Czy "grubość" ma znaczenie...

Czy dla nadajnika o mocy kilkudziesięciu mW przekrój przewodu robiącego za antenę półfalową ("bacik") ma jakiś znaczący wpływ na charakterystykę promieniowania? Np. zamiast drutu o przekr. 2.5mm2 zostanie użyty 0.5mm2 (o tej samej długości) - czy przekrój może zmienić dopasowanie anteny? Chodzi o częstotliwości rzędu

100-1000MHz. Kiedyś słyszałem opinię, że do anteny nie powinno się stosować linki, bo np. pękniete żyły, które nie są połączone z resztą u nasadzie anteny działają niekorzystnie, szczególnie gdy antena porusza się np. na wietrze.
Reply to
Marek
Loading thread data ...

Użytkownik "Marek" snipped-for-privacy@fakeemail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Znaczenie ma, jaki jest stosunek długości ramienia do długości fali. A grubość ramienia wpływa raczej na szerokopasmowość - im grubsze ramię anteny, tym szerzej ona chodzi - hint dipol Nadienienki. Fizycznie antena z

2 krosówek po 19.5 metra będzie chodzić na 3.5 MHz, ale jak ze strojeniem, to nie testowałem, z pewnością zakres częstotliwości będzie węższy i trzeba skrzyneczką... Pomijam wnoszoną moc, bo przy tych twoich miliwatach, to chyba nawet drut nawojowy wytrzyma.

Nie tak... rzeczywiście, pęknięte żyłki ujemnie wpływają na sprawność, ale jeśli nie są pęknięte, to wręcz przeciwnie - są dużo lepsze, niż lity drut, bo lica minimalizuje wpływ zjawiska naskórkowości. Dlatego cewki w.cz. często się właśnie licą nawija. Poza tym - lica jest na wietrze dużo bezpieczniejsza, bo nawet, jak żyłki popękają (oczywiście, należy tego unikać), to antena nadal będzie wisieć, jest zresztą elastyczniejsza i daleko mniej podatna na przełamanie. Jak się drut przełamie, to... skrajnym przykładem tego było pewne zdarzenie podczas budowy kolejki na Kasprowy Wierch. Nie do końca to zaszło, ale obrazuje możliwe skutki...

Reply to
ACMM-033

W dniu 2014-04-13 11:10, Marek pisze:

Im grubszy element anteny tym powinien on być krótszy (zachowując tą samą częstotliwość pracy). Myślę, że wszystkie programy do liczenia anten to uwzględniają. Jak bawiłem się kiedyś dosowym programikiem do liczenia Yagi, to wymagał on podania średnicy elementów i uwzględniał przy liczeniu długości (grubsze były krótsze).

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Hadam

Zacznij od powiedzenie czy ten przewód ma mieć 10cm czy 10m i jaka konkretnie będzie to częstotliwość, bo różnica między 100M a 1G jest spora.

tak może być, ale...

...tu jest całkiem odwrotnie. Linka jak już napisali koledzy jest odporniejsza na zginanie. Poza tym mocowanie anteny i kabla tak, żeby kabel 'się majtał' jest złym mocowaniem.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Wodzinski

Interesują mnie dwa przypadki 868MHz (~13cm długość anteny) i 433 MHz

Reply to
Marek

Użytkownik "Marek Wodzinski" snipped-for-privacy@ODSPAMIACZ.mamy.to> napisał w wiadomości news:ligquj$tgj$ snipped-for-privacy@pyro.tvk.wroc.pl...

To już chyba lepiej kombinować z zestawem dipoli, albo jeden dipol z zestawem trapów, sposobów jest rzesza.

Pęknięte żyłki pogarszają dobroć cewki... jakby się przyjrzeć, to robią się tu obce kondensatory, cewki, które srają nam po właściwościach, obce pojemności to i obce rezonanse... i takie tam... i obwód do dupy.

No, kabel zwykle jest raczej ciężkawy i podrygując na wietrze mógłby nadwerężać mechanicznie siebie, jak i resztę konstrukcji.

Reply to
ACMM-033

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.