kwasiak i lifepo4 równolegle

potrzebuję połaczyć równolegle kwasiaka i lifepo4 (po 100Ah nominalnej pojemności). Zasilać to będzie przetwornicę, która ciągnie max 100A a w szpilce do 200A. Założenie takie, że chcę by te szpilki i ew. praca >100A była rozłożona na 2 akumulatory (a lifepo4 jaki chce ma max 100A z bmsa). Ładowane będzie to z paneli przez kontroler mppt (20A). Druga sprawa to ochrona kontrolera bo jak bms odłączy aku podczas ładowania z paneli to kontroler idzie z dymem.

Nie widzę nigdzie słabych punktów, gdzie potencjalnie miałoby się to wykrzaczyć ale może coś oczywistego pominąłem...

Reply to
sirapacz
Loading thread data ...

W dniu 2023-02-28 o 11:38, sirapacz pisze:

Napięcia mają takie same?

Reply to
Janusz

Dnia Tue, 28 Feb 2023 13:04:51 +0100, Janusz napisał(a):

Oprócz napięcia ważna jest jeszcze charakterystyka. Albo podłączenie przez separator - tak, jak czasem robi się to w samochodach wyprawowych albo na jachtach. Nie mam tu na myśli odłącznika czy przełącznika, tylko układ który nadzoruje każdy z akumulatorów zarówno podczas oddawania energii jak i ładowania.

Reply to
Adam

wtorek, 28 lutego 2023 o 11:38:51 UTC+1 sirapacz napisał(a):

Jak masz na nalepce na LiFePO4 100Ah to masz 100Ah do dyspozycji a jak chcesz go trochę oszczędzić to 80Ah. Jak masz na ołowiowym napisane 100Ah to w zależności od typu masz od 20 do 60Ah. Żywotność pierwszego to ok4000 cykli a drugiego też w zależności od typu i sposobu ładowania i rozładowywania od 100 do 800 cykli. Z tym że ok 800 to akumulatory do wózków widłowych i podobne. Żadne z tych co w sklepie za rogiem można kupić.

Reply to
Zenek Kapelinder

Napięcia pracy? zgodne. Jeśli o pytasz o napięcie w momencie spinania w równoległe połączenie to wyrównam:)))

Reply to
sirapacz

Charakterystyki mają różne - i nawet mi pasują. Pierwszy pracuje lifepo a dopiero jak napięcie klapnie to ciągnie z kwasiaka + kwasiak jest prawie pełny w momencie, gdy pustawy jest lifepo.

Taka praca mi pasuje. Tylko czy czegoś istotnego nie przeoczyłem - napięcia ładowania końcowe mają w końcu identyczne. Dokładanie dodatkowego "niewiadomocorobiącego" kontrolera oprócz tego, który będzie układ równoległy ładować jest wg mnie bez sensu (w każdym razie nie widzę zupełnie potrzeby dokładania czegokolwiek poza ew. bezpiecznikiem pomiędzy nimi na wypadek jakby pomroczność jasna mi odwróciła polaryzację podczas spinania:)))

Reply to
sirapacz

środa, 1 marca 2023 o 00:06:10 UTC+1 sirapacz napisał(a):

Łączenie tych dwóch typów akumulatorów równolegle to pomysł z czapy. Ale kto bogatemu zabroni?

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu .03.2023 o 00:52 Zenek Kapelinder snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Czemu z czapy? - sirapacz opisał zalety. Jakie widzisz wady poza ceną?

TG

Reply to
Tomasz Gorbaczuk

środa, 1 marca 2023 o 09:43:34 UTC+1 Tomasz Gorbaczuk napisał(a):

Co ja się będę produkował. Niech zrobi i za rok a nie następnego dnia opiszę efekty.

