Bufor RS-485

Witam,

Potrzebuję zrobić jednokierunkowy bufor dla sygnału (różnicowego) RS-485. Bufor nie może obciążać magistrali przy braku zasilania bufora. Czy są jakieś gotowe rozwiązania czy mam to skrobać na tranzystorach?

Reply to
Andrzej W.
Loading thread data ...

A co konkretnie przeszkadza Ci w setkach istniejących rozwiązań? W szczególności co Ci przeszkadza w użyciu bufora dwukierunkowego do czteroliniowego RS422 i wykorzystania tylko jego połówki odbiorczej?

Reply to
Pszemol

W dniu 2011-05-25 18:01, Pszemol pisze:

Myślę,że zamiast pisać o setkach rozwiązań, bardziej przydatne by było jak byś podał choć jeden przykład. Szukam nie transceivera, o których chyba piszesz, a specyficznego repeatera.

Reply to
Andrzej W.

Użytkownik "Andrzej W." <awa_wp.a_to snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:irjhh8$dqv$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Myślę, że bardziej przydatne by było wyraźne sformułowanie problemu, aby nie trzeba było się domyślać o co chodzi. Z twojego pytania (zadałeś dotychczas jedno) wygląda, że chodzi o jednokierunkowy bufor nadawczy lub jednokierunkowy odbiorczy. Dla jednokierunkowego nadawczego logiczne się wydaje, że byłby jedynym źródłem sygnału dla linii więc obciążanie/ nie obciążanie gdy nie zasilony nie ma znaczenia bo i tak nikt na linii nic nie przesyła. Zatem chodzi ci o odbiorczy. Każdy odbiorczy obciąża linię (standardowo 1/32 maksymalnego obciążenia, są też takie co 1/256). A tobie chodzi aby nie obciążał gdy nie zasilony. Czyli potrzebujesz do linii podłączyć ponad 256 buforów odbiorczych (teraz wygląda, że repeterów), z których nigdy więcej jak 256 nie będzie zasilonych i chodzi o to aby te nie zasilone nie obciążały. Nie sądzę, abyś robiąc to na tranzystorach uzyskał mniejsze obciążenie niż

1/256 maksymalnego (chyba, że przyjmiesz bardzo małą prędkość transmisji) dlatego proponuję podłączenie ich do linii poprzez styki przekaźnika załączane razem z podłączeniem zasilania do bufora. P.G.
Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2011-05-26 09:22, Piotr Gałka pisze:

Witam,

By nie było wątpliwości narysowałem na podstawie jakiegoś katalogu schemat:

formatting link

Mamy sieć A, do której przez potrzebny mi bufor (oznaczony na czerwono) ma być podpięte urządzenie B. Zadaniem bufora jest sprzętowe uniemożliwienie nadawania urządzeniu B w sieci A. (jednokierunkowy bufor sygnału różnicowego RS-485). Mógłbym w tej roli użyć zapętlonego transcivera full-duplex, ale przetwarzanie sygnału różnicowego na zwykły a potem znowu na różnicowy mi się nie podoba. Poza tym nie wiem, czy nadajnik full-duplex może pracować na nadajnik/odbiornik half-duplex.

Co do obciążalności to wyraziłem się nieprecyzyjnie, nie chodzi mi o normalną obciążalność wprowadzaną do magistrali przez urządzenie, tylko o możliwość zakłócenia magistrali A, jeśli zostanie wyłączone napięcie zasilające bufor.

Reply to
AWa.

W dniu 2011-05-26 13:42, AWa. pisze:

Użyj repeater RS422. Ma oba kierunki rozdzielone i na wejście a pewno nie puści ci paczki z wyjścia. Z reguły są to urządzenia RS485/422 i tryb pracy trzeba ustawić zworkami

Reply to
Mario

W dniu 2011-05-26 14:06, Mario pisze:

formatting link
formatting link

Reply to
Mario

W dniu 2011-05-26 14:08, Mario pisze:

Dziękuję, ale szukam rozwiązania scalonego do umieszczenia na PCB i biegającego do 40Mbps. Takie przemysłowe repeatery jak w linkach to znalazłem dość szybko.

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2011-05-26 14:16, Andrzej W. pisze:

No to skoro to na PCB to może urządzenia B0 nie wyposażaj w transceiver a tylko w odbiornik :) Z twoich postów można było zrozumieć, że chcesz obce urządzenie podpiąć do jakiejś linii RS-485 ale tak żeby nie mogło nadawać na magistralę.

Reply to
Mario

W dniu 2011-05-26 14:30, Mario pisze:

Obce urządzenie jest modułem montowanym na PCB i z różnych względów nie mogę w nie ingerować.

Reply to
Andrzej W.

Użytkownik "AWa." <awa_wp.a_to snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:4dde3c92$0$2490$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Chyba łatwiej tak niż kombinować na piechotę.

