do znających się na laserach i opty

Witam.

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć w jaki sposób uzyskać zjawisko interferencji wiązek laserowych tak, żeby było możliwe do zaobserwowania na plenerowym pokazie laserowym - np. na ekranie 20x20[m]

jaki laser, jaka moc, jaki układ optyczny...

Pozdrawiam, Michał

Reply to
Misza Miszkowski
Loading thread data ...

potrzebujesz laserów o mocy od 200mW w górę. aby pokazać łączenie się promien lasera najlepiej uzyć lasera zielonego i czerwonego. po przepuszczeniu przez dichro możesz oba te kolory pomieszać co da kolor żółty. po przepuszczeniu przez siatkę dyfrakcyjną będziesz mogł pokazać kolejny eksperyment. użyj ekranu perełkoego ( czy jak on się tam zwie) efekt powaznie lepszy.

schemat:

formatting link
formatting link

Reply to
VSS

Misza Miszkowski napisał(a):

Interferometr Michelsona-Morleya, czyli dwa lusterka, beam-splitter

50/50, ew. soczewka i ekran (+kamera i projektor jak na ekranie 20x20m). Ale musisz mieć dobrą mechanikę bo bez tego nic nie ustawisz. Laser HeNe marę mW wystarczy, chyba że to ma być pokaz w jasny dzień pod niebem, lustra nie muszą być dielektryczne.
Reply to
Filip Ozimek

On chce 400m^2 oswietlic. Interferencje to se mozna zrobic na 1001 sposobow, ale naprawde nie chce mi sie szukac ile energii/cm^2 potrzeba zeby to zobaczyc. A tych centymentrow bedzie duzo ;-)

Reply to
Jerry1111

Jerry1111 snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Dlatego napisałem o kamerze i projektorze. Nie warto iść w moc bo cała instalacja będzie kosztował kilkadziesiąt tysięcy (laser + mechanika).

Reply to
Filip Ozimek
Reply to
Dariusz K. Ladziak

Dariusz K. Ladziak napisał(a):

Ale interferencja działa bardzo dobrze w ośrodkach liniowych; może masz na myśli generację drugiej harmonicznej światła?

Reply to
Filip Ozimek

Ja zrozumialem ze chcemy zobaczyc prazki interferencji, a nie np: wyprodukowac 532nm z 1064 za krysztalem KTP/DKDP I/II przez podwajanie czestotliwosci ;-)

Sa. Ino z 5mW sie nie zrobi. Przy naprawde malych mocach efektywnosc konwersji spada na pysk. Chociaz jakby mial odpowiednio cienki krysztal i dobrze uksztaltowal wiazke w srodku - to kto wie. Ja tam z wiekszymi mocami pracuje.

Ja zrozumialem ze autor chce pokazac prazki interferencji. Jesli to ma byc prawdziwe, to troche mocy trzeba. Jesli to ma byc z projektora - to se niech animacje zrobi i nie bawi sie z laserami klasy IV ;-)

Reply to
Jerry1111

Zobaczy, oko jest nieliniowe :-)

O prazkach zapewne mowa.

J.

Reply to
J.F.

Hm, chodza sluchy ze zielone wskazniczki to sa IR i podwajacza zrobione.

J.

Reply to
J.F.

Nie wiem -trza kupic i rozebrac. Albo pogooglac troche.

Reply to
Jerry1111

No i sam se odpowiem. Faktycznie uzywaja diody do pompowania Nd:YVO i biora druga harmoniczna z KTP. Az se kupie zeby rozebrac ;-)

Reply to
Jerry1111

Tam jest dioda 808nm, ok. 200mW, pompująca Nd:YVO4 + KTP. Można nawet kupić gotowe sklejone i ułupane kryształy z powłokami AR/HR naniesionymi na Nd:YVO4 w taki sposób, że tworzą wnękę na 1064nm :-) Wystarczy tylko pompować.

Reply to
Filip Ozimek

To chyba drogie ? :-)

J.

Reply to
J.F.

£35 najtanszy - nie tak strasznie ;-)

A poza tym to technologia 'ciecia kosztow' poszla mocno do przodu jak juz robia takie wskazniki - bo cena krysztalu rosnie wykladniczo z jego wielkoscia, wiec pewnie odpowiednio male malenstwa zastosowali i juz. Zastanawia mnie jeszcze konstrukcja - o ile tani laser 1064 da sie zrobic napylajac (naparowujac) lusterka na koncach YAGa, to intracavity doubling juz nie, potrzebny kawalek mechaniki - a to przeciez najwiecej kosztuje.

Reply to
Jerry1111

Do tego juz sie doczytalem.

No wlasnie ciekawi mnie jak to zrobione - bo to jest intracavity doubling. To jak KTP do srodka wsadzaja?

No i w dloni nie grzac takiego laserka bo mozna oslepnac - uzywane przez nas KTP maja najwieksza sprawnosc przy 39 stopniach ;-) A co sie na zielony nie przetworzy, to pewnie wyjdzie ze wskaznika jako podczerwien (bardziej niebezpieczna dla oka).

Reply to
Jerry1111

Jerry1111 napisał(a):

Jest na zewnątrz wnęki.

Pewno na OC jest AR na 1064, a jak nie to można dać osobno przed kolimatorem.

Reply to
Filip Ozimek

formatting link
Wszystko na tacy :-)

KDP to inne kolory tez powiela ?

J.

Reply to
J.F.

No to se nie kupie ;-(

Zalezy od konfiguracji i paru innych rzeczy. No i jest kilka typow krysztalow (np: LBO, KTP, DKDP). A myslisz jak ludzie 266nm robia? Czwarta harmoniczna z 1064. Ale takie pytania to nie do mnie... ja nie optyk (jeszcze ;-) )

Reply to
Jerry1111

Ale za to mozesz na piwo wydac :-)

I to jakis specjalnych zabiegow wymaga, czy wystarczy za dlugi krysztal ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.