Reply to
Zenek Kapelinder

Może doprecyzowania wymaga, ze kwasiak już jest w układzie - dołożyć mu chcę lifepo by zwiększyć pojemność. A oszczędnością będzie jeden lifepo a nie dwa:D Plus działanie kwasiaka jako zabezpieczenie:)

Reply to
sirapacz

W dniu 01.03.2023 o 19:36, sirapacz pisze:

Może zadziałać ale nie musi. Cały myk w automatyce ładowania, bo rozładowanie to inna bajka. Różne typy akumulatorów bardzo różnie absorbują energię i mogą oszukać sterownik co może być przyczyną, że akumulator z innej parafii, będzie niedoładowany. Czas ładowania też jest tutaj ważny i przede wszystkim samorozładowanie. Różnice są na tyle duże, że wyjebałem ze swojego układu kwasiaki i zostawiłem tylko żelowe.

Panie, BAJKA teraz :) Nigdy wincyj kwasiaka.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 01.03.2023 o 20:06, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Dodam tylko, ze MPPT ma w ustawieniach "boost" i nakurwia maxa do momentu, kiedy napięcie osiągnie ustawiony poziom (np 14,4V) ale trwa to również w wyliczonym czasie a później spada np do 13,9V co przy różnych typach akumulatórów wygląda różnie. Nawet dwa kwasiaki z różną pojemnością wychodzą tak, że jeden jest niedoładowany, nie pisząc już o stanie gdzie dwa takie same potrafią być naładowane różnie (jeden więcej a drugi z 25% niedoładowaniem)...w zależnosci od stanu zużycia, przykładowo jeden nowy a drugi stary i ten nowy jest niedoładowany.

Częściowo pokonałem problem tak, że mam 2 sterowniki MPPT i dwa panele.

Panel 100W ma sterownik 10A i jest skierowany na wschód, gdzie teraz o wschodzie słońca już mam ładowanie małym prądem, który wzrasta a drugi panel 300W ma MPPT 20A i jest skierowany na południowy zachód. Wydłużyło to do maksimum czas ładowania akumulatórów co jest tutaj priorytetem bo nie mogę nagle wcisnąć w akumulator 50A więc czas ładowania odgrywa tutaj ważną rolę bo inaczej się to rozkłada dla "boost" i podtrzymania napięcia po "głównym" naładowaniu.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 01.03.2023 o 21:09, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

...jeszcze :)

Przy kwasiakach dochodziło do takiego stanu, że przy łącznej pojemności

320Ah (220+100Ah) jeden się gotował a drugi nie. Na dodatek prąd ładowania przekraczał 12A a ilość wepchnietej energii to nawet było 1kW dziennie! Wskazania MPPT podawały również spore rozładowanie, które absolutnie nie pokrywało się ze stanem faktycznym.

Przy żelowych zupełnie inaczej (200Ah) nie dość, że prąd ładowania to max 8A ale przy tych samych ustawieniach, rozładowanie 200Ah żelowego trwało ostatnio ponad miesiąc (słabe słońce) to kwasowce przy tych samych parametrach ładowania/rozładowania o łączej pojemności 300Ah padały w 2 tygodnie.

Kwasowce po roku pracy siadały w 50%. Nie wiem jak ten żelowiec długo pociągnie ale ma już 10lat i jest lepszy niż wspomniane kwasowce jako nowe.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 2023-03-01 o 21:24, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Bo jeden był już zasiarczony i miał mniejszą pojemność, dlatego ...

Na dodatek prąd

... tak szybko padał.

Reply to
Janusz

W dniu 01.03.2023 o 23:02, Janusz pisze:

Niekoniecznie :) Wobraź sobie, że nie było zasiarczenia bo to były nówki. 100Ah się nie gotował a gotował się ten 220Ah, który był nowszy o

1 miesiąc:) Róznica taka, że 100Ah był bezobsługowy a 220Ah (Mercedes-od TIRa/inny typ) miał korki i musiałem dolewać wody co 2 miesiące. Inaczej pisząc, sterownik MPPT miał swoją logikę i "głupiał" w boost. Logi z MPPT mam dostępne w apce przez BT (Solar Life) ale logi z "natury" prowadzę w zapisie Supla w osobnych kanałach V i A na każdą minutę. Stąd wiedza jak to wygląda naprawdę w skali roku dzień w dzień, minuta po minucie :]

Nie wiesz jaki był "drenaż" :) bo nie podałem. Otóż po skończeniu/braku ładowania NIGDY nie dochodziło do większego drenażu niż 1A, srednio było to ok 0,8A...czyli jesli policzysz pojemność akumulatorów to okazuje się że kwasowiec to zwykła bajka.

