Maly monitorek VGA

Pan Sebastian Biały napisał:

Jak mi coś nie funguje, to próbuję dociec kto za tym stoi. W sytuacji gdy wszystko jest w porządku, nie wnikam w akademickie afilacje autorów sukcesu.

Możliwe. Mówią, że gdy ktoś ma pecha, to mu cegła na głowę w drewnianym kościele spadnie.

To nie była rada. To było opisanie strategii działania w przypadku, kiedy *ja* czegoś nie potrafię sam zrobić.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Nie trzeba dociekać kto.

W kontekście Linuxa jest to precyzyjnie zdefiniowane:

formatting link

Używanie obcobrzmiacych słów bez sensownego kontekstu tylko zwiększa entropię internetu.

Taaa, tylko tutaj cegly leca na głowę bardzo często. No ale jak sie stoi pod balkonem lub w jakimś kloudzie ...

Czy wobec tego ja mógłbym opisać strategię otwierania drzwi do pawlacza jako dygresję co robię jak nie wiem co robić? Tak tylko po to aby podtrzymać dyskusję na prawidlowym poziomie absurdu.

Ja rozmumiem że to przytyki są z tym "ja nie potrafię zrobić". Ale dość żałosne. Odpuść sobie. Od tego jest advocacy żeby nurkować w mule.

Reply to
Sebastian Biały

Pan Sebastian Biały napisał:

Jasne, że tak! Czym innym było opisanie pomysłu, by podłączać na stałe monitor do routera i wciąż grzebać przy jego pomocy a to w biosie, a to w kernelu? Nikt przecież za to nie zganił. Wręcz przeciwnie, czytanie o tym rozrywką jest przednią. Pochwalić autora trzeba.

Gdzie tam od razu przytyki! Gdybym *ja* miał do domowego routera jako jedymą dostępną technologię coś, co robi oops co chwilę, to bym sobie po prostu odpuścił. Co innego sprzęt do zarabiania pieniędzy, tu może być inaczej. Czasem warto posadzić operatora, by wciąż tego pilnował. To może się opłacać.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 17.10.2017 o 20:30, Sebastian Biały pisze:

Jasne. Tylko nie dociera do ciebie jedna istotna rzecz. Za 10$ nie kupisz takiego monitora. Kropka.

Reply to
Kaczin

A właściwie po co ro? Rootfs może być nawet rw, nie ma prawa się posypac, bo zmiany jakie są tam wprowadzane są bardzo rzadko. Mam jeden rootfs chodzący już 20 lat, jeszcze na 2.2, jeszcze się nie posypał, i to na ext2 bez kroniki.

Nie mam pojęcia. Natomiast zaczynam się upewniac, że raczej nie rozumiesz możliwości systemu i próbujesz nieudolnie go używać tworząc sobie problemy absolutnie nie istniejące w odpowiednio skonfigurowanym systemie.

Absolutnie nie.

ZAWSZE jest zdalny dostęp. Jak nie umiesz zapewnić sobie tego ZAWSZE to sorry, wróć do Windows, szkoda czasu. Z mojej strony eot, bo jak zwykle szukasz dziury w całym.

Reply to
Marek

Martwym? W sensie nie uzywany aktualnie? Jeśli robisz backup dd (też nie wiem po co dd, to tylko proszenie się o kolejne problemy) to wystarczy przemonowac fs ro i można go kopiować do woli przez dd. Do backupu o wiele lepiej się nadaje rsync.

Reply to
Marek

W dniu 2017-10-17 o 20:30, Sebastian Biały pisze:

Ze swej strony zaproponowałem panel TFT do raspberry za 100 zł, plus koszt przejściówki HDMI około 30 zł. Jest to konkretne i chyba najtańsze albo jedno z tańszych rozwiązanie. Więc wybacz mi proszę wszelkie inne oftopiczne rozważania, które rozpocząłem w dobrej intencji - czasem nieco inne rozwiązania wydają się lepsze.

Natomiast jeśli bezwentylatorowy atom zajmuje się transkodowaniem video, to zwróciłbym jeszcze uwagę na jego chłodzenie - może to być przyczyną połowy zwisów.

Pozdrowienia L.

Reply to
Luke

Luke pisze:

Tańsze też się trafiły. Było wiele sensownych prostych i tanich rozwiązań, że aż mnie to zaskoczyło. I ucieszyło -- bo i mnie się przydadzą. Zamiast wygrzebywać coś ze staroci, kupię sobie nówki sztuki po parę dolców. Ale kol. Marudny uważa, że to "powinno" być na szrocie w Danii, i to dokładnie takie, jak sobie wyobraził. A jeśli *już po* podaniu wskazówki ktoś okaże zdziwienie egzotycznymi doświadczeniami (nic mi nie działa jak powinno, wszystko się wiesza), to zachowuje się niegodnie.

A co może być przyczyną drugiej połowy? Ja już nie pamiętam kiedy doświadczyłem przypadkowej zwiechy. Prawdopodobieństwo, że w jednym miejscu pojawią się aż dwa czynniki zwiechotwórcze jest minimalne.

