odbior AM

Pan J.F. napisał:

Jednotranzystorowy generator robi się bardzo łatwo. Wzbudza się jak trzeba.

Też można oldskulowo -- sprawdzić nie tyle chęci, co samo odbieranie.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

W dniu wtorek, 24 stycznia 2017 04:18:42 UTC+1 użytkownik Tomasz Wójtowicz napisał:

Antena będąc w polu elektromagnetycznym "dostarcza" do odbiornika NAPIĘCIE o czym właśnie dyskutujemy. Nie ma napięcia jednobiegunowego. Antena prętowa MUSI posiadać przeciwwagę.

Reply to
kilokitu

Dnia Sat, 21 Jan 2017 13:16:27 +0100, jacek pozniak napisał(a):

Rzeczywiście, jeśli tylko posłuchać, a nie posiadać, to jest to rozsądny wybór. Już tam ktoś zadbał o dobre anteny.

Do słuchania na niższych częstotliwościach dogodna jest stacja na Uniwersytecie w Zielonej Górze: websdr.sp3pgx.uz.zgora.pl:8901

A.

Reply to
art

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:58871a74$0$643$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Pewnie masz sytuację, że układ nie jest elektrycznie zrównoważony, wiec do którego z tych zacisków coś dotkniesz, to wektory ma ANT i GND nie zniosą się i już wzmacniacz ma co wzmacniać.

Reply to
HF5BS

Użytkownik "kilokitu" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Tylko co robi za tę przeciwwagę? Pojemnościowe sprzężenie ręki z... bardziej z masą, czy bardziej z anteną?

Reply to
HF5BS

Użytkownik "HF5BS" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:o68nss$1ov$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl... Użytkownik "kilokitu" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości

te radyjka dzialaja tez bez trzymania w reku.

czlowiek sprzegniety z masa robi za przeciwwage.

Ale w praktyce ... czasem pomaga zblizenie/dotkniecie reka anteny, czasem w zasilananym z sieci odbiorniku zblizenie anteny do kabla sieciowego ... choc to byc moze jest kwestia zle zestrojonych obwodow wejsciowych ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "HF5BS" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:o68npj$1mf$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl... Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości

Tylko to GND polaczone z "masa" odbiornika, wiec sporym kawalkiem metalu. A ANT polaczone kabelkiem z gniazdkiem i to by bylo na tyle.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "art" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:o68mda$e9c$ snipped-for-privacy@news.icm.edu.pl... Dnia Sat, 21 Jan 2017 13:16:27 +0100, jacek pozniak napisał(a):

A oni tam nie maja "miniwhip", czyli kawalka preta ? Na ktowym lapia od KF do LW ...

J.

Reply to
J.F.

HF5BS pisze:

Ja bym tego akurat się nie spodziewał. Do brumów to cewki z cienkim jak włos drutem wypełniające całą szpulkę od nici, a nie krosówka na pręcie ferrytowym. Takich szpulek używało się na przykład do nieinwazyjnego wpinania się w telefon, a konkretnie w jego transformator. Można było nagrać rozmowę albo przez głośnik puścić. Miałem takie cewki fabrycznie robione, z przyssawką.

A ten "wzmacniaczyk" nie był czasem amatorską konstrukcyjką z niedość dobrze spolaryzowanym stopieńkiem? Pytanie w zasadzie retoryczne, bo musiał być -- tak ze wzmacniacza robi się detektor.

Reply to
invalid unparseable

HF5BS piesze:

To jednak metody pośrednie, w których łatwo o pomyłkę. Z drgań gasnących wprawne oko wywnioskuje wszystko -- i o częstotliwości, i o dobroci.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:5888675b$0$15188$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Ja myślę, że to jednak kompromis, pewnie pan konstruktor ocenił, jak będzie z tego najczęściej korzystane, jakie parametry są wtedy i stosownie do tego zaprojektował i zestroił? Albo poszedł na łatwiznę, bo np. rezultaty o 10% gorsze, za to dwukrotnie taniej i szybciej, więc i tak na plusie.

Reply to
HF5BS

HF5BS pisze:

To najbardziej klasyczny z klasycznych przykładów publikowania czegoś, co nie działa, bo działać nie może. Do tego dorobiono całą ideoligię, ileż to rozmaitych zastosowań praktycznych może mieć ta prosta konstrukcja. Prostota była zaiste wzruszająca -- trzy tranzystory w układzie Darlingtona, bez ani jednego elemnentu polaryzującego, opisane jako "wzmacniacz małej częstotliwości". Legenda miejska, za którą podążyło wielu hobbystów, którzy to lutowali i zachodzili w głowę, dlaczego nie działa to tak, jak opisano.

Ja też tę drogę przeszedłem. Dowiedziawszy się, że tranzystor wzmacnia, skonstruowałem sobie wzmacniacz z jednego tranzystora. Któren jednak, drań przebrzydły, wzmacniać nie chciał, a jedynie chrypiał. Dopiero gdy grzebałem przy konstrukcji spoconym paluchem, zaczął coś czysto odtwarzać. I w ten sposób odkryłem wstępną polaryzację tranzystora i jej rolę w życiu elektronika. Tyle że ja byłem wtedy w wieku, w którym nie każdy jeszcze umie dobrze czytać, a co dopiero książki pisać.

Po prostu ich wtedy nie było, tu nie ma nad czym się zastanawiać.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.