lampa błyskowa - długi czas odpoczynku

Witam

Posiadam lampę błyskową (sunpak pf30x). Wadą jest to, że po około 20 fleszach lampa przestaje błyskać i trzeba odczekać sporo, zanim znowu można z nią pstrykać. To jest konstrukcyjne zabezpieczenie przed przegrzaniem. Pytanie - czy można to jakoś ominąć ? Innymi słowy nasuwa się kilka pytań: w jaki sposób 'standardowo' robi się takie zabezpieczenia, co i jak można sprawdzić w lampie, aby mieć 'punkt zaczepienia'. Jest to bardzo irytująca sytuacja i jestem w stanie poświęcić tą lampę gdybym musiał ją spalić :)

Dodam, że na pewno baterie są OK - idą 2 paluszki, wcześniej, myśląc, że to wina słabych baterii (akumulatorków), zrobiłem podłączenie równoległe jeszcze 4 aku (2x2). Także łącznie lampa może pracować na 6 akumulatorkach. Tylko co z tego, skoro jak pisałem wyżej, lampa przerywa pracę i lipa.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, mogę zrobić zdjęcie płytki ze środka, lub też miernikiem zmierzyć sugerowane parametry.

pzdr Bogdan

Reply to
Bogdann
Loading thread data ...

W dniu 2011-11-21 23:30 Bogdann napisał(a):

Sprawdź kondensator.

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik Adam Dybkowski napisał:

Tylko OSTROŻNIE. Rozładować przez rezystor.

Reply to
Maciek

Witam. Jedyne co zrobiłem, to parę fotek :)

formatting link
formatting link
formatting link
Czy na podstawie tych zdjęć można coś wywnioskować ?

pzdr Bogdan

Reply to
Bogdann

Użytkownik "Bogdann" <piotrek snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:jagu3o$v2q$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Trochę nieostre... Jedyne co mi się kojarzy, to ten duży tranzystor, spotykałem przypadki (moje radio na 2m znaczy się) :), że gdy tranzystor w końcówce rozgrzał się, spadała jego moc i to znacznie. Było też przed laty takie uszkodzenie przemiennika warszawskiego SR5A, że jak mu się końcówka zagrzała, moc spadala z "bezszumowej", do "ledwowszumachsłyszalnej", albo zupełnie znikała. Przemiennik wyłączał się, końcówka stygła i znów było go słychać... Może tutaj albo przetwornica ma tak mały "napęd", że ładuje bardzo powoli, albo od za małego wzmocnienia zrywa drgania i trzeba odczekać? Takie konstrukcje to raczej są wysilone, zresztą w instrukcji mojego aparaciku (Exakta DC-350) jest napisane, żeby nie tluc flesza raz po razie, tylko po kilku fotkach dać mu odpocząć...

Reply to
Araneus Diadematus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.