odbior AM

Zainspirowany dyskusja przelaczylem radyjko na AM MW ... i uslyszalem tylko wielki halas. Piski, buczenia - i to na calym pasmie. Stacji zadnej. Tez tak macie, czy radyjko uszkodzone ?

W sumie to mnie nie dziwi, bo przetwornice dzis trudno zliczyc.

P.S. Jak to wlasciwie jest z antenami w tym pasmie ? Pomijajac to, ze odbiera na ferrytowej, to taki pol metrowy pret teleskopowy jest co prawda bardzo krotkim unipolem ... ale czy nie powinien byc tylko nieznacznie gorszy niz na UKF ? Zysk cwiercfalowego unipola nie jest przeciez taki duzy.

O ile pamietam, to czulosc odbiornika na UKF podawano w uV, a na dlugich i srednich to w mV ... ale moze to jakiej inne wolty ?

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

W dniu piątek, 20 stycznia 2017 23:21:29 UTC+1 użytkownik J.F. napisał:

Kiedyś była u nas awaria stacji transformatorowej i przez 14 godzin pół miasta było pozbawione zasilania. Ale wtedy mój YachtBoy w AM pięknie grał. Nawet w paśmie 120 m jakieś afrykańskie stacje dało się odebrać.

Reply to
kilokitu

Dnia Sat, 21 Jan 2017 00:01:51 +0100, HF5BS napisał(a):

Teraz sluchalem - to chyba wystarczajaco "po zachodzie" ?

O elektryczna mi chodzilo.

A ta "czulosc odbiornika" z antena ferrytowa to sie liczy na tej cewce sprzegajacej, czy na wejsciowej czy jeszcze inaczej ? wejsciowego gniazda moze przeciez nawet nie byc.

Mi chodzi tylko o to, ze jak wezmiemy np pol metrowy pret w odleglosci

10 km od nadajnikow MW i UKF o tej samej mocy - to napiecia/prady/moce generowane w precie sa chyba dosc zblizone ?

To skad ta roznica ? Bo taka roznica miedzy antena ferrytowa a unipolem, ze lepszego odbiornika na MW nie trzeba ?

J.

Reply to
J.F.

Jest dramat. Ale jak odłączę laptopa i golarkę od ładowarki, to jest OK. Plazmy nawet nie włączam. Sam laptop bez ładowarki może być włączony, wiele to nie zmienia.

Golarka naładowana miga diodą i to miganie sieje w całym pasmie jako dwie naprzemienne częstotliwości (pewnie przetwornica).

Ja mam antenę KDZO (Kawał Drutu Za Oknem) :) Od parapetu 15m do słupka wbitego w ziemię i po obu stronach oddzielone sznurkiem, żeby nie zwierało (także pojemnościowo). Masa do parapetu i do słupków wbitych w ziemię.

Cośtam słychać.

Mój odbiornik (bez filtrów wejściowych) ma na FM < 10uV, na MW < 1mV/m (cokolwiek to znaczy), a na SW < 20uV.

formatting link
"High-powered transmissions, such as those used in broadcasting, are expressed in dB-millivolts per metre (dBmV/m)."

Hmm.

Reply to
Adam Wysocki

To prawda, jak pojechałem samochodem na jakieś odludzie i zawiesiłem antenę na drzewie (izolowany kabel od drzewa do radia), to odbierałem rzeczy, których w życiu w domu nie udało mi się odebrać.

U mnie w Degenie nie ma :( Dorobienie zewnętrznego banku filtrów jest na mojej liście rzeczy do zrobienia... długiej liście.

U mnie w Degenie chyba też nie... chyba że to L109?

formatting link
Ale L109 wygląda jakby była częścią filtra z L110, C135 i C132.

A może L101, L102 i L103?

To w ogóle bardzo prosta i tania konstrukcja jest.

U mnie w Degenie jest uV i mV/m...

Reply to
Adam Wysocki

A na UKF wystarcza 50 cm.

Czy ja sie myle, czy i na srednich takie 50cm powinno wystarczyc ?

