3600W - co kupić

Cześć.

Nie, nie potrzebuję tyle, ale wole dmuchać na ciepłe.

Potrzebny przedłużacz, o jak największej mocy dopuszczalnej (3600W?), domowy, godny zaufania, 5m, dobrze jak by miał pstryczek.

Mam w sumie 3 sztuki. Po obciążeniu ~3kW wszystkie robią się bardzo gorące, konkretnie przewód jest na granicy utrzymania w ręce. Wszystkie noname. W jednym po kilkunastu minutach wypaliło styki w przełaczniku (!), drugi przylepił się do podłogi.

Mam jeden, bardzo stary, markowy, ale marki jakiej - już nie pamiętam, który jest praktycznie zimny podczas pracy.

Chciałbym kupic nowy, nie grzejący sie, 3600W, solidny, może z jakimś TUV albo zaświadczeniem od proboszcza.

Co mam kupić? Myślałem, że jakiś Legrand czy coś innego markowego, ale one na oko mają tak samo cienkie druty jak te niemarkowe. Na oko, bo nie sprawdzałem. Być może w hipermarketach wiszą same takie cieniasy. Pogogoloałem trochę ale niewiele z tego wynika: te moje też mają moce >3kW a topią się. Nie chce przeprowadzać testu na sobie.

Ktoś może podpowiedzieć, co konkretnie kupić?

Są "gumowe/budowlane" ale one wygladają źle, a niestety dodatkowym warunkiem jest to, że "ma jakoś wyglądać". Czyli to musiałby być raczej koloru białego i wyglądzie listwy a nie przyłącza betoniarki.

Docelowo podpięte będzie lekko ponad 2kW, ale to dla moich też za dużo: są zdecydowanie za ciepłe i najzwyczajniej strach używać.

Reply to
heby
Loading thread data ...

Dnia Wed, 23 Nov 2022 12:39:28 +0100, heby napisał(a):

3600/220/5~ 3 mm^2 Kup 5 m linki 2x3 mm^2 (plus 3 zyła do zerowania jeśli konieczna) plus osprzęt na którym pisze 16 A, połącz do kupy i masz co chciałeś. Gotowca raczej nie znajdziesz.
Reply to
Jacek Maciejewski

środa, 23 listopada 2022 o 13:00:35 UTC+1 Jacek Maciejewski napisał(a):

Dokładnie, a hipermarketach budowlanych nie wiszą same cieniasy, ale również - a przynajmniej tak jeszcze jakiś czas temu było w leroyu (bo np. w obi nie przypominam sobie, ale może nie wpadło w oko - bo są tam jak najbardziej inne ciekawostki, jak kieliszki do żarówek) - same "listwo-kostki" od przedłużaczy i to z całkiem dużą dziurą do wpuszczenia przewodu. Przewodów też do wyboru, choć może niekoniecznie do koloru - raczej wszystkie w białej izolacji. Ew. w przezroczystej głośnikowe ;>

Reply to
Dawid Rutkowski

W dniu 23.11.2022 o 12:39, heby pisze:

(...)

Od siebie polecę listwy zasilające firmy Lestar. Używam od wielu lat i nie ma(m) z nimi problemów. Tylko jest tak, że dla mocy 3600W (16A) to u każdego producenta jest mały wybór. Ale na szczęście są (według szukajki) -

formatting link

biała:

formatting link

czarna:

formatting link

Te są jeszcze godne polecenia -

formatting link
formatting link

Ale raczej nie tanie. I nie są bezobsługowe, bo te Lestara - w przypadku spięcia - wywalają automatyczny, resetowalny bezpiecznik. W listwach ETA musiałbyś wymienić szklane bezpieczniki rurkowe 10A.

Dobre (ale nie tanie), są listwy firmy Brennenstuhl, ale 5-metrowych nie znajdziesz -

formatting link

K.

Reply to
Krystek

No sie nie spodoba PZU ;)

Dlatego pytam o zaświadczenie/certyfikat.

