Linux + Xilinx WebPack ISE + klon Platform Cable USB

Powoli zabieram się za eksperymenty z CPLD. Zaprojektowałem hardware'owy projekt, na którym zamierzam eksprymentować, jednocześnie próbuję skonfigurować środowisko i narzędzia.

System to Debian 9. Na chwilę obecną udało mi się zainstalować i uruchomić najnowszą dostępną wersję Xilinx WebPack ISE dla Linuksa (14.7). Okazało się, że w przeciwieństwie do wersji windowsowej instalator nie tworzy żadnego skrótu w systemie i uruchomienie środowiska każdorazowo wymaga wydania paru poleceń w konsoli (najpierw wywołanie skryptu ustawiającego zmienne środowiskowe, potem wywołanie samego ISE).

Teraz próbuję podłączyć do tego programator Platform Cable USB, a właściwie jednego klona, identycznego z tym tutaj:

formatting link
System widzi programator poprzez lsusb:

Bus 001 Device 006: ID 03fd:0013 Xilinx, Inc.

Jednak w samym ISE nigdzie nie mogę doszukać się opcji związanych z programatorem. Czy muszę instalować jakieś dodatkowe sterowniki? Komukolwiek udało się uruchomić to narzędzie pod Linuksem?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

To, że kernel (driver) urządzenie wykrywa nie oznacza, że aplikacja w userspace ma prawa do komunikacji z nim. Jesteś pewien, że aplikacja ISE uruchomiona na prawach zwykłego usera ma prawa gadać z tym urządzeniem USB? (odpowiednia konfiguracja udev/hotplug). Podejrzewam że nie ma praw to "nie wykrywa".

Reply to
Marek

Ok, już doszukałem się rozwiązania. Okazuje się, że domyślne sterowniki od Xilinxa nie są kompatybilne ze współczesnymi wersjami jądra Linuksa. Działało to jakoś w czasach kernela 2.6. Podczas instalacji kompilowany był moduł jądra, który manifestował się w systemie jako /dev/windrvr czy coś takiego. Dzisiaj ta operacja już nie przechodzi.

Jakiś czas temu ktoś jednak napisał alternatywny driver:

formatting link
Po skompilowaniu i odpowiedniej konfiguracji program iMPACT zaczął widzieć programator oraz meldować brak napięcia na pinie VREF. Czy działa w 100% będę mógł powiedzieć dopiero po złożeniu płytki z CPLD.

Reply to
Atlantis

środa, 11 listopada 2020 o 22:36:36 UTC+1 Atlantis napisał(a):

Jako alternatywę proponuję obadać też

formatting link

Reply to
M M

Gdyby ktoś potrzebował tej informacji to melduję, że sterownik o którym pisałem powyżej faktycznie zadziałał. Programator wykrył XC2C128 podłączony przez JTAG i pozwala na wykonywanie operacji na układzie.

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.