DCF

Loading thread data ...

Powitanko,

Problemem nie jest tylko sila sygnalu, ale IMHO glownie zaklocenia. Jak sie w to bawilem, to praktycznie jesli 1 ramka na 100 byla w calosci odebrana poprawnie, to bylo duze szczescie. Trzeba zobaczyc na jakiej kosci jest zrobiony ten zegar, jak jest wyjscie odbieranych impulsow, to mozna przynajmniej obserwowac czy owe impulsy sie pojawiaja.

Raczej osia anteny na Monachium, ale u mnie najlepiej odbieral w pozycji i miejscu dosyc dziwnym, wiec trzeba wymacac.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Osia anteny ferrytowej _prostopadle_ do Monachium !

J.

Reply to
J.F.

Powitanko,

Racja, prostopadle. Co do Frankfurtu (z Deutsche Museum mi sie pomylilo) tez racja, choc przy tej odleglosci roznica katowa niewielka. U mnie odbiornik pracowal najlepiej w pozycji os anteny na pd-zach i jakies 15-20 stopni w gore. Czemu tak? Nie wiem, moze mu dach z blachy przeszkadzal. Zeby bylo smieszniej, za oknem, nawet na dlugim kiju bylo gorzej.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Ale jest problem z praca w budynkach i poborem pradu :-)

J.

Reply to
J.F.

H.D. pisze:

Kłania się nieodporny na zakłócenia protokół wykorzystywany w systemie DCF.

Z drugiej strony zależność między kolejnymi ramkami jest dość oczywista, więc nieco bardziej zaawansowany odbiornik sygnału DCF powinien sobie radzić nawet, gdy żadna z ramek w całości nie dociera poprawnie. Przypuszczam, że tanie układy scalone do odbioru DCF jednak skupiają się na poprawnym odbiorze tylko jednego pakietu i nie dokonują analizy korelacyjnej pomiędzy kolejnymi pakietami celem wyznaczenia najbardziej prawdopodobnego czasu.

Jest natomiast problem odbioru w pomieszczeniach oraz problem poboru energii.

pzdr mk

Reply to
mk

Dnia Tue, 16 Oct 2007 22:53:04 +0200, H.D. napisał(a):

Moduł zegara DCF do wbudowania w panel pracuje na jednym ogniwie typu LR44 przez ponad rok - myślę, że zegar synchronizowany GPS jeszcze długo nie będzie w stanie dojść do takiego poziomu zużycia energii ;>

Reply to
badworm

Player pisze:

Takie odbiornik łatwo wykonać ze starego radioodbiornika AM. Właśnie takie coś na szybko wykonałem (pomiary opóźnienia sygnał Jedynki Polskiego Radia - patrz wątek "Jak wiarygodna jest Warszawa I"). Przestrajany radioodbiornik to resztki Zodiaka (DSS-401). Tor AM wykonano w oparciu o układ UL1203 (TCA440). Pośrednia częstotliwość 465 kHz. Najpierw nastroiłem heterodynę na częstotliwość 465 + 77.5 = 542.5 kHz. Przy wybraniu zakresu fal długich, aby zmusić heterodynę do pracy an takiej częstotliwości musiałem dolutować do kondensatora strojącego heterodynę (połówka agregatu strojeniowego) dodatkowy kondensator 560 pF. Teraz już można było, kręcąc kondensatorem strojeniowym, uzyskać częstotliwość 542.5 kHz.

Pozostało jeszcze dostrojenie obwodu rezonansowego anteny. Do drugiej części agregatu strojeniowego, odpowiedzialnej za dostrajanie obwodu anteny, dolutowałem dwa kondensatory 330 p oraz dodatkowy kondensator o zmiennej pojemności (teraz już nie można dostrajać się kręcąc agregatem, bo rozstroimy heterodynę). Do obwodu rezonansowego anteny podłączyłem oscyloskop i w okolicy anteny zacząłem "pstrykać" lutownicą transformatorową, i patrzałem na jakiej częstotliwości obwód antenowy wybrzmiewa. Mimo ustawienia kondensatora pojemnościowego na maksimum pojemności częstotliwość obwodu rezonansowego wciąż była zbyt wysoka. Można w tym miejscu dodać było dodatkową pojemność, ale bałem się, że może to za bardzo pogorszyć dobroć obwodu antenowego. Przymocowałem więc do końca anteny ferrytowej dodatkowy pręt ferrytowy. Teraz można było już zestroić obwód antenowy na 77.5 kHz.

W po takim dostrojeniu w słuchawkach już słychać było pracę nadajnika DCF. Również tętnienie można było zaobserwować na skali poziomu sygnału.

Dziwnym dla mnie było, że sygnał jest zmodulowany dodatkowo tonem 625 Hz o bardzo stabilnej częstotliwości. W sumie to bardzo dobrze - sygnał jest ładnie słyszany w słuchawkach. Z początku myślałem, że to nadajnik DCF dodatkowo moduluje sygnał, ale w różnych opisach sygnału nic na ten temat nie znalazłem. Po dochodzeniu przypuszczalnym winowajcą jest sygnał odchylania odbiorników TV 15625 Hz... piąta harmoniczna tego sygnału to 78125 Hz.

78125 - 77500 daje 625 Hz. Wieczorną porą sygnał DCF był zniekształcony jeszcze ciekawiej - zapewne efekt pracy wielu odbiorników TV. Późną nocną porą ww. zakłócenia ustąpiły (chociaż nie całkowicie). W słuchawkach wtedy nie słychać już prawie tonu, ale jakby bicie serca (1 Hz). Wskaźnik poziomu wyraźnie pulsuje.

Nie mniej powyższe zakłócenia nie powinny wpływać na jakość odbioru dobrze skonstruowanego odbiornika - mimo dodatkowego tonu sygnał wciąż wyraźnie pulsował.

Dodatkowy ton był nawet bardzo przydatny... np. umożliwił mi nagranie ramki DCF na karcie muzycznej. Zakłócenia pojawiały się bardzo sporadycznie, ale dla ludzkiego oka nie było nigdy problemem rozróżnienie jedynki od zera. Oczywiście, takie warunki odbioru nie muszą występować zawsze i wszędzie.

Mam nadzieję, że powyższy opis pomoże Ci w zbudowaniu własnego odbiornika do nasłuchu DCF.

I jeszcze jedna kwestia: podczas przeglądania informacji o DCF napotkałem się na taką, która mówiła, że od jakiegoś czasu wiadomości nie tylko są przekazywane poprzez modulację amplitudy. Modulowana jest również faza nośnej sygnałem pseudolosowym, w którym umieszczona jest wiadomość. Niestety informacji technicznych na ten temat nie znalazłem. Czy zna ktoś szczegóły?

pzdr mk

Reply to
mk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.