Reply to
heby

W dniu 23.11.2022 o 13:00, Jacek Maciejewski pisze:

Ciekawe rzeczy, gdzie sprzedają przewód 3 mm^2 ? Od kiedy to trzecia żyła służy do *zerowania* ?

Reply to
PeJot

W dniu 23.11.2022 o 12:39, heby pisze:

MZ temat nie rozwiązywalny, za dużo sprzeczności.

Zapomnij o gotowcach.

Zapomnij o samoróbkach. Brak atestu, poza tym dostępne materiały nie pozwolą na zbudowanie czegoś takiego. Przykładowo, współczesny przewód

2.5 mm^2 dobrze jak będzie miał 0.9^2.5 mm^2, raczej żadne typowe gniazdo i wtyczka 1 fazowa nie zniesie ciągle 16 A.

I działają niewiele lepiej bo są zrobione na zasadzie: dużo PCV, mało miedzi.

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to samoróbka bez atestu, ale przewód

3x4 mm^2 i do tego gniazda/wtyki tego rodzaju:

formatting link

Reply to
PeJot

Dnia Wed, 23 Nov 2022 17:27:32 +0100, PeJot napisał(a):

Ale bystrzak z ciebie :) 3 mm^2 to przybliżona wartość, o czym świadczy znaczek ~. Nie ma obowiązku dotrzymywania wymiaru do 3 miejsca po przecinku :) Można zastosować 2,5. A zanim zupełnie zbytecznie skomplikowano stopnie ochrony przeciwporażeniowej, ludziska kontentowali się właśnie "zerowaniem" :) bo tak się nazywała ta trzecia żyła potocznie. To tak dla gawiedzi tłumaczenie, bo ty wiesz lepiej :)

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 23.11.2022 o 12:39, heby pisze:

Może to:

formatting link
Znalezione przypadkiem, nie testowałem.

Reply to
KLoSS

in <news:tll0pj$c1qf$ snipped-for-privacy@dont-email.me user heby pisze tak:

To jest zdanie wewnętrznie sprzeczne.

Pierwsze co sie pomija włącznik i lutuje przewody owinięte wokół szyny. Blacha ocynk nie jest naszym faworytem.

Reply to
PiteR

W dniu 2022-11-23 o 12:39, heby pisze:

[cut]

Wyglądać, a działać - w tych czasach - to dwie różne rzeczy.

Ładnie wygląda biały kabel, biała wtyczka i biała obudowa gniazd.

Dobrze działa - odpowiedni przekrój kabla, DOBRA wtyczka i odpowiedniej budowy gniazda.

3600W to - w naszych czasach już mega dużo - jeśli chodzi o "zwykły" przedłużacz jednofazowy.
  1. Producenci przewodów: helukabel, lappkabel czy polscy producenci "powiększyli" przepustowość swoich przewodów do np 6-7A na każdy mm2. oczywiście w odpowiednich warunkach laboratoryjnych. I to podają na swoich stronach w dtr-kach do takich kabli. No sory.
  2. Downsizing producentów obudów gniazd poszedł już dość daleko: blaszka ma już tylko 10 mm2 przekroju - i to w porywach - jeśli chodzi o mosiądz, a w przypadku cynowanego brązu nawet 8 mm2... no sory.
  3. Wtyczki również przeszły metamorfozę ale bardziej delikatną: to mamy do dyspozycji zmniejszony przekrój powierzchni stycznej przewodu i każdego bolca.

Kolega elektryk pracujący w hurtowni elektrycznej 23 lata, na moje pytanie co poleciłby obecnie do stałego obciążenia ok. 3,5KW pokazał mi to:

formatting link
tego przewód np OW 3x4mm2.

Dopiero wtedy jest spore prawdopodobieństwo, że taka konstrukcja nie wypali nam dziury w dywanie pod takim obciążeniem.

można jeszcze i tak:

formatting link
Jednakże i tak wszystko zależy od tego GDZIE taki przedłużacz wetkniemy. Samo "źródło" również musi takie obciążenie przekazać do przedłużacza.

