Nie mam czasu a tu kolejne przerwanie

Jeśli wierzyć kontrolerowi (ale sprawdzę go jeszcze, przy okazji zobaczę, czy w weekend nabija się tylko licznik "nocny") za pierwsze 5 miesięcy proporcja dzień/noc 55%/45%, więc na zmianie na G12W nie stracę. Za to nie wiem, czy zyskam na zmianie na rozliczanie 12-miesięczne - dziś przyszedł list: z uwagi na ustawę pinokiowo-prądową opłata handlowa za 6-miesięczny spada do wysokości za 12-miesięczny. Czy zmienia się za 12-miesięczny nie podali - ale teraz i tak zacznę pierwszy dopiero. Zatrważająca jest za to stabilność zużycia - ja akurat mam półrocza: zimowe wrzesień-luty i letnie marzec-sierpień - i za zimowe od lat ok. 1400kWh, a za letnie ok. 1000kWh. Ciekawe, czy ten licznik mierzy czy pokazuje zaprogramowane wartości - średnio 200kWh/mc (a taka jest podobno średnia w grupie odbiorców bodajże E, czyli gospodarstw domowych - tyle że ja mam jeszcze kuchenkę elektryczną, więc wychodziłby "gaz" za darmo ;) z fluktuacjami letnio-zimowymi ;>

Reply to
Dawid Rutkowski
Loading thread data ...

W dniu 2019-09-13 o 22:27, Dawid Rutkowski pisze:

Też ma G12w i wychodzi mi 39% / 61% ale się bardziej staramy, wszystko energożerne puszczamy w tańszym czasie :) Dlatego średnia cena kwh wychodzi mi 50gr ze wszystkimi opłatami przy rocznym zużyciu rzędu 3300kwh.

Się nie opłaca, 6-miesięczny jest najtańszy.

Reply to
Janusz

W dniu sobota, 14 września 2019 21:07:42 UTC+2 użytkownik Janusz napisał:

Takie wyliczanie średniej za kWh to jak RRSO dla kredytu - chociaż oczywiście podałeś roczne zużycie, więc można już jakoś porównywać. Ale np. 3300kWh/0,50gr za kWh daje średni miesięczny rachunek ok. 138zł - więc jak ktoś ma rozliczenie co miesiąc, co w DC kosztuje prawie 28zł, to koszt skoczy mu o 16%, do 58gr/kWh.

Ogólnie na przejściu z G11 na G12W raczej nikt nie straci, więc można polecać w ciemno, ale czy da się coś zyskać to bardzo zależy. Zapewne przy "elektrycznej" wodzie i/lub ogrzewaniu naprawdę duźo. Ale w bloku jednak niewiele - bo w domku to i pralkę puścisz w nocy, a w bloku najwyżej zmywarkę.

No i są też różne G12W - w DC nie ma "nocnego okienka" 13-15, więc już sama proporcja dzień noc jest gorsza - nie 42/58%, a tylko 48%/52%. Oraz u poszczególnych operatorów różnią się proporcje cen dzień/noc - i za prąd i za dystrybucję. Więc każdy musi sobie sam policzyć.

W domku z grzaniem wody pewnie da się uzyskać 40%/60%, w bloku raczej najwyżej "moje" 55%/45% - szczególnie z elektryczną kuchnią.

To też zależy gdzie. W DC przy G12W 6-mies. to 5,95zł/mc a 12-mies. 3,55zł/mc. Niby tylko niecałe 30zł rocznie, ale tak napawdę za nic, jakby do śmieci wyrzucać. Przeczytałem jeszcze raz ten list i wyszło, że to żadna zmiana z ustawy, ceny się nie zmieniają, a tylko u mnie zmienił się okres. Widać mieli listy z drukarni w sprawie pinokio-prądowej, to wykorzystali ;>

Reply to
Dawid Rutkowski

W dniu 2019-09-15 o 10:16, Dawid Rutkowski pisze:

Ja jestem w Tauronie Bielsko więc stawki są na pewno inne niż w DC.

Ja akurat mam tylko piekarnik, pralka, zmywarka z tych najbardziej energożernych, ciepła woda, co i gotowanie mam na gaz, ale zastanawiam sie na przejściem na prąd i PC.

Pralkę i piekarnik tak samo, nie widze problemów.