O wlasnie - mV/m. Jak rozumiem - natezenie pola elektrycznego fali el-m.

Ale ... jesli w takiej fali o natezeniu 1mV/m umiescimy odbiornik z 50cm antena ... to jakie napiecie bedzie na wejsciu odiornika ? Chcialoby sie powiedziec, ze 500uV, ale cos to za proste :-)

I jak na to napiecie wplynie czestotliwosc fali ?

J.

Reply to
J.F.

Problem jest bardziej skomplikowany! Niestety antenę, która jest wielokrotnie krótsza od długości fali bardzo trudno dopasować do impedancji kabla. Przykładem może tu być rozwiązanie anteny typu Mini-Whip gdzie element aktywny ma wymiary 30x70 mm (milimetrów) a antena bardzo dobrze pracuje w zakresie od 10 kHz do 30 MHz. W Google można znaleźć tysiące opisów tej anteny... dla przykładu tu:

formatting link
działanie tej anteny można sprawdzić tu:
formatting link
kogoś interesowała teoria to bardzo przystępnie jest opisana w książce Poradnik Ultrakrótkofalowca dostępnej w bibliotece AGH. Opis anten rozpoczyna się od strony 843:
formatting link

Reply to
kilokitu

W dniu 20.01.2017 o 23:21, J.F. pisze:

U mnie Śnieżnik R 502 daje już ledwo radę:

formatting link
?file=766bc4f6bd4cfe3bf4ded3da7bc1f3f5Antena tylko ferrytowa, nie nakierowana. Źródła zakłóceń raczej pozadomowe. Jeszcze kilka lat temu dało się odebrać inne stacje na długich, teraz muszę wejść na jakieś WebSDR. :-) AM szkoda pod względem brzmienia i "atmosfery".

Reply to
test

użytkownik J.F. napisał:

Na LW największy zysk miałem po podłączeniu uziemienia do obwodu LC, a nie anteny (2m). Mniej więcej na słuch, uziemienie dawało 90% energii, a antena 10%.

To było radio detektorowe i odbierałem dziesiątki stacji.

Reply to
Vernon L. Pinkley

Osobiście słucham AM ale przez WebSDR, ten z Holandii. :-) Można trochę stacji z całego świata złapać i to w całkiem dobrej jakości, Skoro ten WebSDR odbiera to chyba się da.

jp

Reply to
jacek pozniak

W dniu 2017-01-21 o 02:11, J.F. pisze:

Odpowiednikiem 50cm. z UKF było by 50m. na średnich.

Reply to
t-1

Bo to tanizna jest. Chciałem coś, co odbierze mi KF, ale bez wydawania 3k PLN na jakieś Yaesu, bo nie byłem pewien, czy się wciągnę. Za tego Degena dałem siedem lat temu 300 zł.

Teraz wiem już, że nie wciągnąłem się na tyle, żeby kupować transceiver :) Co najwyżej podłubałbym coś samemu - dorobił jakieś filtry, może zrobił nadajnik... ale to jest gdzieś daleko na liście rzeczy do zrobienia, na pewno dalej niż odbiornik na VLF.

Zastanawiam się, ile trzeba poświęcić czasu na naukę, żeby rozumieć ten schemat, w sensie wiedzieć, jaka jest funkcja każdego obwodu. Ja się zajmuję elektroniką od lat, a radiówka nadal jest dla mnie czarną magią. Może minąłem się z powołaniem :)

W sumie bardziej problemem jest to, że przez brak strojonych obwodów lub chociażby przełączanych filtrów on się często zatyka. Ale to taka baza do własnych konstrukcji, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu zrobić strojony filtr (i w sumie mam jakiś do anteny pętlowej DE31, ale nie używam jej, słabo się sprawdzała).

Inna sprawa, że ja go już kiedyś zacząłem przerabiać do podłączenia do komputera (i strojenia z komputera), więc jeśli kiedyś wrócę do tej przeróbki (na razie ma wyprowadzone niezbędne sygnały), to równie dobrze będzie można pomyśleć nad strojonym cyfrowo bankiem filtrów.