Jeśli ten half-duplex będzie zawsze ustawiony na odbiór to problemu nie będzie. Jeśli zdarzy mu się próbować wejść na linię to będzie zgrzyt sprowadzający się do zadziałania ograniczników prądowych w obu nadajnikach (raczej w jednym tym słabszym) i gwałtownego poboru dużego prądu. Ale jeśli długość linii między nimi jest znikoma to można w każdą z linii wstawić po rezystorze i po kłopocie. 40MB/s to 25ns/bit. Jeśli pojemność każdego z drutów + wejście scalaka to 10pF to wstawienie 200ohm da stałą czasową 2ns, co nie powinno uniemożliwić transmisji, a skutecznie zabezpieczy nadajniki gdyby zaczęły ze sobą "walczyć".

Szczerze mówiąc to byłem prawie pewien, że chodzi ci o to, aby nadajnik nie obciążał linii jak ma wyłączone zasilanie, a to jednak o odbiornik chodzi.

Jestem prawie pewien, że każdy scalany odbiornik RS485 nie obciąży linii jeśli nie jest zasilony. One nie mogą mieć na wejściu diod do VCC i GND bo według specyfikacji RS485 dopuszczają odchyłkę napięcia średniego linii o

+-7V.

Reply to
Piotr Gałka

Sorki, ja w sensie "bufora" miałem na myśli driver RS485->TTL, a z tego co widzę Ty potrzebujesz wzmacniacza...

Reply to
Pszemol

W dniu 2011-05-26 18:44, Piotr Gałka pisze:

Jak tak przebijam się przez kolejne karty katalogowe i artykuły o RS485 to wychodzi mi, że dla full-duplex wszystkie nadajniki urządzeń slave są podłączone do jednej pary kabli, które trafia do odbiornika urządzenia master. Wygląda więc na to, że nadajniki full-duplex są przystosowane do pracy "na inny" nadajnik. Dobrze rozumuję?

Reply to
Andrzej W.

Użytkownik "Andrzej W." <awa_wp.a_to snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:4ddf3d2d$0$2460$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

To jest pytanie raczej na pl.misc.logika (jeśli istnieje). Dowód (nie wprost). Załóżmy że tak nie jest (czyli nadajnik nie jest odporny na spotkanie innego nadającego naraz). W takiej sytuacji:

- chwilowe zawieszenie procesora (nie da się wykluczyć)

- próba jednoczesnego wejścia na linię (jak nie ma odpytywania to może się zdarzyć)

- błąd w programie skutkowało by awarią sprzętu. Standard, który by coś takiego zakładał nie przetrwałby nawet roku. RS485 ma więcej jak rok. Zatem: Założenie jest błędne. Czyli każdy nadajnik zgodny z RS485 musi być odporny na zderzenie z drugim. CBDU. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2011-05-27 10:22, Piotr Gałka pisze:

Logika zbyt często przegrywa z rzeczywistością, wolę się więc upewnić niż kierując się logiką zrobić coś co z założenia nie będzie działać.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, trochę mi się rozjaśnia w głowie. Nie szukam już gotowego scalonego repeatera, bo jak zauważyłem bardziej złożone repeatery zawierają poza częścią regenerującą sygnał elektrycznie też część regenerującą go logicznie. Zaś proste przykłady repeaterów to właśnie "zapętlone" transceivery i w tym kierunku poszedłem.

Pozdrawiam, Andrzej.

Reply to
Andrzej W.

A tak w ogóle to RS485 ma jedną parę przewodów więc mowa o "full-duplex" też kwalifikuje się na dwóję z logiki :-) Nie da się slejwem słuchać mastera i jednocześnie masterowi coś odpowiadać - nie ma takiej fizycznej możliwości...

Reply to
Pszemol

W dniu 2011-05-27 16:08, Pszemol pisze:

No dobrze, transceivery robione są tak, by można było ich użyć zarówno dla RS485 jak i RS422 np. ADM3488, ADM3490, ADM3491... Mamy więc transceivery full-duplex i o to mi chyba chodziło.

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2011-05-27 16:08, Pszemol pisze:

Czytam tak, czytam i wychodzi mi, że RS485 może być jednak full-duplex.

Reply to
Andrzej W.

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl...

Można próbować z tym dyskutować ;-) Standard RS485 nie ogranicza liczby takich łączy między urządzeniami. Można więc puścić dwa (rozumiemy dwa osobne RS485, a nie dwa łącza w ramach jednego standardu, bo standard to jedna para). No i tworzymy scalaki zgodne hardware'owo z taką sytuacją nazywając je full-duplex - że te scalaki służą do realizacji full-duplex, a nie że standard jest full-duplex. Standard hardware'owy scalaków jest RS485, a nie RS422, aby umożliwić połączenie wielu nadajników slave do jednej pary. No i mamy scalak, do którego pasuje zarówno RS485 jak i full-duplex.

Nigdy nie widziałem jakiegoś źródłowego opisu RS485. Nie wykluczałbym, że tam są opisane i być może nazwane 2 metody realizacji (half i full), a wtedy to już całkiem tematu nie ma ;-) P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Używając Twojej metody można argumentować że po łączu 100Mbps można puścić transmisję 200Mbps - wystarczy spiąć dwa kable po 100Mbps każdy :-)

Reply to
Pszemol

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.