A to ciekawe, wydawało mi sie że taryfa g12w jest "ogólnopolska" z drobnymi różnicami w cenach.

To u mnie muszę sprawdzić bo widzę że się chyba coś pozmieniało.

dokładnie :)

Reply to
Janusz

Policzcie sobie jeszcze G13 o ile u Was jest dostępna.

U mnie przy G11 za cały rok w Tauronie wyszło 1800zł. Jak liczyłem, to przy G12 zapłaciłbym 100zł mniej, przy G12W 270zł mniej (dzień 41%), natomiast przy G13 to już 440zł oszczędności. Teoretycznie G13 na pierwszy rzut oka ma gorsze ceny, ale nadrabia ceną za dystrybucję i popołudniowy szczyt jest o wiele krótszy. I weekendy są liczone poza szczytem o ile ma się w miarę nowy licznik (gwiazdka w cenniku). Ale to zależy oczywiście od tego w jakich godzinach używa sie prądu. Ja mam parę rzeczy chodzących 24h/dobę (~200W), ale za to nie grzeję ani nie gotuję prądem.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Wodzinski

Jak ma się ma odbiorniki o stałym zużyciu, to wiadomo, że trzeba sobie policzyć i wybrać najtańszą taryfę. W DC nie ma G13, a G12W jest niestety gorsza niż w całej reszcie kraju :(

Akurat grzanie prądem premiuje taryfy wielostrefowe, bo zwykle grzeje się w nocy - ja mam centralne z elektrociepłowni, a i tak zakręcam na dzień. Chyba że ktoś ma w domu rybionka albo emeryta. Gotowanie prądem zaś premiuje G11, tak samo jak oświetlanie. Grzanie wody - jak ktoś sobie mądrze ustawi, to będzie w nocy.

Więc nie ma tak łatwo - w "normalnym" gospodarstwie domowym za wiele nie oszczędzisz, "prądosprzedajnie" nie są takie głupie :(

Więc jeśli nie ma się "śledzącego licznika" to trzeba zmienić (to nic nie kosztuje, tylko chwilę czasu w BOK) i sobie zrobić eksperyment, jak to zużycie dzień/noc (umownie, bo przecież w G12W weekend to też "noc" - a w G12 "nocą" jest też 13-15) wychodzi. Tak, jak pisałem, margines jest na tyle duży, że się na tym nie straci, więc eksperyment bezkosztowy z szansą zysku. Ale policzyć trzeba wg swojej taryfy, bo w kraju dość mocno różnią się ceny prądu i dystrybucji - a także różne jest ich zróżnicowanie na "dzień" i "noc". W DC jest mała różnica między prądem za dzień i noc, na dystrybucji większa - i ogólnie jest najtańsza dystrybucja w kraju. Niestety tej taniej dystrybucji nie da się wykorzystać i kupować tańszego prądu gdzie indziej (tańszego głównie w nocy), bo - przynajmniej z mojego rozpoznania - różni dostawcy od prądu i dystrybucji wymuszają comiesięczne rozliczanie - i cały potencjalny zysk zjadany jest przez nieszczęsne opłaty handlowe i abonamentowe.

Aha, licznik z weekendem w G12W to raczej każdy będzie miał - mój jest z 2013 i ma taką możliwość, właśnie w ten weekend sprawdziłem, że nabiła się wyłącznie "nocna" taryfa - a liczniki prądu wymieniane są co 7 (ew. co 8 - ale na pewno nie więcej) lat.

Można jeszcze porównywać cenę za kWh z gazem czy ciepłem miejskim - ale tu też trzeba pamiętać o opłatach stałych - i że opłacać się to będzie w zależności od zużycia. Bo np. niby u mnie kWh ciepła z sieci miejskiej do podgrzenia wody czy CO to tylko 0,16zł - ale moc zamówiona dla całego bloku jest taka, że po podziale wg powierzchni mieszkania rocznie opłaty stałej mam 280zł - a ciepła na ogrzewanie zużywam za 180zł, a na wodę za 160zł - więc cena idzie do góry o 45% - co mimo wciąż daje ok. 2 razy mniej niż za kWh prądu - pytanie jeszcze, jaka jest sprawność grzania wymiennika, a jaka grzałki...

Reply to
Dawid Rutkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.