Instalacja el. w mieszkaniu i stare przewody

Witajcie,

Mam maly problem, ktory uwidocznil sie po podlaczeniu kilkukilowatowej spawarki do instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Instalacja wyglada obecnie tak :

Bezp. 25 A na klatce <-zyly 2,5 mm-> Bezp. 10 A (!) dla lokalu <-zyly 1,5 mm-> Dodatkowy bezpiecznik 16 A w lokalu<->instalacja wew. na 2,5 mm

1,5-mm zyly miedziane pochodza jeszcze z lat 50'ych. Srodkowy bezpiecznik nie zostal jeszcze wymieniony (bedzie taki sam jak w lokalu czyli 16A). Problem polegal na tym, ze o ile na poczatku spawarka wywalala bezpiecznik (oczywiscie ten 10 A) to pozniej nie reagowal juz on, a palil sie styk 1,5- mm drutu z pierwszymi bezpiecznikami (a konkretnie - przelacznikami nadm.- pradowymi) laczacymi owe 1,5 mm z grubsza i nowsza instalacja wewnetrzna. Wyglada na to, ze te cienkie zyly sa waskim gardlem instalacji.

Nasuwaja mi sie nast. pytania :

- Czy styk 1,5-mm starych zyl z instalacja wewnetrzna (podlaczona za posrednictwem przelacznikow nadm.-pradowych) palil sie dlatego, ze zyly te sa zbyt cienkie w stosunku do instalacji lokalnej ?

- Czy zastosowanie (tymczasowo) bezpiecznika 10 A pomiedzy 25 A, a 16 A stwarza jakies zagrozenie czy jest wylacznie nielogiczne ?

- Jaka sumaryczna moc urzadzen jest w stanie uciagnac taka stara instalacja na zylach miedzianych 1,5 mm ? To na pewno zalezy od wielu czynnikow, ale jakie powinno byc rozsadne minimum ?

- Czy 16A to bezpiecznik odpowiedni do takiej instalacji czy mozna sie obawiac przegrzewania przewodow ?

A moze to tylko spawarka ma tak paskudna charakterystyke i nie musze sie niczego obawiac ? Zanim elektryk mi cos doradzi (a na 90% bedziemy wymieniac ten krotki odcinek instalacji, chociaz to trudne), chcialbym poznac Wasze zdanie.

Pozdrawiam, Wojtek

Reply to
Wojciech Skrzypinski
Loading thread data ...

Bardziej prawdopodobne ze to zyly aluminiowe i styki sie nieco utlenily.

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wrote in news: snipped-for-privacy@4ax.com:

/ciach.../

Na 100% miedziane. Zostaly skrocone o te sfatygowane pol cm i polaczone z bezpiecznikiem na nowo, jednak efekt taki sam... Na poczatku instalacja uciagnela spawarke przez 2-3 minuty, potem kazde 10 sekund spawania konczylo sie tak samo. Snop iskier i po styku. Pierwszy raz spotkalem sie z czyms takim.

Pozdrawiam, Wojtek

Reply to
Wojciech Skrzypinski

/ciach.../

To ma sens ! Zakladajac, ze sam styk zostanie poprawiony nadal pozostaje pytanie : czy bezpiecznik 16A i instalacja na 1,5-mm zylach to dobre polaczenie ? Bazujac na informacjach gdzies z sieci, wychodzi ze max. moc urzadzen dla obwodu zabezpieczonego 16A to jakies 3,5 kW. Czy mozna tyle puscic na starych drutach czy tez rozgrzeje / spali mi sie instalacja ?

Pozdarwiam, Wojtek

Reply to
Wojciech Skrzypinski 2

SP9LWH napisał(a):

Nie chodzi już nawet o ruch powietrza tylko rezystancję samego zestyku. W przypadku gołych szyn miejsca ich łączenia będą się bardziej nagrzewać niż same szyny w pewnej odległości od tego miejsca.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.