Tyle że to już się zacznie robić konkretna konstrukcja, a z g...na bałwana nie ulepię, jest tyle innych, droższych, ale lepszych odbiorników, że nie wiem, czy chce mi się w to bawić. Chyba tylko w celach edukacyjnych.

Tak czy inaczej radyjko z takim pokryciem za 300 zł to dobry deal, nie żałuję zakupu.

uV to wiadomo, że czułość odbiornika - przy takim napięciu na wejściu, na wyjściu pojawi się sygnał o jakimś określonym poziomie (tak?), a może to próg detekcji? No w każdym razie napięcie. Ale tego, dlaczego podają też mV/m, nie rozumiem... tzn. wiem że jedno to napięcie, a drugie to gęstość pola (zgadza się?), ale czemu tu jest tak, a tu tak?

Reply to
Adam Wysocki

W sumie zależy co i z jak daleka chcesz odbierać. 50cm pewnie wystarczy dla stacji krajowych. Czy dla zagranicznych... ciężko powiedzieć, to też zależy od propagacji (czyli od pory doby, czy nawet pogody - im bardziej sucho, tym lepiej), od różnych specyficznych warunków propagacyjnych, których nigdy nie rozumiałem, a które wpływają na otwarcie danego pasma... tu może ktoś bardziej doświadczony się wypowie.

No idea :)

Technika radiowa w ogólności, a antenowa w szczególności, to jedna z tych dziedzin, które zawsze mnie interesowały, ale jestem za cienki między uszami (albo za mało mam teoretycznych podstaw), żeby w pełni zrozumieć zjawiska, które zachodzą przy w.cz. Znam typy anten, bo tego można się nauczyć (zresztą musiałem na egzamin krótkofalarski, ale tak czy inaczej to mnie ciekawiło), mogę nauczyć się, jaką dana antena ma charakterystykę, ale jakby ktoś mnie zapytał, dlaczego ma taką a nie inną, to nie odpowiem.

Reply to
Adam Wysocki

W miejscach piszących o VLF mówią na to "field probe", bo tak naprawdę nie jest to już antena (w sensie zjawisk zachodzących w antenach), tylko sonda, badająca pole.

Gdzieś tu kiedyś pisałem o miniwhipie i były jakieś wątpliwości :) Finalnie zarzuciłem ten pomysł, zamiast tego pociągnąłem ten wspomniany kabel.

O jest.

formatting link

Mam, ale nigdy nie przeczytałem do końca...

Reply to
Adam Wysocki

U mnie Śnieżka nie daje w ogóle, nawet z anteną - szum w całym zakresie. Tyle że testowałem jak akurat PR1 na 225 kHz był wyłączony (jakaś przerwa serwisowa), a teraz leży gdzieś głęboko i nie chcę go już odgruzowywać.

Co do Degena, nagranie PR1 z teraz (wewnętrzna antena ferrytowa, środek mieszkania, zmiana poziomu sygnału wynika ze zmiany położenia radia):

formatting link
Mam jeszcze taki radiotelewizor przenośny Mistral TV-502R, od radia jest tam układ CD2003, ale on ma na AM tylko zakres 54-160 kHz, nie mam pojęcia czemu tak (pewnie polski importer olał w ogóle polski zakres AM, skupiając się na TV i FM; nie wiem czy i gdzie używa się AM w takim zakresie).

Jest o nim trochę więcej tu:

formatting link

Bo jakości tam nie ma, ale atmosfera jest :)

Reply to
Adam Wysocki

W dniu 2017-01-21 o 12:50, Vernon L. Pinkley pisze:

Nic zaskakującego, biorąc pod uwagę fakt, że nadawanie LW to jest w zasadzie pompowanie ładunku pomiędzy dwiema okładkami kondensatora, z których jedną jest ziemia a drugą maszt.

Już się kiedyś zastanawiałem, czy działanie radia kryształkowego nie ma więcej wspólnego z bezprzewodowym przesyłem energii (sprzężenie pojemnościowe) niż radiami działającymi na krótszych falach.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.