DCF 77,5

Jest taki scalak, u4221b którego się używa do odbioru sygnału DCF 77,5 kHz. W schemacie blokowym jest tam włączany rezonator 77,5 kHz między dwa stopnie wzmacniające. Ale nigdzie nie znalazłem schematu ideowego tych pokazywanych w postaci kwadracików wzmacniaczy a zamierzam zrobić taki odbiornik z elementów dyskretnych (nie do DCF) i nie wiem z jakimi z grubsza impedancjami typowy rezonator powinien współpracować. Ktoś ma jakieś pojęcie na ten temat?

Reply to
Jacek Maciejewski
Loading thread data ...

A nie ma gdzies w pdf do tego rezonatora?

Albo poszukac jakiegos projektu.

formatting link
Ten mi sie nie podoba - jakos staro wyglada. Ale moze dobry.

J.

Reply to
J.F

Można szukać pdf-a jak się zna producenta czegoś albo zna jakiś inny wyróżnik. Wpisanie xtal czy quartz czy crystal 77,5 kHz pdf to za mało, niestety. A ten schemat nie przewiduje użycia rezonatora 77,5 k.

Reply to
Jacek

Ale odbiera DCF :-)

Rozumiem, ze masz taki rezonator z jakiegos zegarka, i chcialbys wykorzystac?

No coz, zaryzykowalbym, ze rezonatory zblizonej czestotliwosci sa raczej podobne do siebie, ale tu to chyba bardziej filtr niz rezonator. Choc datasheet mowi o rezonatorze.

Na zamianie kwarcow w fitry to ja sie nie znam, nie podpowiem.

Ale moze jakas inna konstrukcja

formatting link
test successful DCF77 receiver, I use mixer so42p , dds for Local Oscillator, opamo low pass filter and agc

formatting link
schematu nie ma, z filmu nic nie wynika, ale w opisie ... 1500km, a mozna sie domyslec konstrukcji.

J.

Reply to
J.F

Potrzebuję po prostu źródła częstotliwości wzorcowej do kalibracji częstościomierza cyfrowego. Z sygnału DCF potrzebuję tylko nośnej, całą modulację AM mam zamiar wyciąć na ograniczniku amplitudy, tymczasem wszystkie napotkane projekty skupiają się właśnie na poprawnym odbiorze modulacji :) A jak jest projekt odbiornika DCF na scalaku to braknie mu wyjścia nośnej po rezonatorze, jest jedynie wyjście po detektorze. Więc dedykowanego scalaka nie mogę użyć a własnej konstrukcji też nie bo nie wiem jak należy włączyć ten cholerny rezonator. A kombinować mi się nie chce :)

Reply to
Jacek

W dniu 2023-01-05 o 22:05, Jacek pisze:

A czy przypadkiem modulacja nie jest 100% albo na tyle głęboka, że w uzyskanej przez wycinanie nośnej będziesz miał pływanie fazy pogarszające możliwości wykorzystania jej jako wzorca.

Jakieś 20+ lat temu kalibrowałem częstościomierz w ten sposób, że miałem

1Hz ze zdzielenia kwarca zegarkowego. Tym jednym Hz wyzwalałem oscyloskop na którym widziałem nośną DCF. O ile pamiętam trzeba było się wstrzelić, aby trafiać w ten fragment gdzie nośna była stabilna (stąd podejrzewam, że może modulacja jest bardzo głęboka). Trymerkiem w generatorze 32768 uzyskiwałem nie płynący obraz nośnej na oscyloskopie. Częstościomierzem mierzyłem okres tego 1Hz. Przy klasycznych częstościomierzach pomiar 32786 daje mniej cyfr znaczących bez względu czy mierzy się f, czy T niż pomiar okresu 1Hz.