Dopiero po roku, dotarła do mnie świadomość, że w normalnym cyklu dla kwasiaka, czyli samochodu, akumulator używany jest przez max 1 min...do rozruchu a później jest ładowany. Rozładowanie praktycznie nie istnieje...chyba że jakaś lampka 5W w bagażniku się nie wyłączy i na drugi dzień są już problemy.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 01.03.2023 o 21:09, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Masz tutaj wykres woltomierza z dzisiejszego dnia, jak wygląda "boost" i później reszta.

formatting link
Tutaj wskazania amperomierza:

formatting link
Mam historię od 2 lat więc wyciągam wnioski z każdej opcji.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

środa, 1 marca 2023 o 19:35:22 UTC+1 sirapacz napisał(a):

Zrób i za rok napisz co z tego wyszło.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 01.03.2023 o 23:39, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

No znów dodam :) że obecnie akumulator żelowy 200Ah jest w sumie naładowany, stąd niskie wskazania amperomierza podczas ładowania, bo ostatnio świeci słoneczko. Jest też wiatrak, który "dopala" powyżej

5m/s. Co się jednak dzieje w dzień? Startują 4 kamery IP z AI (nadmiary z PV) ale po zachodzie słońca działa tylko router LTE + 2 moduły ESP32 z czujką ruchu, która odpala kamery w nocy, jesli wyczuje ruch + alarm, czyli czuwanie systemu (oszczędzanie energii). Całość to pełna autonomika sterowana skryptami Supla. Generalnie mam to online w apkach na smartfonie bo mnie tam nie ma codziennie/jedynie w weekend/ powiadomienia. Latem dojdzie jeszcze pompa do oczka wodnego 30W w którym mam rybki (obecnie tylko ruchoma klapa ociepleniowa/antyparująca/styropian nad oczkiem wodnym, która się zamyka siłownikiem, jeśli woda w oczku ma wyższą temperaturę niż otoczenie). Pompa teraz z powodu temperatury wyłączona i pracuje jedynie napowietrzanie wody powyżej 4C. Taka moja "zabawka/hobby" zdalna...i poligon doswiadczeń + zbieranie danych dla samej wiedzy, co to się tam odjaniepawla :)

Zdalne ZOO dla samej wiedzy :)...i przynajmniej mogę sie to wiedzą podzielić.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

czwartek, 2 marca 2023 o 01:24:20 UTC+1 LordBluzg®🇵🇱 napisał(a):

Możesz się podzielić tylko nikt słuchać nie chce.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 02.03.2023 o 01:56, Zenek Kapelinder pisze:

Sądzisz że NNPT

formatting link
jest obsługiwane fonicznie? Muszisz mieć jednak jakieś przesłuchy :D:D:D, sam jeden (ONLY ONE)

Albo: SŁYSZYSZ GŁOSY!

Możesz tylko wypiedalać pluskwo jadowita zajmująca mieszkanie na poddaszu po jakimś ograbionym Żydzie w Łodzi :) Menorę chociaż odpal w oknie, żeby mu podziękować za to że nie mieszkasz na śmietniku :D

Widać w wątku że nie chcesz się podzielić wiedzą więc musisz wypierdalać daleko :D taki ładny chuj z ciebie, 5-cio centymetrowy w wzwodzie :D "krutki kutas na długiej hulajnodze". Tak, nie mogę obrazic gówna, to oczywiste :D Ziuu, jak spływaszszsz :D:D:D Podobamisię :)

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.