do znających się na laserach i opty

Nie - jeden krysztal moze podwoic tylko. Zreszta jak dasz za dlugi to za bardzo nie bedzie dzialac. Tam trzeba pilnowac kilku rzeczy na raz, ale ja w tym nie fachowiec - ja tylko wiem na jaka temperature grzalki mam poustawiac ;-)

Np: mozna tak ustawic KTP, ze troche podwaja, a troche zostawia oryginalu. Potem uzywasz inny (LBO) i sumujesz podwojony i dodany. Efekt

- masz potrojony. Tak robimy 660 i 440nm z 1319.

Reply to
Jerry1111
Loading thread data ...

To gdzie sie odbywa to podwajanie - na granicy powietrze-material ?

J.

Reply to
J.F.

O nie... taki fizyk to ja nie jestem. Napewno nie na granicy - bo czemu? Na granicy tylko ulatwiamy sobie zycie do wytworzenia 'waist', bo mamy inny refractive index. Tam cos z fotonami, polaryzacja i orientacja krysztalu jest juz w srodku niego.

Ale moge jutro pogadac z naszym optykiem - moze gosc wymysli 'przyziemne' wytlumaczenie.

Reply to
Jerry1111

Jesli nie na granicy, to nie rozumiem czemu trzeba dwa a nie jeden dlugi :-)

Mam stosowna ksiazke .. ale nie moge znalezc :-)

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

W krysztale. Jak laser jest impulsowy to kryształ musi być cienki, jak cw to może być gruby. Z lasera o szerokości ok. 80nm przetwarza się jakieś 10nm, przestroić się można pewno kątem dopasowania.

Reply to
Filip Ozimek

Niekoniecznie. Nasze sa impulsowe, KTP ma wymiary 6x6x20mm. Wymiar 6x6 to czysto mechanicznymi wzgledami uwarunkowany (zeby trafic laserem w krysztal). Od sposobu zogniskowania wiazki (czyli max. dopuszczalna energia) zalezy dlugosc krysztalu (no i oczywiscie przekroj - musi byc mniej niz te 500MW/cm^2). Od ilosci energii w 'waist' zalezy efektywnosc konwersji. Mam nadzieje ze za duzo nie pokrecilem ;-) bo nie chce sie pol dnia ksiazki czytac zeby na czysto teoretyczne pytanie odpowiedziec ;-))))

Reply to
Jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.