Reply to
titanus

I dlatego, jak już pisałem, tam będzie coś w okolicy 2kW. A to "3600W" to tylko taki zapas, dający nadzieję, że wytrzyma to ~2kW.

Reply to
heby

Legrand z Carrefour, upewnić się że to 3x 1,5 mm2 drogo lub dwupak z IKEA, upewnić się że to 3x 1,5 mm2 (wziąć lupę i przez folię opakowania czytać wytłoczenie na kablu. tanio Z tym że obydwa po ok. 2-3 metry, ale domowe białe. Obydwa kupowałem szukając dobrego przedłużacza specjalnie BEZ wyłącznika. Mam jeszcze jakiegoś grubasa typu budowlano-ogrodowego, z Lidla jak był jakiś tydzień budowlany, z myślą o używaniu np. w garażu (czarny + czerwone gniazda półhermetyczne z klapkami)

To co mnie ciekawi, to jak cienkie druciki wychodzą obecnie z markowego sprzętu np. odkurzaczy dobrych firm lub wiertarki podobnie - moja 25-letnia Elu ma przewód gruby na pół palca przy o połowę mniejszej mocy (650 W) od zabawkowych drucików nowego Boscha Prof. super hiper duper electronic (1300 W). Inna sprawa, że przy sprzęcie budowlanym izolacja pełni jeszcze rolę mechaniczną, więc może np. zaczęli wkładać włókna z dyneemy czy vectranu albo innej technory zamiast "zbędnego mechanicznie" przekroju miedzi.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

Zboczenie zawodowe po 25 latach (coś jak psychiatra widzący w każdym wariata) - czy on tak czajnik w domu podłącza? Mam zmywarkę podłączoną przez przedłużacz od bardzo wielu lat nic się nie dzieje. Stałe 3,5 kW (ile to wyjdzie $$$ na dobę??) to chyba tylko piec akumulacyjny w nocnej taryfie. Lub koparki ;-)

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

W dniu 23.11.2022 o 18:59, KLoSS pisze:

[...]

Takich przewodów znajomy używa w teatrze do podłączania lamp scenicznych, bo one sporo watów ciągną. I na imprezach plenerowych do rozprowadzania linii zasilających od punktów zasilania.

K.

Reply to
Krystek

Teraz moda na chinszczyzne i oszczednosci ... a potem pozar w domu.

Plyty grzewcze - ale one wtyczek nie maja. Piekarniki juz raczej slabsze.

Ale dwie farelki, spawarka - moze sie tych 3.5kW/16A uzbierac.

J.

Reply to
J.F

W dniu 23.11.2022 o 23:22, ąćęłńóśźż pisze:

Czajnik to 2, maks. 2.5 kW i to przez parę minut a nie praca ciągła.

Zmywarka to też ~ 2 kW, i praca j.w.

Wystarczy taka farelka na sterydach:

formatting link

Reply to
PeJot

W dniu 23.11.2022 o 13:00, Jacek Maciejewski pisze:

Jestem za. Wolałbym zrobić samemu, wiedzieć z czego to jest zrobione, i spać spokojnie.

Reply to
robot

Przy instalacji kuchenki (dla gwarancji) wymagany jest podpis elektryka, że to zrobił. Może PZU wystarczy jak elektryk wystawi jakiś papier, że wykonał ten konkretny przedłużacz. Jeśli tak to może za jednym zamachem zrobić sobie zapas przedłużaczy do końca życia.

Po coś przecież są dostępne w handlu wtyczki i końcówki przedłużaczy. Jakby było zabronione to chyba by nie było ich w sklepie. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Ale to troche inna sytuacja.

I maja CE, i jak napisane 16A, to maja 16A wytrzymac :-)

No ale wiesz - PZU moze szukac pretekstu po fakcie, i dziury przed faktem.

J.

Reply to
J.F

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.