Wybór takiej metody nie wynikał z żadnego zaplanowanego działania a z tego, że akurat miałem i jakiś generator RTC i odbiornik w którym mogłem podejrzeć sygnał na kwarcu no i oscyloskop cyfrowy. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 7.01.2023 o 17:56, Piotr Gałka pisze:

Głębokość modulacji to 75%, sporo jeszcze zostaje, specjalnie po to aby nośna mogła służyć za wzorzec.

Widziałeś nośną ale chyba po wzmocnieniu w jakimś wzmacniaczu? jak był zrobiony?

Reply to
Jacek

W dniu 2023-01-07 o 21:39, Jacek pisze:

To był jakiś scalak służący do odbioru DCF na którym zrobiłem sobie odbiornik z anteną na długim pręcie ferrytowym (z jakiegoś starego radia). Jestem w Gdańsku (wtedy jeszcze na północnym zboczu sporej górki) - razem daje to okolice krańca zasięgu. Podłączałem to do złącza COM komputera (zasilanie z nie używanych linii RS232 przestawionych programowo na +) i ustawiałem zegar komputera według DCF. To było takie pierwsze rozwiązanie służące do kalibracji RTC w naszych urządzeniach. Ustawiało się zegar w komputerze, potem według tego zegarki w urządzeniach. Po 24h ustawiało się znów zegar w komputerze i dla urządzeń wyliczało programowe poprawki RTC. Gdy chciałem to rozwiązanie skrócić o 24h to powstał temat a jak dokładny jest wzorzec w częstościomierzu.

Spotkałem scalaki w których używa się jeden kwarc ale i takie, gdzie były dwa kwarce. Który to z nich był to nie pamiętam. Prawie na pewno podłączałem się sondą oscyloskopu bezpośrednio za kwarc robiący za filtr między dwoma wzmacniaczami. Te parę pF sondy nawet jak zmienia nieco ch-kę filtru to nie zmieni przecież częstotliwości nośnej DCF. Na 100% pamiętam, że przebieg na oscyloskopie to była ładna sinusoida, a nie jakieś obcięte prostokąty. Pamiętam też, że jak się źle trafiło z resetem RTC i zbocze 1Hz którym wyzwalałem oscyloskop wypadało w czasie impulsów modulacji DCF to przebieg na oscyloskopie nie dawał się za bardzo odróżnić od szumów. Wydaje mi się, że przy modulacji 75% byłem po prostu już poza zasięgiem

- dlatego pewnie podejrzewałem, że modulacja była 100%. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu Tue, 10 Jan 2023 12:14:32 +0100, użytkownik Piotr Gałka napisał:

Dzięki za info, choć miałem nadzieję że zrobiłeś coś po swojemu :) Ale scalak i rezonatory zamówione, jak coś sklecę to dam tu znać.

Reply to
Jacek

Aaa, to zupelnie inna rozmowa.

Obawiam sie, ze trzeba bedzie troche pokombinowac, jak ten rezonator w roli filtra uzyc.

A moze ... jakis PLL ?

J.

Reply to
J.F

Skojarzenie z 'zupełnie inna rozmowa': Czy na 225kHz nadal jest nadawany Program I Polskiego Radia. Nośna prawie na pewno też jest na wzorcu atomowym. Sygnał na terenie Polski chyba silniejszy od DCF. Jak chcesz odtwarzać nośną to lepiej jak głębokość modulacji jest mniejsza.

Przy mojej metodzie lepiej jak nie ma modulacji i w DCF oglądanej co 1s (najlepiej tuż przed impulsem) można uznać, że nie ma modulacji. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Jest. Tzn z rok temu sprawdzalem.

Ale sporo zasilaczy halasuje w tym pasmie. Choc na 77kHz pewnie tez :-)

I chyba ciagle pelni role krajowej czestotliwosci wzorcowej,

Tylko ... rzekomo gdzies jest publikowana odchylka tej czestotliwosci. Przez

formatting link
Chyba mozna jednak założyc, ze z reguły ta odchylka to jest 0.00nic ..

formatting link
J.

Reply to
J.F

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.