Instalacja fotowoltaiczna

Zamierzam w tym roku popełnić instalację fotowoltaiczną na jakieś 3 kW. Założenie jest takie że własnoręcznie, w oparciu o elementy z wolnego rynku, możliwie jak najtaniej, możliwie z krótkim okresem zwrotu, możliwie z trwałych elementów. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia, niech się nie krępuje i wali prosto z mostu :)

Reply to
Jacek Maciejewski
Loading thread data ...

Zainteresuj się ofertą:

formatting link
Nie potrafiłem znaleźc taniej, chyba że używki.

Reply to
heby

W dniu czwartek, 9 stycznia 2020 21:05:54 UTC+1 użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

Lisciastego zaczep on w tym robi Na pl.misc.budowanie ostatnio sporo dyskusji w tym temacie jest

Reply to
Kris

Dnia Thu, 9 Jan 2020 23:29:21 -0800 (PST), Kris napisał(a):

Faktycznie, sporo piszą. Daje do myślenia :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Thu, 9 Jan 2020 21:31:15 +0100, heby napisał(a):

Dzięki za info.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu piątek, 10 stycznia 2020 10:05:44 UTC+1 użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

Widziałem osobiście kilka ofert firm które FV montują kompleksowo Ceny w okolicach 5tys za kWp na gotowo. Oferty kalkulują tak aby rata za instalacje była porównywalna z rachunkami za energię danego klienta i wtedy wychodzi czas zwrotu instalacji ok 10lat

5000kWh rocznie(tyle zużywa mniej więcej gospodarstwo domowe jeśli nie ogrzewa domu prądem) to faktury miesięczne za prąd wynoszą ok 220-250zł. Instalację 5kWp wycenią na 25tys zł co przy zakupie na kredyt da rate ok 300zł miesięcznie(ale to przy bardzo atrakcyjnych warunkach kredytowania). Kilka tygodni/miesięcy po montażu można dostać dotację maks 5tys zł z programu "mój prąd" oraz na początku kolejnego roku podatkowego jest szansa na zwrot 18-32%(z 20tys zł) przy rozliczeniu podatkowym Po otrzymaniu dotacji i ew zwrocie podatku można te środki nadpłacić w kredyt wtedy rata wyjdzie porównywalna z dotychczasowymi rachunkami za energię. Oczywiście nie ma obowiązku kupować na raty więc jeśli ktoś z własnych środków 25tys wyłoży to musi sobie sam przeliczyć pod siebie. No i prąd od tego roku zdrożał o kilka % co będzie w kolejnych latach nie wiadomo.

Jeśli instalację będziesz składał to sam to doczytaj jak tam wtedy z dotacją(brak faktury) i czy będziesz mógł zostać prosumentem z takimi własnoręcznie poskładanymi gratami. Bo bez prosumenta to całkiem lipa z ta fotovoltaika

Reply to
Kris

Dnia Fri, 10 Jan 2020 01:35:21 -0800 (PST), Kris napisał(a):

Hehe, napisałem do Enei:

"W instrukcji opisującej jak zostać waszym prosumentem jako warunek zawarcia umowy prosumenckiej podajecie "potwierdzenie oddania mikroinstalacji do użytku (wystawione przez wykonawcę instalacji)". Kto w waszej opinii może być wykonawcą instalacji oraz w szczególności, czy może być nim właściciel instalacji kupujący sprzęt na wolnym rynku i wykonujący instalację samodzielnie?"

A oni mi odpisali:

"Informujemy, iż podmiotem odpowiedzielnym za wystawienie zaświadczenia o oddaniu mikroinfalacji do użytku jest wykonawcja instalacji."

No co zrobisz tym tłukom? :)

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu piątek, 10 stycznia 2020 12:16:07 UTC+1 użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

Z tego wynika że skoro sam wykonasz instalację to sam możesz wystawić stosowne zaświadczenie;) Gdzieś tam na budowaniu jest podobny podwątek i wyszło że potrzeba tylko SEP D i E do 1kV. Oba do wyrobienia za 100 PLN/szt i nie trzeba żadnych wymagań żeby podejść do egzaminu.

Reply to
Kris

Użytkownik "Kris" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu piątek, 10 stycznia 2020 12:16:07 UTC+1 użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

Tak jest :-)

A czy one potrzebne do wykonania instalacji na wlasny uzytek ?

Trzeba by jeszcze przepisy szczegolowe przeczytac - czy na zaswiadczeniu nie musi byc NIP/REGON dzialalnosci, czy wykonawca nie musi miec wpisanej dzialalnosci "instalacje elektryczne", albo co gorsza czy nie musi byc wpisany na liste wykonawcow instalacji fotowoltaicznych ...

formatting link
"System certyfikacji dla instalatorów mikroinstalacji określony w rozdziale 3b Prawa energetycznego jest systemem dobrowolnym. Przedsiębiorstwa energetyczne nie mogą więc uzależniać przyłączenia mikroinstalacji do sieci od udowodnienia, że instalator ma certyfikat UDT (potwierdził to w iceprezes Urzędu Regulacji Energetyki w informacji nr 40/2013). Sprawdzą jednak, czy urządzenie zostało: • zaprojektowane przez osobę z uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych;

• wykonane przez osobę z uprawnieniami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych albo z ważnym certyfikatem UDT w zakresie instalowania danego rodzaju urządzeń, albo posiadającą świadectwo kwalifikacyjne do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru w zakresie kontrolno-pomiarowym."

J.

Reply to
J.F.

z ustawy niby wynika, ze instalator powinien (ale nie musi..) mieć takie a takie uprawnienia. Z własnego doświadczenia - jak masz SEP E do 1kV to nie ma problemu (przynajmniej w Tauronie). Jak nie masz - popytaj kolegów, kto ma. Pieczątki nie trzeba. Najważniejsze dla nich są: a) certyfikaty na sprzęt, a ostatnio zwłaszcza zgodność z NC RFG, b) schemat instalacji, z którego wynika, że jest możliwość odłączenia instalacji od sieci energetycznej wraz z informacją o numerze skrzynki/przyłącza.

Dobre ceny ma/miał też Virtech, kupione u nich panele i konstrukcja przyjechały do mnie na paletach firmą spedycyjną z Niemiec.

Reply to
Michal

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.