Neon - gazowa ciekawostka

Loading thread data ...
Reply to
William Bonawentura

Pan Jarek P. napisał:

Teraz sobie przypomniałem, że czytałem artykuł, w którym ktoś biadolił na temat ciężiej doli nauczycieli. Był też przykład pań od fizyki, które muszą się narażać na jakieś milirentgeny podstępnie wydobywające się z rur Geisslera. Może więc już zakazali takich doświadczeń?

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ano niestety - wczoraj sprawdziłem, 50W na 144 MHz też nie powoduje świecenia.

Reply to
invalid unparseable

osobiscie z braku 'neonow' bawilem sie swego czasu lampami kwarcowymi (wysokopreznymi) . da sie w nich uzyskac podobne efekty. oczywiscie rury nie nalezy obserwowac bezposrednio.

nie wiem dokladnie na czym polega ten efekt, ale wydaje mi sie ze wynika to ze zjawiska grupowania sie elektronow. w koncu sporo z tej jonizacji ktora obserwujesz spowodowana jest emisja elektronow z elektrod, cisnienie jest niskie...

formatting link
troche podobnie jak w tej lampie. wyemitowane elektrony 'powolne' maja mniejsza predkosc itd. w neonie oczywiscie ich predkosci sa niewielke - co wynika z przylozonego napiecia (klistrony operuja przy tysiacach woltow...) no i obecnosci gazu.

ad. jeszcze teorii ze te efekty bezposrednio zaleza od emisji jest to ze uzywanie zwyklych 'neonowek' z generatorem wysokiego napiecia powoduje ze bardzo szybko sie zuzywaja.na powierzchni elektrod cos sie napyla, i pozniej nie chca za bardzo dzialac przy nominalnym napieciu. a moze to gaz sie czyms zatruwa? tak czy siak sama jonizacja nie spowodowalaby jakichs wiekszych zmian (tak mi sie wydaje przynajmniej)

kolejna sa zabawy ludzi w budowe malych lamp 'crt' operujacych w prozni ktorej bardzo daleko od doskonalosci.

formatting link
przypatrz sie jak wygladaja eksperymenty :) obrazki powinny ci cos przypominac :)

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.