lama konstruuje :)

Witam,

od razu mowie ze jak na razie jestem lama z elektroniki, ale caly czas sie wytrwale ucze :D

Chcialem sobie zbudowac jakis prosty kolorofon. Po jakims czasie uznalem ze lepiej zaczac od jakiegos mini wzmacniacza, ktory przydalby sie do nasluchiwania czy odcinane sa wlasciwe czestotliwosci na filtrach. No to zabralem sie do dziela i zrobilem cos takiego:

formatting link
Nie dysponuje zasilaniem symetrycznym wiec radze sobie ze sztuczna masa. Wzmacniacze operacyjne zasilane sa z 12V i 0V, na wejsciu sygnal jest zwiekszany do polowy zasilania.

Problem z tym jest taki, ze to strasznie piszczy :) nie mam pojecia dlaczego ten pisk sie pojawia i jak go zlikwidowac. No i jesli ktos uwaza ze cos w tym ukladzie jest nie tak to bym prosil o wszelkie wskazowki - to moje poczatki z elektronika.

Reply to
NukeDMAn
Loading thread data ...

NukeDMAn napisał(a):

Po pierwsze - sztuczna masa ok, ale zwierasz ją sygnałem wejściowym do minusa zasilania (czyli u ciebie 0v). Musisz między gniazdko wejściowe a wejscie pierwszego wzmacniacza (i te oporniki robiące sztuczną masę) dodac kondensator, 1uF będzie ok.

Po drugie - drugi wzmacniacz operacyjny ma kosmiczne wzmocnienie. Twój potencjometr jest ok, ale zamiast C2 wstaw opornik (np 1k-10k) i będzie już naprawde ok.

Reply to
BartekK

BartekK pisze:

wrzucone.

hmmm, faktycznie - jest lepiej troche, ale mozesz mi wyjasnic dlaczego? C2 mial odcinac stala skladowa, bo ten pierwszy wzmak mial byc po prostu wtornikiem napiecia...

PS. wiekszosc piskow zlikwidowana zostala po prostu kondenstatorami miedzy + i - zasilania... kijowy zasilacz mam. Te kondenstatory zamienily pisk na minimalny szum.

PS2. teraz jest problem z basem - przy nizszych czestotliwosciach glosnik zaczyna harczec, a jestem pewien ze powinien je odtworzyc bez problemu. Co z tym mozna zrobic? (nie zmniejszajac glosnosci dzieku jesli sie tak da)

Reply to
NukeDMAn

NukeDMAn napisał(a):

Nie wiem przy jakiej glośności pracujesz, ale:

- wzmacniacz operacyjny zasilany z 12v moze ci dac +/-6v na wyjsciu, ale nie na obciążeniu 8omach glosniczka. Przy takim obciążeniu ograniczeniem jest prąd maksymalny na poziomie ~10mA - 20mA z czego wynika moc maksymalna dostarczana do glosniczka w pojedynczych miliwatach. Nic dziwnego że przy niskich tonach (które z reguły mają wyższą ampitudę) charczy. Wiem że miło jest zrobić coś samemu - ale w tym przypadku (robiąc na wzmacniaczu operacyjnym), bez dodania koncówki mocy na tranzystorach albo większym scalaku - nie da rady. Na szybko i na prowizorkę - pomogło by dodanie pary BD135 oraz BD140 na wyjściu wzmacniacza operacyjnego, obięte pętlą sprzężenia zwrotnego (czyli twój potencjometr "za nimi").

A najprościej i najtaniej będzie wziąść popatrzeć za najtanszym zestawem głośniczków do komputera, z wbudowanym wzmacniaczem i zasilaczem :) Tandete za 5zł już kupisz na alledrogo, a do twojego celu wystarczy, i będziesz mógł skupić się na tym co chciałeś zrobić pierwotnie...

Reply to
BartekK

BartekK pisze:

to ze milo jest zrobic cos samemu to jest wlasnie argument nr 1. Dlatego wlasnie zbuduje tez ta prowizoryczna koncowke, dlatego ze mi to sprawi radoche:) a moze pozniej sie przyda.

ale nie tedy droga :D chyba ze bym je rozwalil i zobaczyl jak to tam jest zrobione :)

dzieki wielkie za porady, nie ukrywam ze pomogly. Jeszcze sie pewnie bede zglaszal w przyszlosci:)

Reply to
NukeDMAn

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.