likwidacja 3G

Moze kogos zainteresuje - wylaczenie sieci 3G blisko

formatting link
Polkomtel wymieni wszystko do 2027 ale proces już się zaczął, Orange planuje wyłączyć 3G do końca 2025, a 2G 2028, T-Mobile 3G wyłącza do 2023, 2G wyłączy w bliżej nieokreślonym czasie. PLAY mówi o perspektywie kilku lat

to nie tylko telefony, ale tez modemy, routery GSM, alarmy/monitoringi, telemetria.

Choc te ostatnie to raczej 2G, i jak widac - przetrwa dluzej.

J.

Reply to
J.F
Loading thread data ...

Nawet kiedyś zrobiłem o tym wątek. To już mam swoją odpowiedź.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Jeśli chodzi o Orange to bardzo ciekawe. Jakies rok temu rozmawiałem z dość dobrze poinformowaną osobą w tej kwestii z Orange i wg niego wyłączenie 2G jest praktycznie nierealne w okresie krótszym niż 10 lat z powodu długoterminowych umów o telemetrię zawartych z PGE/PGNiG. To są tysiące urządzeń telemetrycznych. Jeśli wyznaczyli datę 2028 to albo jest ugoda z wymianę infrastruktury pomiarowej szybciej albo informacja nie jest rzetelna.

Reply to
Marek

Jedno i drugie mozliwe ... a moze i trzecie - utrzymaja pare kanałów

2G dla kluczowych klientow i/lub najstarszych konsumentow.

J.

Reply to
J.F

Mon, 2 Jan 2023 07:56:12 +0100, w <10s49f09w8wpc$. snipped-for-privacy@40tude.net, "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(-a):

Zmieni się operatora na takiego, który nie wyłączy.

Reply to
radekp

W dniu 02.01.2023 o 07:56, J.F pisze:

Jest mnóstwo miejsc w kraju, gdzie telefonik nie pokazuje zasięgu LTE. Znaczy - przestaną tam działać telefony?

MJ

Reply to
Michał Jankowski

Na razie bedą - na 2G.

A do tego czasu ... moze LTE sie polepszy, moze juz 5G ...

J.

Reply to
J.F

Pan J.F napisał:

Energetyka ma sieć LTE 450 MHz, znakomitą do ich potrzeb, choiaż wciąż wykorzystywaną w niewielkim stopniu. Teraz dużo sprzętu używa zamiennie

2g/3g/4g, choć nie wykluczam, że coś jeszcze może mieć tylko GSM.
Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 02.01.2023 o 15:27, Michał Jankowski pisze:

Przecież _podstawą_ jest 2G a nie 3G. Raczej będzie problem z szybszym Internetem. Z doświadczenia, to wolę 2G niż 3G bo 2G jest stabilniejsze. Będąc na skraju zasięgu w różnych miejscach, przełączam się ręcznie na

2G bo przynajmniej działa. Sądzę że LTE zastąpi 3G a dopiero później zaczną likwidować 2G. Osobiście od lat nie używam urządzeń, które nie posiadają LTE a nowe już posiadają więc niekoniecznie jest to ważne dla "Kowalskiego".
Reply to
LordBluzg®🇵🇱

Pan J.F napisał:

Obstawiam, że warunkiem uzyskania zgody regulatora na wyłączenie 3G będzie postawienie na wieży szpeju LTE w miejsce UMTS. Na UMTS to ja mam tylko Kindla, tego z ogólnoświatowym darmowym roamingiem. Ciekawe, czy karta SIM zadziała z LTE.

Reply to
Jarosław Sokołowski

trzy koncesje na UMTS rzad sprzedal w 2000, potem byl przetarg w 2005. I one mialy jakas date waznosci. Tu np pada 31.12.2022 - w nierozstrzygnietym przetargu

formatting link
Czyli te 3 pierwsze to juz chyba sie skonczyly i potem byly jakos wznowione. Pewnie juz bez bez wymogu UMTS.

J.

Reply to
J.F

Tylko wymiana sprzetu 900, 1800 czy jeszcze cos innego, na 450 - moze byc kosztowna.

J.

Reply to
J.F

Pan J.F napisał:

Można wystąpić o koncesje na handel gorzałą, a potem sklepu nie otworzyć. W przypadku koncesji na sieć komórkową jest inaczej. Trzeba spełnić warunki, albo oddać papier.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan J.F napisał:

Utrzymamie sieci 450 też kosztuje. A utrzymanie dwóch sieci na raz kosztuje tym bardziej. Ale ja o czym innym -- o dziesiątkach tysięcy punktów, które już umiejć LTE. Jak im niedawno wyłączyli CDMA, wielkiego płaczu nie było.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ale o ile pamietam, to koncesja byla na pewien czas, tu jeszcze przydzial czestotliwosci jest na pewien czas ... czas sie skonczyl, operator przeszedl na nowe i czego urzad chce?

J.

Reply to
J.F
2023-01-02 o 16:38 +0100, Jarosław Sokołowski napisał:

Koncesja swoją drogą, a sprzęt swoją. Operator może mieć koncesję na sieć w danym paśmie, ale obsługę scedować podwykonawcy w postaci innego operatora, który swojej infrastruktury (jeszcze) nie wyłączył. Warunek spełniony. Przy wymierającej technologii i malejącej ilości klientów takie podejście jest korzystne dla wszystkich stron.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

Pan J.F napisał:

Zapewne czegoś nie wiemy, bo zapisy w koncesjach mogą być bardzo długaśne. Urząd może na przykład chcieć, by operator zapewnił w jakimś czasie określone pokrycie LTE. Mógł to nawet zapisać (jasnowidze w tych urzędach siedzą, czy co?), którą przecież też później wydał temu samemu operatorowi.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Mateusz Viste napisał:

Bardzo prawdopodobne, że słuchając głosu rozsądku tak właśnie postąpią. Mogą nawet podzielić Polskę na dzielnice z różnymi operatorami GSM.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Nie mowie nie, ale jak to sa dwie sieci w tych samych punktach, to moze niewiele wiecej?

Zaraz ... siec LTE450 PGE dopiero startuje. Wiec raczej nie ma duzo sprzetu LTE, a jesli nawet miala, to chyba nie w pasmie 450, bo to malo popularne bylo.

Natomiast mozliwe, ze w zwiazku z budową wlasnej sieci, planuja powymieniac urządzenia, wiec ich likwidacja starych sieci nie boli.

Zaraz ... normalne LTE ma kanaly 20MHz i wiecej ... zmiescilo sie to pasmo 450?

Chyba nie, dostali 2* 5MHz,

formatting link
A przy okazji to nam definitywnie FRS/GMRS odpadną? W Europie chyba nigdy nie mialy byc dopuszczalne.

J.

Reply to
J.F

Poszerzanie zasięgu sieci komórkowe zakończyły w Polsce jakieś 10 lat temu.

MJ

Reply to
Michał Jankowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.