kilka pytanek, może ktoś będzie mógł pomóc

Cześć,

Poszukuję schematu stopera o dokładności 1/1000 sekundy, takiego, który mierzyłby i zapamiętywał powiedzmy 50 międzyczasów (+ oczywiście mierzenie czasu całkowitego). Próbowałem znaleźć coś w archiwum grupy, ale linki, które znalazłem już nie funkują.

Przydałby się również pomysł na to jak zasygnalizować moment przesuniecia danego przedmiotu obok innego (coś w rodzaju fotokomórki, ale działającej na określonej częstotliwości), tak, żeby sygnał generował się tylko dla sparowanego przedmiotu. Ale zamotałem...

To może powiem po kolei :)

Ścigamy się z kolegami na motocyklach w Wyścigowych Motocyklowy Mistrzostwach Polski. Założyliśmy sekcję motoklową (WSM -

formatting link
W wyścigach jednym z bardziej przydatnych gadżetów jest LAP TIMER. Dla niewtajemniczonych jest to urządzenie, które mierzy czas wyścigu i międzyczasy dla danego zawodnika. Na prostej Start-Meta stawia śie tzw. "bazę" a na motocyklu montuje się czujkę i wyświetlacz, które po przejechaniu obok "bazy" owe międzyczasy pokazuje. Taki niby bajer bardzo pomaga w analizowaniu danego przejazdu, no i oczywiście bardzo motywuje. Niestety laptimer to droga sprawa (najtańszy ponad 1000 zl), a my ścigamy się całkiem amatorsko, dlatego wpadłem na pomysł, żeby coś takiego samemu zmontować. Troche doświadczenia z elektroniką mam, ale niestey za mało, żeby taki projekt przygotować sam, więc jeśli ma ktoś jakieś pomysły na tanie rozwiązanie tego problemu to bardzo chętnie posłucham wszelkich sugestii :)

Mój pomysł na początek był taki, żeby kupić jakiś pierwszy lepszy stoper (dokładność 1/1000) i podpiąć pod przycick międzyczasu sygnał z czujki. Nie mam natomiast pomysłu na to jak ten sygnał generować i jak komunikować się z bazą.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

A macie może laptopa ?

Reply to
William

Użytkownik "William" snipped-for-privacy@ma.mnie.pl> napisał w wiadomości news:e6lk74$1qq8$ snipped-for-privacy@news2.ipartners.pl...

Laptop jest, ale pech chciał, że bez irdy. Poza tym "bazę" trzeba zostawić po prostu na murku przy prostej start-meta, więc laptopa bym nie zsotawił :(

Nie ma ktoś jakiegoś prostego schematu nadajnik-odbiornik irda o zasiegu do

15 m? (bo z tego co się zorientowałem profesjonalne laptimery działają właśnie na irde, tylko ten zasięg jakiś duży :)

Pomysł klaruję się powoli w kierunku zakupu stopera z pamięciu kilkudziesięciu międzyczasów i podpięcie pod przycisk "split" mechanizmu który zamykałby obwód na skutek odebranego sygnału irda. Pomóżcie troche - laikowi ciężko wykombinować.

pozdro,

Reply to
invalid unparseable

A czy pomiar odbywa się gdy zawodnicy się ścigają ? Dlatego pytałem o laptopa, bo z kamerką USB wystarczyłby do "nagrania" pomiaru. Bo jeśli potrzebujecie tylko fotokomórki i stopera to będzie oczywiscie łatwiej. Gorzej gdy identyfikacji motocykla (ścigacie się jednocześnie).

Reply to
William

Nie mylisz "podczerwieni" [IR] z Irda ?

Irda z soczewkami zadziala na wieksza odleglosc, ale problem pozostaje

- trzeba z jednej strony impulsy nadawac, a z drugiej pilnowac kiedy NIE przyszly.

Moze jednak lepszy odbiornik od zdalnego sterowania ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "William" snipped-for-privacy@ma.mnie.pl> napisał w wiadomości news:e6lu2s$20nv$ snipped-for-privacy@news2.ipartners.pl...

Odbywa się i podczas czasówek, treningów i podczas wyścigu. Ale jest taki "patent" użwyany w większości laptimerów, który ustawia minimalny czas okrążenia. Wtedy przejeżdzający motocykl łapie po prostu pierwsza napotkaną bazę, a wszystkie kolejne, które są za blisko, są ignorowane. No ale taki mechanizm to chyba też nie za trudno zaimplementować, to w końcu jeden logiczny "if" w połączeniu z zegarem.

pozdro,

Reply to
invalid unparseable

Tzn tak, nadaje "baza" a czujka na motocyklu odbiera. Czemu mamy pilnowąc kiedy "nie przyszły"? Chyba czegoś nie rozumiem.

A jak to widzisz? Tzn na jakiej zasadzie będzie sygnalizowany moment przejazdu motocykla?

pozdr,

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.