czy to ma sens ?

W jednym z poprzednich postów o NE555 natrafiłem na taki schemat:

formatting link
Czy zasilanie diod impulsowo może zwiększyć sprawność ?????? Romek

Reply to
Roman Rogóż
Loading thread data ...

Moze. Jak popatrzec w dokladne karty diod, to jest tam taki wykres I(I) czyli jasnosc(prad). Zazwyczaj w postaci wzglednej czyli podzielone przez jasnosc i prad nominalne.

No i jedne typy sa liniowe, inne lubia mniejsze prady, a jeszcze inne wieksze. Ale to nie sa duze roznice.

A oproc tego mamy przpadek migania, ale to nie tu..

J.

Reply to
J.F.

Feromon schrieb:

może zwiększyć sprawność, bo nie potrzebujesz wysmażać reszty na oporniku. Na tym schemacie są oporniki 100 omów. Dać 1 ohm, ale ograniczyć wypełnienie, by średni prąd nie przekroczył Imax diod.

Waldek

Reply to
Waldemar

PAndy schrieb:

nie wiem jak to sprawdzałeś, ale ja raczej tego nie zauważam. Konkretnie sprawdzałem diody podczerwone i granicę ich zauważalności. Granica nie zależała od maksymalnego prądu, tylko od średniego. Testowałem na 15 osobach płci obojga czterokrotnie, czyli w miarę wiarodajne. Szczególnie, że publikacje stanowią podobnie.

Waldek

Reply to
Waldemar

Czy to byly osoby czlekopodobne ? ;)

c.

Reply to
cezar

cezar schrieb:

nie tylko człekopodobne, tylko ludzia z krwi i ości.

Waldek

Reply to
Waldemar

Dyskusje o tym juz byly. Z doswiadczenia - jest roznica (tez 'odkryte' przy wyswietlaczac 7-seg.). AFAIR polowa ludzi na grupie twierdzila ze nie moze byc roznicy.

Czemu? Ja mysle ze dla podczerwieni oko jest na tyle malo czule i na tyle slabo te swiatlo widzi, ze nie dziala mechanizm '50Hz' w oku. Ale jak zwiekszymy energie/zmienimy dlugosc fali na widzialna, to od razu to widac. Inaczej - ja mam dosc duza czestotliwosc zanikowa oka (50Hz widze), ale jak patrze na laser @15..25Hz (nie bezposrednio, nie ;-) ) to dla mnie swieci on prawie swiatlem ciaglym. Jak to puszcze przez mocny fitr tak, ze ledwo co widac, to laser zaczyna mrugac.

Reply to
Jerry1111

Ja to bym swiatla diody podczerwonej nie zobaczyl nawet z odleglosci 1mm :(

c.

Reply to
cezar

cezar schrieb:

jesteś daltonistą?

To ograniczyło mój kolektyw do testowania. Zarówno mój szef, jak i praktykant są daltonistami i mają trudności z dojrzeniem czerwonej diody, IR nie widzą zupełnie. Z reszty towarzystwa wszyscy (znaczy 15 osób) widziała diody 880nm, ponad połowa widziała je w normalnie oświetlonym pomieszczeniu, reszta w ciemni po 1-2 minutach. Z diodami

940nm już nie było tak łatwo, ale i tak większość je widziała po 5-10 minutach adaptacji przy mocy optycznej poniżej 1mW.

W tym całym eksperymencie chodziło o sprawdzenie, czy poprzez pracę impulsową można oszukać wzrok, chodziło o to, by oświetlenie (wymagana gęstość mocy 2mW/cm2) było dla oka niewidzialne, a dla kamery widzialne. Niestety urządzenie ma pracować także dla nie-daltonistów.

Waldek

Reply to
Waldemar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.