raczej z sieci i z agregatu.

Reply to
Mirek

W dniu 16.11.2021 o 20:26, Mirek pisze:

Tak, nawet dzisiaj widziałem. Co prawda było to chyba na ograniczniku mocy, ale zewnętrznie to tak samo wygląda. Musisz poszukać w katalogu danego producenta jakie ma akcesoria do aparatury modułowej na szynę.

Reply to
yabba

w sensie że jak zamontujesz takie coś to ktoś będzie w stanie to wyłączyć? przecież takie było pytanie. A na zdjęciu widać że ewidentnie są dwa źródła i ma to chronić przed przypadkowym włączeniem, a nie wywaleniem bezpiecznika

Reply to
ddddddddddddd

W dniu 2021-11-16 o 20:26, Mirek pisze:

Wymień na takie zabezpieczenie:

formatting link

Reply to
Uzytkownik

W dniu 2021-11-16 o 21:12, Jarosław Sokołowski pisze:

Ot, to.

Ja nie zaglądałem i kiedyś w firmie traktowaliśmy bezpiecznik główny jako wyłącznik, codziennie włączany i wyłączany. Wytrzymał rok.

Teraz mamy uczciwy wyłącznik na szynie S, coś w stylu takiego:

formatting link
Działa od kilkunastu lat, nikt nigdy przypadkiem nie trącił bezpiecznika obok.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi
2021-11-17 o 10:24 +0100, MKi napisał:

W lokalu handlowym taka Ska robi za wyłącznik świateł. Też włączany/wyłączany każdego dnia, tak już od dobrych 10 lat. Żadnych problemów.

Czy ten limit, o którym wspomina Jarek, nie dotyczy czasem tylko wyłączeń samoistnych?

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

Pan Mateusz Viste napisał:

Tego zupełnie nie pamiętam. Po prostu kolega miał ostatnio jakieś problemy bezpiecznikowe, więc patrzyliśmy w kartę katalogową. Taka z wyglądu zwykła Ska, lecz o tyle nietypowa, że na jakiś bardzo mały znaminowy prąd wyłączenia, 1 A bodajże. Może to mieć znaczenie przy określaniu żywotności, że jakieś takie z tych bardziej delikatnych.

Nie chcę zgadywać jak wygląda proces zużywania się bezpiecznika. Ale zakładam, że jakieś znaczenie może mieć nadpalanie się styków przy rozłączaniu obciążenia. Jeśli skutkiem tego, rośnie rezystancja, to może się toto zagrzać, a wręcz zapalić. Tak sobie postraszę trochę, by na zimne dmuchać.

Reply to
invalid unparseable

To trochę nie tak. Fizyczna wytrzymałość to jedno, a gwarantowana wytrzymałość to drugie. Obwody safety przykładowo liczy się z uwzględnieniem ilości zadziałań i jeżeli wychodzi, że prawdopodobieństwo awarii rośnie zbyt mocno w danym okresie eksploatacyjnym danego podzespołu, to należy w dokumentacji uwzględnić jego wymianę przed "teoretycznym zużyciem". Tak bardzo w uproszczony sposób.

Z bezpiecznikami może być podobnie. Gwarantują 100 "wyłączeń nadprądowych", a w praktyce wytrzyma 10000 "wyłączeń ręcznych", bo prądy przecież nie zwarciowe, a mechanicznie daje radę.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

No to wybrać z katalogu to co przewiduje producent danej eski (prawdopodobnie nic) albo po prostu zakleić na wierzchu kawałkiem kolorowej taśmy izolacyjnej. Przeróbka instalacji jest tu jednak rozwiązaniem najsensowniejszym - chyba nie po to zakłada się alarm i cctv za grubą kasę żeby każda osoba mogła to wyłączyć pstrykając bezpiecznikami w niezabezpieczonej skrzynce...

Reply to
m4rkiz

Wg inspektora jest to "bezpiecznik podwatowany" i gadaj z nim.

Reply to
Mirek

Brałem to pod uwagę... jednak osłonka (gdyby taka istniała), byłaby lepszym rozwiązaniem.

Reply to
Mirek

Ale pod zdjęciem ktoś napisał bzdurę, więc ją zdementowałem.

Reply to
Mirek

W dniu 17.11.2021 o 13:23, m4rkiz pisze: [...]

Z praktyki u mnie w pracy: idealnie nieskuteczne.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.