Czy ktoś z Was robił fotocelę

Witam

Czy ktoś z Was robił fotocelę z chip'a

formatting link
? Jeśli tak to czy wszystko jest poprawnie opisane? Nie jestem dobrym elektronikiem ale proste rzeczy potrafię sklecić jednak tylko wtedy gdy nie ma błędów w podanych schematach więc pytam zanim zacznę robotę.

Może ktoś z Was ma już zaprojektowaną płytkę (w tym nie jestem mocny).

Widziałem również fotocele pracujące bez baterii, czy ma może ktoś z Was schematy takiej? Zależy mi również aby był ten przełącznik ustawiający po którym błysku ma inicjować podłączoną lampę.

Z góry dzięki za wskazówki.

Reply to
Shreek
Loading thread data ...

On Behalf Of Shreek

No to masz okazję się dokształcić ;-)

Zawsze wygląd płytki zależy od zastosowania/obudowy/wymagań mam około 10 stuk. Podaj cyfrę od 1 do 9, a Ci wyślę _projekt_ gotowej płytki.

Nie rozumiem. Tzn. rozumiem, że dektor błysku nie wymaga dodatkowego zasilania. Bo lampa błyskowa to energii z powietrza nie bierze. Fotocela bez zasilania - zasilanie ma z wejścia lampy błyskowej. Tzn. działa na zwarcie, czyli na wejściu lampy jest jakieś napięcie, na ogół około 5V. Z mała wydajnoiścią prądową, ot tyle aby zasiliić ładowanie kondensatora i fotoelement. W momecie błysku fotoelement zaczyna przewodzić i na skutek tego, dodatkowy tranzystor też zaczyna przewodzić powodując zwarcie na wejściu lampy błyskowej. jednocześnie zwiera zasilanie fotoceli, ale to nie w tej chwili istotne. Zliczanie błysków to już wymaga osobnego zasilania.

pzdr Artur

Reply to
ziel

Użytkownik "ziel" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości

A czym się różnią? Rozumiem że wszystkie 10 to projekty zgodne ze schematem z chipa. To może poproszę nr ... 5 ... :-)

Oczywiście chodzi o detektor. Wiadomo, lampa zasilana z baterii lub zasilacza. Chodzi mi o to aby nie musieć stosować kolejnego kompletu batarii do zasilania fotoceli.

To chyba zostanę przy fotoceli z własnym zasilaniem.

Reply to
Shreek

Na oko tak ... ale jesli zamierzasz do cyfraka, to ja bym sie sie mocno zastanowil..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Nad czym, konkretnie? Bo nie wiem, nigdy się fotocelami nie bawiłem.

Reply to
Shreek

Po pierwsze nad sensem - lampa jakas tam energie blysku ma, nalezy odpowiednio ustawic przyslone w aparacie do czulosci filmu i odleglosci [chyba ze lampa ma automatyke] ... a jak to zrobisz w cyfraku ? Trzeba by lampe brac z reczna regulacja mocy - tzn najlepiej z zadawana wartoscia do automatyki. No i pytanie czy to zadziala, czy przy tym przedblysku automatyka aparatu ustawi sie tak, ze potem jej mecniejszy blysk przeszkodzi.

A druga sprawa - coraz wiecej aparatow na oko blyska wiele razy, "na drugi blysk" moze byc za malo ..

J.

Reply to
J.F.

Mam trochę ustawień manualnych (w cyfraku) mogę ustawiać moc lampy, wymuszać błysk niezależnie od warunków oświetleniowych itd.

Reply to
Shreek

Wybaczcie podsłuchuję dyskusję. Interesuje mnie by ktoś zrobił "fotocelę' - dawniej to się nazywało wyzwalacz lampy błyskowej z ustawianiem błysku na 1x, 2x i 3x W handlu można dostać maxymalnie 1 i 2 x. Czy ktoś może dla mnie coś takiego zrobić łączę pozdrowienia Robert

Reply to
Hobby

A co to za cyfrak ? Bo mowiac szczerze powatpiewam.

Tzn sugeruje fotocele pozyczyc i przetestowac czy cokolwiek z tego wyjdzie ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Najzwyklejszy canon A70 - ma w opcji manual możliwość sterowanie pracy lampą - auto, ON, OFF oraz trzystopniową regulację mocy błysku. Dodatkowo możliwość ustawienia korekcji naświetlania +-3eV no i oczywiście ręczne nastawy przesłony i migawki dają już spore możliwości.

Reply to
Shreek

On Behalf Of Shreek

Zaden nie jest robiony w/g schematu w Chip.

A jak chcesz aby zadziałalo po trzecim błysku, to może warto pomyśleć o wyzwalaniu kilku aparatów z ustawianą indywidualnie zwłoką czasową.

pzdr Artur

Reply to
ziel

Ale jednak Canon :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "ziel" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl...

To jakby Ci to nie sprawiło problemu to podeślij mi kilka schematów na priva.

Reply to
Shreek

korekcje naswietlenia maja nawet tansze i tandetniejsze aparaty - to wlasciwie standard. Co do fotoceli: ja posluguje sie taka - zrobiona z ukladu blyskowego wymontowanego z aparaciku jednorazowego-zabawki + uklad wyzwalajacy na tyrystorze i dwoch fotodiodach. Dziala wysmienicie. Trzeba tylko nabrac doswiadczenia jak ustawic dodatkowa lampe, by nie przeswiatlic zdjec. Pozdr Marek

Reply to
invalid unparseable

Korekcje tak, ale co ona robi to w zasadzie nie wiadomo. A juz sterowanie ustawieniem przyslony to rzadkosc .. jest tam w ogole jakas przyslona ? A do blysku to niemal niezbedna.

I dziala z cyfrakiem ? Nie masz problemu ustawiania "na n-ty blysk" ?

"ustawic" w sensie "blizej/dalej" ? Bo nie podejrzewam zebyc mial tam jakas regulacje mocy blysku ..

J.

Reply to
J.F.

Jak to co robi korekcja naświetlania? Zwiększa lub zmniejsza czułość matrycy... A przesłona to oczywiście że jest (no może w jakiś zabawkach nie ma), różnie natomiast jest z mechaniczną migawką tej może nie być w cyfrówce.

Reply to
Shreek

Np zmniejszajac czas. a to przy blysku nic nie da.

HP735 - ma dwie, widac jak sie otworek zmniejsza, mozna recznie wybrac. Ale w innych nie zauwazylem

Szczegolnie jesli ma ciagle podglad na monitorku :-)

J.

Reply to
J.F.

U¿ytkownik "J.F." napisa³ w wiadomo¶ci

Nieee. Korekcji eV nie robi siê przez zmianê czasu tylko przez zmianê parametrów matrycy.

My¶lê ¿e zagl±danie w obiektyw jest ma³o wiarygodne. Najlepszym testem na obecno¶æ przes³ony jest mo¿liwo¶æ uzyskiwania ró¿nej g³êbi ostro¶ci. Nie ma przes³ony - to g³êbia sta³a.

To my¶lê ¿e nie ma takiego znaczenia. S± aparaty gdzie migawka jest ca³y czas otwarta natomiast podczas robienia zdjêcia nastêpuje jej zamkniêcie - aktywacja matrycy i pstryk zdjêcie.

-- Miros³aw P. GG 1119311

Reply to
Shreek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.