Reply to
invalid unparseable

No właśnie, zależy co robisz. Jeden router mam właśnie readonly, bo nie musi być readwrite. Drugi komputer obok niego (do takich celów, jak "inne rzeczy poza przerzucaniem pakietów") jest już w readwrite, ale ext4 dobrze sobie radzi z nagłymi awariami zasilania.

Wrzucenie tam '0' sprawi, że fsck nie będzie się odpalał przy starcie.

Reply to
Adam Wysocki

Ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy będą je robić :)

Idealnie byłoby mieć UPSa podłączonego po USB, który powiedziałby routerowi "jeszcze parę minut i się wyczerpiemy, więc zamykaj system i wyłączaj się".

Reply to
Adam Wysocki

Na zmianę IP też są sposoby - VPN, DynDNS...

Reply to
Adam Wysocki

Nikt nie powiedział, że ten NAS jest na SD :)

Ja mam do raspi, robiącego za NAS, podpięte przejściówki USB/SATA.

Wspomniane raspi chyba by wybuchło, a na pewno by się zawiesiło (co muszę jeszcze zdiagnozować, bo jest to powtarzalne, gdy zużywa się za dużo RAMu; swap jest na SD).

Reply to
Adam Wysocki

Jakiej firmy?

U mnie Segate'y ani WD nie padają... (odpukać)

Nie doceniasz rpi3 :)

$ sudo dd if=/dev/sda of=/dev/null bs=1M count=1024 iflag=direct

1024+0 przeczytanych recordów 1024+0 zapisanych recordów skopiowane 1073741824 bajty (1,1 GB), 31,7588 s, 33,8 MB/s

$ sudo hdparm -Tt /dev/sda

/dev/sda: Timing cached reads: 1440 MB in 2.00 seconds = 720.07 MB/sec Timing buffered disk reads: 84 MB in 3.05 seconds = 27.50 MB/sec

Reply to
Adam Wysocki

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

One nie muszą się dodać, one mogą się też odjąć i nawet nie zuważymy, że coś nam groziło.

Reply to
HF5BS

Ha, też tak kombinowałem, zanim zainwestowałem w J1900 :) Trwało to pół roku. Po tym czasie miałem dość błędów I/O przy każdym poruszeniu kabla USB, i wiążących się z tym wielogodzinnymi sesjami fsck... Nie mówiąc o transferach dyskowych na poziomie 486SX. Zlikwidowałem więc pająka z RPi+dwa dyski+trzy zasilacze i wstawiłem zwartą skrzynkę miniITX.

Być może twoje przejściówki jakieś lepsze, albo RPi stoi w spokojniejszym miejscu (u mnie był w korytarzu - wystarczyło drzwiami trzasnąć by w dmesg pojawił się wysyp błędów).

No i był też problem z transferem między dwoma dyskami - USB bardzo szybko się wysycało (dzielone z Ethernetem... jako NAS daremne - filmy MKV notorycznie się cięły). Ale to było RPi 2, może na trójce jakoś inaczej to rozwiązali.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

W dniu 2017-10-18 o 13:29, Adam Wysocki pisze:

A to tego nie ma? Znaczy się gotowców?

Reply to
JaNus

J1900 to też jest dobra opcja. Szukam czegoś do oglądania filmów, bo raspi (inne, ale też trójka) nie daje rady na 1080p (a nawet na 720p potrafi się przyciąć).

Raspi jest wsadzone w obudowę razem z dyskami i przejściówkami. Przejściówki rzeczywiście dobre - trzy różne wypróbowałem, zanim znalazłem takie, które nie miały problemów. Tyle że te przejściówki 5V dla dysku biorą bezpośrednio z USB (i to ile dysk pociągnie, kto by się tam ograniczeniem 500mA przejmował), więc jeszcze zrobiłem małą płytkę, która puszcza 5V osobno, a tylko dane z USB.

Inne przejściówki albo były gówniane i ciągle się rozłączały, albo nie obsługiwały SMART-a. Zrobiłem o tym swego czasu wątek na pl.comp.pecet.

Hmm, ja nie transferuję nic między dyskami, ale mam dyski w RAID-zie i na zewnątrz (Ethernet -> Accesspoint -> WiFi 5G) spokojnie wysycam Ethernet, mając transfery na poziomie 10 MB/s.

Trójka jest dużo mocniejsza. Sam dwójki nie miałem - jedynie jedynkę (robi teraz za serwer druku, bo nie chciałem ciągnąć kabla do drukarki), Beaglebone Black (kupiony, jak jeszcze nie było trójek) i trzy trójki (każda do czego innego).

Reply to
Adam Wysocki

Są. Tylko trzeba kupić :) Mój UPS tego nie ma, a dusza hobbysty nie pozwala mi inwestować w nowego bez wyrzeźbienia czegoś samodzielnie. A że to wyrzeźbienie jest gdzieś daleko na liście priorytetów...

Reply to
Adam Wysocki

W dniu 2017-10-17 o 21:15, Sebastian Biały pisze:

Właśnie mój brat przećwiczył coś, co najwyraźniej stanowić będzie rozwiązanie Twojego problemu.

Ale, coby Ci nie był za łatwo, to odeślę tu:

formatting link

- przeanalizuj kilka z tamtejszych odsyłaczy, koniecznie!

Reply to
JaNus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.